Warte uwagi #10. Co czytać, oglądać i robić w nadchodzącym tygodniu?

Warte uwagi to cykl na blogu Learning from Hollywood. Co tydzień, w każdy czwartek polecam w nim wyróżniające się: filmy, książki, koncerty, wydarzenia, artykuły, strony czy inicjatywy. Wszystko po to, żebyście nie przegapili rzeczy Wartych uwagi.

fot. Pexels/CC0

Warte uwagi to kulturalne podpowiedzi na nadchodzący tydzień. Co warto robić, czytać, oglądać i nie tylko. Czego tym razem nie można przegapić? Polecam rzeczy Warte uwagi.


Film „Człowiek, który zabił Don Kichota”

Terry Gilliam ponownie stanął za kamerą. Na ten film zapewne czekało wielu jego fanów, ponieważ ekranizację powieści Miguela de Cervantesa o błędnym rycerzu planował już od blisko 30 lat. W końcu dopiął swego, choć nowa produkcja nie jest wiernym odtworzeniem książki. Jesteśmy bowiem w czasach współczesnych. Głównym bohaterem jest Toby, znudzony reżyser reklam, w tej roli odkrycie Hollywood Adam Driver. Wyjeżdża on na plan filmowy do Hiszpanii, gdzie w małej wiosce poznaje człowieka, który podaje się za Don Kichota. Szybko postanawia nakręcić o nim film, co prowadzi do wielu nieoczekiwanych zdarzeń, w tym spotkania z rosyjskimi gangsterami. Fani Gilliama z pewnością nie będą rozczarowani.

fot. Gutek Film

Wirtualne Muzeum Fotografii

Wirtualne Muzeum Fotografii to miejsce w sieci, gdzie każdy ma dostęp do wspaniałych zbiorów fotograficznych. Portal pozwala na bezpłatne przeglądanie skanów z archiwów opracowywanych przez Fundację Archeologii Fotografii, Żydowskiego Instytutu Historycznego, Fundacji Pola Magnetyczne, Fundacji dla Filmu i Fotografii, Stowarzyszenia Fotoreporterów Droga i wielu innych organizacji. Już dziś znajduje się w nim ponad 50 tys. zdjęć, m.in. prace Zbigniewa Dłubaka, Wojciecha Zamecznika, Zofii Chomętowskiej, ale też zbiory anonimowych fotografów. Imponującą bazę można swobodnie przeszukiwać i filtrować. WMF zawiera też artykuły napisane przez badaczy fotografii, naukowców, dziennikarzy, pisarzy, kuratorów skupiające się na wybranych tematach. Dzięki temu portal jest nie tylko wirtualną bazą zdjęć, ale też wiedzy o fotografii. Więcej informacji na stronie: fotomuzeum.faf.org.pl

fot. mat. prasowe

Festiwal Literatury „Literacki Sopot”

To już siódma edycja wydarzenia poświęconego literaturze. Tematem przewodnim tegorocznej edycji Festiwalu Literatury „Literacki Sopot” będzie literatura francuska, a sam festiwal odbędzie się w dniach 16-19 sierpnia 2018. Słowo z Francji będzie zatem dominować. W ramach wydarzenia odbędą się spotkania z literaturą i debaty, ale też targi książki, warsztaty, pokazy filmowe czy czytanie performatywne. W programie nie zabraknie również propozycji skierowanych do młodszych czytelników, na których czekają m.in warsztaty plastyczne, warsztaty literacko-teatralne realizowane w ramach pasm Literacki dla Dzieci i Literacki dla Młodzieży. Festiwal ma charakter non-profit, a udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Organizatorami są Urząd Miasta Sopotu oraz Biblioteka Sopocka. Więcej informacji na: literackisopot.pl

fot. mat. prasowe

Ciekawa marka – Papeda

Papeda to wbrew obco brzmiącej nazwie polska marka, która specjalizuje się w produkcji przedmiotów z papieru. Nie jest to jednak zwyczajny papier. Jest on wyjątkowo trwały i nie rwie się, można go moczyć, a ponadto jest odporny na powstawanie zacieków i plam. Dlatego powstają z niego takie przedmioty jak organizery, torby, podkładki, ale też poduszki. Wszystkie produkty mają proste formy uzupełnione o szykowne kolory – złoto, srebro czy miedź. Szlachetne w wyrazie powłoki dają tym papierowym kreacjom posmaku luksusu, a to wszystko w przystępnych cenach. Więcej na stronie: papeda.sklep.pl

fot. mat. prasowe

Książka „Epoka spektaklu. Perypetie architektury i miasta XXI wieku”

Ta książka to barwna opowieść o najnowszej architekturze. Od Londynu po Dubaj dzisiejsi architekci prześcigają się w projektowaniu coraz bardziej monumentalnych, ostentacyjnych i ekstrawaganckich budynków, które radykalnie zmieniają miejski krajobraz. Ale pod wpływem globalizacji i wielkiego kapitału zmieniły się także prawa, jakimi rządzi się miejska przestrzeń – i w rezultacie to, jak wygląda nasze życie w miastach. Tom Dyckhoff, brytyjski krytyk architektury i urbanistyki, opowiada o tym wszystkim ze znawstwem, swadą i poczuciem humoru. Książka pozwala z dystansem spojrzeć na to, co nazywane bywa „architekturą dla jednego procenta”.

fot. Wydawnictwo Karakter

Noc spadających gwiazd

12 sierpnia warto spoglądać w niebo, będą bowiem przelatywać nad naszymi głowami Perseidy. Jak co roku, w nocy z 12 na 13 sierpnia Ziemia znajdzie się w chmurze drobin materii, pozostawionych przez kometę Swift-Tuttle. Właśnie wtedy możemy obserwować wielki astronomiczny spektakl – maksimum roju Perseidów. To meteory, nazywane potocznie spadającymi gwiazdami. Obserwacje są niezwykle proste – wystarczy położyć się na kocu, leżaku lub po prostu na trawie i wpatrywać się w jak największy obszar nieba. Pierwsze meteory można dostrzec już po kilku minutach. Obserwować można samotnie bądź w towarzystwie, np. w parku przy Centrum Nauki Kopernik. Tam na zgromadzonych będą czekać dodatkowe atrakcje. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

fot. Tadeusz Rolke/materiały promocyjne

Debiut sklepu About You w Polsce

Sklep About You to nowa platforma sprzedażowa, która oferuje odzież, obuwie i dodatki od ponad 500 znanych marek w tym m. in. Calvin Klein, Tom Tailor, Nike, Levi’s, Desigual, Nike czy Timberland. Firma powstała w 2013 roku, od tego czasu podbiła rynki Austrii, Szwajcarii, Holandii, Belgii, Niemiec. Teraz przyszedł czas na Polskę. Z okazji oficjalnego otwarcia internetowego sklepu About You w naszym kraju, od 9 do 12 sierpnia będzie można skorzystać z 25 proc. zniżki. Sklep oferuje darmową dostawę do wszystkich zamówień. Więcej informacji: aboutyou.pl

 

 

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.