Moda i kino kształtują się nawzajem. Kino ma przy tym tą przewagę, że dociera do szerszego grona odbiorców i nie umiera po jednym sezonie. Poznajcie zestawienie filmowych kreacji, które należą do najczęściej kopiowanych i naśladowanych w historii.
Są filmy, które w szczególny sposób wpłynęły na modę. Ich siła oddziaływania okazała się na tyle mocna, że pokazane w nich stroje wpisały się w ponadczasowy kanon elegancji. Poznajcie najbardziej znane ekranowe kreacje, które częściej niż inne były naśladowane i kopiowane.
15. KOTKA NA GORĄCYM, BLASZANYM DACHU (1958)
Zestawienie otwiera Elizabeth Taylor i jej koszula nocna. Aktorka pokazała w niej, jak w sypialni być jednocześnie seksowną i elegancką. Koszula zakrywa i pokazuje dokładnie to, co trzeba. Całość jest idealnie dopasowana do sylwetki Taylor i jej sensualnej urody.
14. ROZPACZLIWIE POSZUKUJĄC SUSAN (1985)
Za sprawą Madonny buntowniczy i drapieżny styl lat. 80 wszedł na salony. Podobne stylizacje w nieco podrasowanej wersji z pewnością widzieliście już miliony razy na wybiegach i ulicach.
13. NAGI INSTYNKT (1992)
Jeśli ktoś wcześniej myślał, że połączenie bieli i golfa nie może być seksowne, to po obejrzeniu tego filmu z pewnością zmienił zdanie. Sharone Stone jest odpowiedzialna za wylansowanie „małej białej”.
12. GILDA (1946)
Satynową sukienkę Rity Hayworth pokochały gwiazdy Hollywood. Niemal na każdej imprezie, gdzie w grę wchodzi czerwony dywan, pojawia się jej kopia. Nic dziwnego, ten klasyczny krój pasuje każdej kobiecie.
11. PRETTY WOMAN (1990)
W „Pretty Woman” Julia Roberts przeszła metamorfozę z wulgarnej prostytutki na elegancką damę do towarzystwa. Lateksowe szorty zamieniła na zwiewne sukienki, w tym tą – kawową w białe grochy.
10. GREASE (1978)
Czarny kolor, błyszczące leginsy, wydekoltowana bluzka, ramoneska i wysokie obcasy. Taki look dziewczyny rockendrolowca wypromowała Olivia Newton-John, jako Sandy Olsen.
9. RZYMSKIE WAKACJE (1953)
Audrey Hepburn często swój osobisty gust przenosiła na grane przez siebie postacie. Najlepiej czuła się w dziewczęcych i eleganckich stylizacjach. Do najbardziej pamiętnych należy ta z „Rzymskich wakacji”, gdzie przez większość filmu widzimy ją w białej koszuli i długiej, szerokiej spódnicy.
8. BONNIE I CLYDE (1967)
Faye Dunaway to dość nietypowa kryminalistka – zamiast skór, wybierała dzianiny, a wygodne męskie kroje porzuciła na rzecz kobiecych, dopasowanych fasonów. Za jej sprawą miliony kobiet zapragnęło chwycić za broń.
7. MAROKO (1930)
To właśnie z tego filmu pochodzi słynny wizerunek zimnej piękności – Marleny Dietrich. To ona jako pierwsza nakłoniła kobiety do sięgnięcia do męskiej szafy i wylansowała modę na kobiece garnitury.
6. MATRIX (1999)
Niektórzy kpili z wizerunku bohaterów filmu braci Wachowskich. Jednak niezależnie od tego czy taka stylistyka nam się podoba czy nie, to nie można zaprzeczyć jej sile oddziaływania. Za sprawą „Matrixa” czarny lateks i skóra zyskały nowe oblicze.
5. ANNIE HALL (1977)
Diane Keaton z niezwykłym wdziękiem nosiła męski spodnie i koszule. W jej nonszalanckim stylu zakochał się nie tylko Woody Allen, ale i miliony kobiet na całym świecie, a w raz z nimi projektanci mody.
4. MĘŻCZYŹNI WOLĄ BLONDYNKI (1953)
Marilyn Monroe w zasadzie we wszystkim wyglądała szalenie kobieco. Jednak to ta dopasowana suknia, w której pokazała się w komedii „Mężczyźni wolą blondynki”, stała się szlagierem czerwonych dywanów.
3. SŁOMIANY WDOWIEC (1955)
Trudno jednoznacznie powiedzieć czy popularność tej sukienki jest zasługą samego projektu, seksapilu aktorki czy też słynnej sceny, w której sukienka odsłania więcej niż powinna.
W słynnym thrillerze Hitchcocka Grace Kelly dała prawdziwy pokaz mody. Jednak to ta, klasyczna, biało-czarna suknia zyskała status kultowej. Ponadczasowe połączenie do dziś nie wychodzi z mody.
1. ŚNIADANIE U TIFFANY’EGO (1961)
Numer jeden chyba dla nikogo nie powinien być zaskoczeniem. Suknia od Givenchy, jaką miała na sobie Audrey Hepburn, jak i cała stylizacja, są kopiowane z niespotykaną częstotliwością. Klasyka zwyciężyła.