OBEJRZYJ HIPNOTYZUJĄCE, ABSTRAKCYJNE KRÓTKIE ANIMACJE

Dwie krótkometrażowe animacje powstały w odmiennych czasach i przy niedających się porównać możliwościach technicznych. Jedna jest z 1961 roku, druga z 2013, przy czym obie wyrosły z tej samej inspiracji – papierowych wycinanek. Efekt? W obu przypadkach hipnotyzujący.

Screengrab-from-Genesiss-by-Malevo-and-Francisco-Miranda-1
drums-west

Legenda animacji Jim Henson, człowiek odpowiedzialny za powołanie do życia Muppetów, w 1961 roku stworzył kilka eksperymentalnych animacji krótkometrażowych. Wszystkie powstały wyłącznie przy użyciu papieru w domowym studiu Hensena. Filmiki stanowią ilustrację muzyki jazzmana Chico Hamiltona. Animacja w pełni oddaje energię dźwięków, wizualizuje je.

 

Ponad 50 lat później dwaj twórcy filmowi Francisco Miranda i Guillermo Daldovo – podobnie jak Henson – czerpiąc inspiracje z papierowych kolaży, stworzyli własną animację – „Genesis”. Przypominające papierowe wycinanki formy, układają w różne kompozycje w rytm muzyki elektronicznej hiszpańskiego muzyka Adapta. Uwodzicielskie obrazy mają hipnotyzującą moc. Animacja „Genesis” zdobyła główną nagrodę na berlińskim Festiwalu Pictoplasma w 2013 roku.

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.