Warte uwagi #12. Co czytać, oglądać i robić w nadchodzącym tygodniu?

Warte uwagi to cykl na blogu Learning from Hollywood. Co tydzień, w każdy czwartek polecam w nim wyróżniające się: filmy, książki, koncerty, wydarzenia, artykuły, strony czy inicjatywy. Wszystko po to, żebyście nie przegapili rzeczy Wartych uwagi.

fot. kaboompics by CC0

Warte uwagi to kulturalne podpowiedzi na nadchodzący tydzień. Co warto robić, czytać, oglądać i nie tylko. Czego tym razem nie można przegapić? Polecam rzeczy Warte uwagi.


Film „Też go kocham”

Przyjemna komedia na koniec lata. Akcja toczy się w sennym miasteczku na wybrzeżu Anglii. Duncan (Chris O’Dowd) jest nauczycielem i ma obsesję na punkcie Tuckera Crowe’a (Ethan Hawke) – muzyka, który po spektakularnym debiucie dosłownie zapadł się pod ziemię. Cały swój czas wolny poświęca ukochanemu idolowi, ignorując przy tym swoją partnerkę Annie (Rose Byrne). Ta postanawia się zemścić, publikując nieprzychylne komentarze na jego blogu. Ktoś zaczyna na nie odpowiadać. Okazuje się, że jest nim Crowe – idol jej partnera. Tajna korespondencja zaczyna przeradzać się w coś więcej, a Annie zaczyna się zastanawiać nad swoim dotychczasowym życiem. Ten film ogląda się bardzo przyjemnie. Znajdziecie w nim także wiele wnętrzarskich inspiracji.

fot. Kino Świat

Premiera katalogu IKEA 2019

Już jest – nowy katalog IKEA 2019. Jak co roku o tej porze jest to prawdopodobnie najbardziej oczekiwane i komentowane wydarzenia we wnętrzarskim świecie. Tegoroczna premiera odbyła się w Praskiej Drukarni i uświetniły ją Katarzyna Nosowska oraz Katarzyna Zielińska. A co znajdziemy w samej publikacji? W środku wielkich zaskoczeń nie ma, za to jest odpowiedź szwedzkiego giganta na bieżące trendy. Są zatem klimaty boho oraz zwrot ku ciemnym, nasycanym barwom i odrobienie luksusu. Do tego IKEA celebruje swoje 75-lecie dlatego do sprzedaży wraca wiele klasycznych obiektów. Oczywiście mamy też to, za co wszyscy cenią markę ze Szwecji, czyli wielofunkcyjne meble i sprzęty, które pozwolą oszczędzić miejsce w małych mieszkaniach.

Nowy katalog IKEA 2019fot. mat. prasowe IKEA

VI Festiwal Otwarte Mieszkania

VI edycja Festiwale Otwarte Mieszkania odbywa się pod hasłem „Socrealia Warszawskie“. W jego centrum zainteresowania będą MDM, Pałac Kultury i Nauki oraz Mariensztat. Są to najbardziej rozpoznawalne zabytki zbudowane w stylu socrealizmu, który zdominował architektoniczny obraz Polski w połowie XX wieku. Do dziś budzi on kontrowersje i spory krytyków, ale też działaczy miejskich, polityków i w końcu samych warszawiaków. Poza odwiedzinami w niedostępnych na co dzień wnętrzach warszawskich mieszkań, pracowni i instytucji w programie wydarzenia znalazły się spacery, wykłady, debaty, warsztaty architektoniczne oraz projekcje filmowe. Wydarzenie rozpocznie się od pokazu filmowego 23 sierpnia, a zakończy debatą o wartości zabytkowej socrealizmu i spacerem 29 września. Wydarzenie organizowane jest przez Towarzystwo Opieki nad Zabytkami oddział w Warszawie. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

fot. mat. prasowe

XV Festiwal Warszawa Singera

To będzie specjalna, jubileuszowa 15. odsłona festiwalu kultury żydowskiej. Wyjątkowo bogata, pełna gwiazd oraz młodych wykonawców. 9 dni kulturalnej fety, ponad 200 wydarzeń, ponad 250 artystów z Polski i różnych części świata. Wielość gatunków muzycznych i teatralnych, przemieszanie stylów i trendów – a wszystko pod wspólnym mianownikiem: inspirowane kulturą żydowską, zarówno tradycyjną, jak i współczesną. Festiwal Singera to już renomowana marka i kulturalna wizytówka Warszawy. Co roku, na przełomie sierpnia i września okolice Placu Grzybowskiego, Synagogi i ul. Próżnej są epicentrum wydarzeń festiwalowych. Ale festiwalowa fala zaanektuje Warszawę: teatry, sale koncertowe, centra muzyczne, klubokawiarnie, plenery – od Pragi po Wolę – wypełnią koncerty, spektakle, projekcje filmowe, warsztaty tańca, spacery, spotkania literackie. Więcej informacji znajdziesz na stronie: festiwalsingera.pl

fot. mat. prasowe

Miejsce w sieci: NY do mnie MOVIE

Jeśli Nowy Jork to wasze miasto z pewnością spodoba się wam ten blog. Autorka, Ania Jóźwiak opisuje go od filmowo-muzycznej strony. W tym mieście nakręcono trudną do policzenia liczbę filmów. W niektórych Nowy Jork jest tylko tłem, w innych głównym bohaterem. Blogerka opisuje miejsca, które pojawiają się w poszczególnych produkcjach, tworząc swoistą filmową mapę miasta. Uzupełnia ją o muzykę, książki i gastronomiczne punkty Nowego Jorku. Każdy kto był w Wielkim Jabłku, a także kto się do niego wybiera bądź marzy, żeby tam być poczuje się na blogu NY do mnie MOVIE jak w domu.

fot. screenshot

Książka „Dreamland. Opiatowa epidemia”

Na koniec propozycja o poważniejszym wydźwięku – książka ilustrująca lawinowo rosnący problem. W 2008 roku w USA liczba zgonów w wyniku przedawkowania opiatów przewyższała liczbę ofiar wypadków samochodowych. Osób uzależnionych od leków z roku na rok jest coraz więcej, a rynek farmaceutyczny rośnie w siłę. Jak to możliwe, że legalnie dopuszczona do sprzedaży tabletka przeciwbólowa może doprowadzić do epidemii uzależnień? Sam Quinones drobiazgowo rekonstruuje dzieje tej opiatowej katastrofy. Z jednej strony rzetelnie przedstawia kolejne etapy wprowadzania niebezpiecznych leków do regularnej sprzedaży i pokazuje przeraźliwie krótką drogę od ukojenia bólu do nałogu, z drugiej zaś wprowadza nas w świat meksykańskich sprzedawców „czarnej smoły”, którzy korzystając z plagi uzależnień od opiatów, zajęli się sprzedażą heroiny, dostarczając ją pod drzwi narkomanów niczym dostawcy pizzy. Książka nagrodzona Amerykańską Nagrodą Krytyków Literackich.

fot. Wydawnictwo Czarne

 

 

 

 

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.