Psychologia – jakie cechy charakteru są przydatne w tym zawodzie?

Wykonywanie konkretnego zawodu często wymaga posiadania pewnych cech osobowości. Odpowiednie predyspozycje są niezbędne również w zawodach związanych z pomocą innym ludziom. To bardzo wymagające i odpowiedzialne zajęcie. Sprawdź, czy wiesz, jakie cechy powinien posiadać psycholog!

Psychologia stała się w ostatnim czasie bardzo pożądanym kierunkiem studiów. Ich ukończenie jest postrzegane jako przepustka do ciekawej, satysfakcjonującej i pozwalającej na ciągły rozwój pracy. To także kusząca perspektywa zawodowa dla wszystkich osób, które interesują się tematami związanymi z psychologią. Kto najlepiej nadaje się do tego zawodu?

Czy psychologia jako kierunek studiów jest wymagająca?

Należy pamiętać, że psychologia jako jeden z niewielu kierunków jest realizowany w formie jednolitych studiów magisterskich. Trwająca 5 lat nauka powinna więc być wyborem dla bardzo wytrwałych i ambitnych osób, które skrupulatnie dążą do wyznaczonych celów. Należy też pamiętać, jak bardzo interdyscyplinarną nauką jest psychologia – studia obejmują wiele dziedzin wiedzy nie tylko z zakresu nauk humanistycznych i społecznych, ale także medycznych.

Dla kogo są studia podyplomowe z psychologii?

Istnieje również wiele studiów podyplomowych obejmujących różne dziedziny psychologii. Należy jednak pamiętać, że aby zapisać się na takie kursy, trzeba już posiadać dyplom ukończenia studiów magisterskich. Ciekawym rozwiązaniem są także studia podyplomowe online, które pozwalają pogodzić studiowanie z innymi obowiązkami lub pracą zawodową.

Studia psychologiczne – dla wrażliwych i empatycznych?

Chociaż rozwinięta empatia i wrażliwość na emocje innych jest w tym zawodzie bardzo ważna, to może też być sporym problemem. Profesjonalista musi umieć wsłuchać się w potrzeby i motywacje innych osób oraz dobrze je zrozumieć. Jednocześnie nie może nadmiernie przywiązywać się do swoich podopiecznych, ponieważ w taki sposób traci swój profesjonalizm.

Przyjmowanie ciężaru emocjonalnego innych osób może prowadzić do przeciążenia psychologa. Dlatego w tym zawodzie niezbędna jest spora doza profesjonalizmu, który pozwala spojrzeć na dany problem z dystansem.

Zdolność do słuchania i wyciągania wniosków w zawodzie psychologa

W pracy psychologa bardzo ważne są także umiejętności analityczne i interpersonalne. Aby zrozumieć problemy innych osób, konieczna jest umiejętność prowadzenia rozmowy i aktywnego słuchania. Dzięki temu osoba, do której kierowana jest pomoc, czuje się wysłuchana i zrozumiana – to bardzo ważny element budowania zaufania.

Bardzo przydatna jest także umiejętność szybkiego analizowania sytuacji, wyciągania wniosków oraz wyszukiwania skutecznych rozwiązań różnych problemów.

Unikanie oceniania

Psycholog powinien wstrzymywać się od wygłaszania ocen i opinii, które nie są związane z problemem, nad którym pracuje. Umiejętność powstrzymania się od nieprofesjonalnych komentarzy, które mogłyby urazić osobę potrzebującą pomocy psychologicznej, jest ważną zasadą etyki zawodowej.

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.