10 znanych filmów kręconych na Islandii

Islandia to jeden z najpiękniejszych krajów na świecie. Zachwycające krajobrazy, niemal nietknięte ludzką ręką wyglądają niemal nierealnie. Nic dziwnego, że Islandia stała się miejscem kręcenia wielu znanych filmów. Poznajcie 10 z nich.

Islandia to najbardziej na zachód wysunięty kraj Europy. Jej unikalne krajobrazy zostały ukształtowane przez wyspiarskie położenie, liczne wulkany, lodowce a także trzęsienia ziemi – wyspa jest położona na styku płyt tektonicznych. Można tam spotkać wyjątkowe twory natury – gejzery, pola magmowe i geotermalne, wodospady, czarne plaże, fiordy, niespotykane formacje skalne i wiele więcej. Wszystko to Islandia oferuje w stanie niemal nietkniętym przez człowieka – ze względu na surowy klimat wyspę zamieszkuje zaledwie nieco ponad 300 tys. osób. To zdecydowanie mniej niż liczba odwiedzających wyspę turystów. W zeszłym roku było ich 2 mln.

To nie filtry, ta plaża jest czarna #nofilter #iceland #Islandia #nature #black #Sand #plaza #ocean

Post udostępniony przez Learning from Hollywood (@anna_oporska)

Dziewicze i unikalne krajobrazy Islandii wielokrotnie były też najeżdżane przez filmowców. Szczególnie chętnie kręcone są tu zdjęcia do filmów science fiction – na wyspie można znaleźć wiele księżycowych widoków, jak i tych bardzo mrocznych, wręcz posępnych. Będziecie zdziwieni, ile z filmów, które widzieliście i na których dobrze się bawiliście było kręconych właśnie na Islandii. Wybrałam 10 najbardziej znanych zrealizowanych na tej pięknej wyspie.

1. Lara Croft: Tomb Raider


Plenery Islandii posłużyły w filmie Lara Croft jako tereny Syberii. Reżyser Simon West powiedział, że Islandia jest świetnym miejscem na kręcenie filmu, ponieważ jest tak zróżnicowana. „Jest niewiele miejsce na ziemi, gdzie można znaleźć nie tylko lodowiec, ale też lagunę wypełnioną lodowymi skałami” – powiedział. Westowi chodzi o jezioro Jökulsárlón, które powszechnie znane jest jako lodowa laguna. Jest to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc na wyspie.

 

2. Interstellar


Obszar Máfabót oraz lodowiec Svínafellsjökull stały się miejscem kręcenia jednego z najważniejszych filmów science fiction ostatnich lat. Te dwa miejsca, znajdujące się na południu Islandii w odległości mniej więcej godziny drogi od siebie. Posłużyły jednak jako scenerie dwóch różnych planet, na które dotarł Cooper (Matthew McConaughey). Máfabót to nisko położone miejsce pomiędzy rzeką a otwartym oceanem. Tam kręcono sceny rozgrywające się na wodnej planecie Millera. Z kolei na pobliskim lodowcu Svínafellsjökull kręcono sceny rozgrywające się na lodowej planecie Manna.

 

3. Łotr 1. Gwiezdne wojny – historie


Słynne czarne, islandzkie plaże posłużyły za plenery w filmie „Łotr 1. Gwiezdne wojny – historie”. Nieopodal miasta Vik kręcono sceny rozgrywające się na planecie Lah’mu, gdzie Jyn Erso i jej rodzice ukrywają się na samym początku filmu. Część zdjęć było także kręconych w okolicy jeziora Mývatn na północy kraju.

 

4. Śmierć nadejdzie jutro


Tylko słynny agent 007 mógł sobie pozwolić na pościg samochodem po zamarzniętym jeziorze. James Bond w „Śmierć nadejdzie jutro” ucieka na zamarzniętym jeziorze Jökulsárlón, tym samym, nad którym kręcono film „Lara Croft:Tomb Raider”. Bond przybywa tam do lodowego hotelu, który w rzeczywistości nie istnieje. Okazuje się, że na Islandii jest za ciepło, żeby taka konstrukcja  mogła się utrzymać.

 

5. Gra o tron


„Gra o tron” to serial, który pełnymi garściami czerpie z islandzkich krajobrazów. Jego twórcy sfilmowali niemal całą wyspę. Wszystkie sceny rozgrywające się po północnej stronie muru były filmowane właśnie na Islandii. Także wiele scen z wędrówki Aryi i Sandor też było kręconych na wyspie. Główne plany zdjęciowe były w parku narodowym Þingvellir, na południowym wybrzeżu Islandii w okolicy lodowca Mýrdalsjökull, w regionie Dimmuborgir oraz wokół jeziora Mývatn.

 

6. Batman – Początek


Lodowiec Vatnajökull to popularne wśród filmowców miejsce. Tutaj także kręcono sceny z Batmanem w roli głównej. Islandia często stanowi substytut mniej dostępnych gór. Tak też było w przypadku tego filmu. Kręcono tu sceny rozgrywające się w Tybecie, jak i sceny treningów.

 

7. Sekretne życie Waltera Mitty


Film z Benem Stillerem w roli głównej toczy się na kilku kontynentach. Główny bohater z USA wyrusza na Grenlandię, następnie Islandię, a potem udaje się na Himalaje. Jednakże zdjęcia kręcono wyłącznie w Stanach oraz na Islandii. Wyspa „zagrała” także Grenlandię i Himalaje. Tytułowy Walter Mitty przemierzył Islandię od miasta Stykkishólmur na półwyspie Snæfellsnes, przez Reykjavík i lodowiec Vatnajökullaz po Seyðisfjörður. Scena, w której Mitty jedzie na deskorolce była kręcona na fiordzie wschodnim Borgarfjörður Eystri.

 

8. Prometeusz


Otwierająca scena tego filmu była kręcona na Islandii, a konkretnie przy wodospadzie Dettifoss. Scena ta ma ogromne symboliczne znacznie, gdyż pokazuje początek rodzaju ludzkiego. Miejsce na tę okazję jest jak najbardziej właściwe. Dettifoss to największy pod względem ilości przepływającej wody wodospad w Europie. Prezentuje się naprawdę imponująco, w tamtym miejscu potęga natury przybiera widoczne formy.

 

9. W Ciemność. Star Trek


Po raz kolejny słynna czarna plaża Reynisfjara nieopodal miasta Vik stała się scenerią dla kolejnego filmu science fiction. Trzeba przyznać, że znakomicie czarne piaski i niezwykłe formacje skalne wpisały się w stylistykę filmu.

 

10. Liga sprawiedliwości


Ten film dopiero czeka na premierę, która odbędzie się w listopadzie bieżącego roku. Tytułową ligę tworzą superbohaterowie z Batmanem i Supermanem na czele. Będą oni walczyć z siłami zagrażającymi ziemi. Sceny do tego filmu kręcono mi.n. na Islandii na fiordach zachodnich, w okolicach osady Djúpavík. Znajduje się tam jedynie opuszczona przetwórnia śledzi, która została przekształcona na hotel.

 

 

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.