Downton Abbey udostępnia domek dla turystów

Fani „Downton Abbey” będą mogli wynająć domek na terenie posiadłości, gdzie kręcone są zdjęcia do serialu. Historyczny budynek z pewnością dostarczy niezapomnianych wrażeń, jednak niestety będzie dostępny zaledwie w ciągu kilku dni w roku.


downton
 

Downton Abbey to nazwa zamku, w którym toczy się akcja historycznego serialu o tej samej nazwie. Serialowy zamek jest fikcyjny. Ten, który widzimy na ekranie to w istocie zamek Highclere, znajdujący się w pobliżu miejscowości Hampshire. Gmach wybudowany został na miejscu wcześniejszego, średniowiecznego pałacu biskupa Winchester, będącego w posiadaniu tego terenu od VIII w. W 1679 posiadłość przeszła w ręce rodziny Carnarvon. W latach 1839–1842 zamek został przebudowany przez Charles Barry’ego, architekta, który wzniósł słynny gmach Brytyjskiego Parlamentu w Londynie. Parlament i Zamek reprezentują styl neogotycki.Downton Abbey, serial, zamek

Kiedy serial „Downton Abbey” okazał się spektakularnym sukcesem, właściciele zamku udostępnili możliwość jego zwiedzania dla turystów. Wycieczki po zamku cieszą się na tyle dużą popularnością, że bilety na wiosenne otwarcie są już dawno wyprzedane. To spowodowało, że rodzina Carnarvon postanowiła iść o krok dalej i udostępnić turystom noclegi w domkach gościnnych znajdujących się na terenie posiadłości. Są to tzw. London Lodges. Jest to de facto brama wjazdowa do otaczającego zamek parku Highclere. Została ona wzniesiona w 1793 roku na cześć nadania tytułu lordowskiego rodzinie Carnarvon. Flankujące bramę dwie stróżówki zostały dodane później, prawdopodobnie ok. 1840 roku. Przez ostatnie dwa lata trwała intensywna renowacja, dzięki której stróżówki zamieniły się luksusowy domek dla dwóch osób. W jednej części znajduje się salonik z w pełni wyposażoną kuchnię, a w drugiej sypialnia z łazienką.

Wynajęcie całości kosztuje od 550 dolarów za noc, przy czym możliwość najmu, jak na razie, będzie istniała tylko w wybrane dni w roku jak Walentynki czy Wielkanoc.

Niewątpliwie jednak fani serialu nie zawiodą i znajdą się osoby gotowe zapłacić tyle i znacznie więcej, by spędzić noc w tym samym miejscu co bohaterowie „Downton Abbey”.

Downton AbbeyDownton AbbeyDownton Abbeydownton-abbey-cottages-3-de downton-abbey-cottages-4-de

Zdjęcia: Highclere Castle
Źródło: www.highclerecastle.co.uk

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.