Najciekawsze plakaty do domu od polskich artystów

Plakaty to świetna dekoracja domu. Odpowiednio oprawione z powodzeniem zastąpią obrazy czy najbardziej wyszukane dekoracje. Szczególnie warte są polecenie plakaty od młodych polskich artystów – są oryginalne i różnorodne. Oto subiektywy wybór najciekawszych z nich.

 

Sława polskiej szkoły plakatu, która rozwijała się od lat 50. do połowy 80., wyszła daleko poza granice naszego kraju. Afiszami „made in Poland” zachwycali się profesjonaliści i amatorzy na całym świecie. Poszczególni graficy zdobywali prestiżowe wyróżnienia od Meksyku po Japonię. (Polecam artykuł: Polskie plakaty w hollywoodzkich produkcjach) Nazwiska takie jak Lenica, Tomaszewski, Świerzy, Cieślewicz, Krajewski mają stałe miejsce w kanonie współczesnej sztuki. Być może ta wspaniała przeszłość polskiego plakatu powoduje, że młodzi twórcy tak chętnie realizują się w tym gatunku. Nie zaryzykuję jednak stwierdzenia, że są kontynuatorami polskiej szkoły plakatu. Raczej jej uczniami, jednak wciąż wartymi uwagi.

Przeczytaj także: Miasta na ścianach: jak plakaty z pejzażami miejskimi ożywiają wnętrza?

Polskie plakaty do wnętrz

Polscy plakaciści zaskakują różnorodnością stylistyczną, oryginalnością i wysoką jakością swoich prac. Warto zawiesić ich plakaty na domowych ścianach. Argumentów za, poza wysoką jakością samych prac, jest znacznie więcej. Świetnie się prezentują w klasycznych, cienkich ramach, szeroka oferta pozwala łatwo wybrać coś dla siebie i kosztują znaczniej mniej niż dobrej jakości obrazy. Ceny dobrych plakatów oscylują wokół 100-250 zł. A jest szansa, że z czasem ich wartość wzrośnie. Czym można chcieć czegoś więcej?

Plakaty godne polecenia

Ostatnio szczególnie popularne na plakatach są motywy map, liści, odniesienia filmowe (zobacz: plakat filmowy), cytaty, choć popularność tych ostatnich przebrzmiewa. Trzeba przyznać, że współczesne plakaty oparte na liternictwie nie zawsze odznaczają się wyjątkowym artyzmem. O sile ich oddziaływania przesądza raczej cytat czy dobór słów, które przemawiają do odbiorców. To jednak może skazywać je jednocześnie  na krótką żywotność. W końcu na danym etapie życia przemawiają do nas inne sentencje. Zresztą w ofercie plakatów od polskich twórców możemy znaleźć znacznie oryginalniejsze kreacje.

Wśród moich osobistych ulubieńców są plakaty Bartosza Kosowskiego, który ma na swoim koncie już kilka prestiżowych wyróżnień. (Przeczytaj: Polski ilustrator za plakat filmowy zdobył prestiżowe nagrody) A także plakaty-mapy od City Art Posters, marki, za którą stoi Hubert Roguski. Nie mogę też nie wspomnieć o autorze nieco starszego pokolenia – Ryszardzie Kai oraz ilustratorze, który rysował piękne plakaty do spektakli Teatru Dramatycznego w Warszawie. Chodzi o artystę skrywającego się pod pseudonimem Arobal. Na tym oczywiście nie koniec.

Poniżej przegląd plakatów do wnętrz, które szczególnie polecam.

„Szczęki”, Bartosz Kosowski

„Lolita”, Bartosz Kosowski

„Wrocław”, Ryszard Kaja

„Solina”, Ryszard Kaja

„New York”, City Art Posters

„Warszawa”, City Art Posters

„Jungle III”, Paulina Derecka

„Plaża”, Magdalena Pankiewicz

„Get the Ball Rolling”, Follygraph

„Jeziora”, Follygraph

Plakaty autorstwa Margo Hupert

„Kopenhaga”, Maptu

„Glissando”, Arobal

„Madame Bovary”, Arobal

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

One Comment

  1. Musze powiedziec ze fajnie sie czyta twoje artykuly

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.