10 znanych filmów kręconych na Islandii

Islandia to jeden z najpiękniejszych krajów na świecie. Zachwycające krajobrazy, niemal nietknięte ludzką ręką wyglądają niemal nierealnie. Nic dziwnego, że Islandia stała się miejscem kręcenia wielu znanych filmów. Poznajcie 10 z nich.

Islandia to najbardziej na zachód wysunięty kraj Europy. Jej unikalne krajobrazy zostały ukształtowane przez wyspiarskie położenie, liczne wulkany, lodowce, a także trzęsienia ziemi — wyspa jest położona na styku płyt tektonicznych. Można tam spotkać wyjątkowe twory natury — gejzery, pola magmowe i geotermalne, wodospady, czarne plaże, fiordy, niespotykane formacje skalne i wiele więcej. Wszystko to Islandia oferuje w stanie niemal nietkniętym przez człowieka — ze względu na surowy klimat wyspę zamieszkuje zaledwie nieco ponad 300 tys. osób. To zdecydowanie mniej niż liczba odwiedzających wyspę turystów. W zeszłym roku było ich 2 mln.

Dziewicze i unikalne krajobrazy Islandii wielokrotnie były też najeżdżane przez filmowców. Szczególnie chętnie kręcone są tu zdjęcia do filmów science fiction — na wyspie można znaleźć wiele księżycowych widoków, jak i tych bardzo mrocznych, wręcz posępnych. Będziecie zdziwieni, ile z filmów, które widzieliście i na których dobrze się bawiliście, było kręconych właśnie na Islandii. Wybrałam 10 najbardziej znanych zrealizowanych na tej pięknej wyspie.

1. Lara Croft: Tomb Raider (2001)

10 znanych filmów kręconych na Islandii
Plenery Islandii posłużyły w filmie Lara Croft jako tereny Syberii. Reżyser Simon West powiedział, że Islandia jest świetnym miejscem na kręcenie filmu, ponieważ jest tak zróżnicowana. „Jest niewiele miejsce na ziemi, gdzie można znaleźć nie tylko lodowiec, ale też lagunę wypełnioną lodowymi skałami” – powiedział. Westowi chodzi o jezioro Jökulsárlón, które powszechnie znane jest jako lodowa laguna. Jest to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc na wyspie.

2. Interstellar (2014)

10 znanych filmów kręconych na Islandii

Obszar Máfabót oraz lodowiec Svínafellsjökull stały się miejscem kręcenia jednego z najważniejszych filmów science fiction ostatnich lat. Te dwa miejsca, znajdujące się na południu Islandii w odległości mniej więcej godziny drogi od siebie. Posłużyły jednak jako scenerie dwóch różnych planet, na które dotarł Cooper (Matthew McConaughey). Máfabót to nisko położone miejsce pomiędzy rzeką a otwartym oceanem. Tam kręcono sceny rozgrywające się na wodnej planecie Millera. Z kolei na pobliskim lodowcu Svínafellsjökull kręcono sceny rozgrywające się na lodowej planecie Manna.

 

3. Łotr 1. Gwiezdne wojny — historie (2016)

10 znanych filmów kręconych na Islandii
Słynne czarne, islandzkie plaże posłużyły za plenery w filmie „Łotr 1. Gwiezdne wojny — historie”. Nieopodal miasta Vik kręcono sceny rozgrywające się na planecie Lah’mu, gdzie Jyn Erso i jej rodzice ukrywają się na samym początku filmu. Część zdjęć było także kręconych w okolicy jeziora Mývatn na północy kraju.

 

4. Śmierć nadejdzie jutro (2002)

10 znanych filmów kręconych na Islandii
Tylko słynny agent 007 mógł sobie pozwolić na pościg samochodem po zamarzniętym jeziorze. James Bond w „Śmierć nadejdzie jutro” ucieka na zamarzniętym jeziorze Jökulsárlón, tym samym, nad którym kręcono film „Lara Croft:Tomb Raider”. Bond przybywa tam do lodowego hotelu, który w rzeczywistości nie istnieje. Okazuje się, że na Islandii jest za ciepło, żeby taka konstrukcja  mogła się utrzymać.

 

5. Gra o tron (2011-2019)

10 znanych filmów kręconych na Islandii
„Gra o tron” to serial, który pełnymi garściami czerpie z islandzkich krajobrazów. Jego twórcy sfilmowali niemal całą wyspę. Wszystkie sceny rozgrywające się po północnej stronie muru były filmowane właśnie na Islandii. Także wiele scen z wędrówki Aryi i Sandor też było kręconych na wyspie. Główne plany zdjęciowe były w parku narodowym Þingvellir, na południowym wybrzeżu Islandii w okolicy lodowca Mýrdalsjökull, w regionie Dimmuborgir oraz wokół jeziora Mývatn.

 

6. Batman — Początek (2005)

10 znanych filmów kręconych na Islandii
Lodowiec Vatnajökull to popularne wśród filmowców miejsce. Tutaj także kręcono sceny z Batmanem w roli głównej. Islandia często stanowi substytut mniej dostępnych gór. Tak też było w przypadku tego filmu. Kręcono tu sceny rozgrywające się w Tybecie, gdzie Bruce szukał swojej tożsamości. Tutaj też, na lodowcu, był poddawany ciężkiemu treningowi przez Henrego Ducarda.

 

7. Sekretne życie Waltera Mitty (2013)

10 znanych filmów kręconych na Islandii
Film z Benem Stillerem w roli głównej toczy się na kilku kontynentach. Główny bohater z USA wyrusza na Grenlandię, następnie Islandię, a potem udaje się na Himalaje. Jednakże zdjęcia kręcono wyłącznie w Stanach oraz na Islandii. Wyspa „zagrała” także Grenlandię i Himalaje. Tytułowy Walter Mitty przemierzył Islandię od miasta Stykkishólmur na półwyspie Snæfellsnes, przez Reykjavík i lodowiec Vatnajökullaz po Seyðisfjörður. Scena, w której Mitty jedzie na deskorolce była kręcona na fiordzie wschodnim Borgarfjörður Eystri.

 

8. Prometeusz (2012)

10 znanych filmów kręconych na Islandii
Otwierająca scena tego filmu była kręcona na Islandii, a konkretnie przy wodospadzie Dettifoss. Scena ta ma ogromne symboliczne znacznie, gdyż pokazuje początek rodzaju ludzkiego. Miejsce na tę okazję jest jak najbardziej właściwe. Dettifoss to największy pod względem ilości przepływającej wody wodospad w Europie. Prezentuje się naprawdę imponująco, w tamtym miejscu potęga natury przybiera widoczne formy.

 

9. W Ciemność. Star Trek (2013)

10 znanych filmów kręconych na Islandii
Po raz kolejny słynna czarna plaża Reynisfjara nieopodal miasta Vik stała się scenerią dla kolejnego filmu science fiction. Trzeba przyznać, że znakomicie czarne piaski i niezwykłe formacje skalne wpisały się w stylistykę filmu.

 

10. Liga sprawiedliwości (2017)

10 znanych filmów kręconych na Islandii
Tytułową ligę tworzą superbohaterowie z Batmanem i Supermanem na czele. Będą oni walczyć z siłami zagrażającymi ziemi. Sceny do tego filmu kręcono mi.n. na Islandii na fiordach zachodnich, w okolicach osady Djúpavík. Znajduje się tam opuszczona przetwórnia śledzi, która została przekształcona na hotel. To tam ukrywa się w początkowych scenach Aquaman. 


About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.