DOM Z „CZŁOWIEKA Z BLIZNĄ” WYSTAWIONO NA SPRZEDAŻ ZA… 135 MLN ZŁ

Luksusowa posiadłość, w której kręcono kultowy film z Alem Pacino – „Człowiek z blizną”, właśnie została wystawiona na sprzedaż. Można ją nabyć za 35 mln dolarów, czyli ok. 135 mln zł. Przy czym Al Pacino nie jest jedyną sławą związaną z tą posiadłością.

 

Człowiek z blizną, film, dom

 

„Człowiek z blizną” (1983) Briana de Palmy to film, który początkowo przyjęto z mieszanymi odczuciami, o czym świadczy chociażby fakt, że był nominowany zarówno do Złotych Globów, jak i Złotych Malin – antynagród przemysłu filmowego. Z czasem jednak fanów filmu i głównego bohatera Tony’ego Montany przybywało. Dziś „Człowiek z blizną” cieszy się mianem kultowego. (Plakat filmu miał w swojej sypialni Joey z serialu „Przyjaciele”.)

 

Człowiek z blizną, dom

Kadr z filmu „Człowiek z blizną” w posiadłości El Fureidis

Film kręcono m.in. w kalifornijskiej posiadłości El Fureidis, co można przetłumaczyć jako „mały raj”. To w niej mieszkał gangster grany przez Ala Pacino i w niej poślubił piękną Elvirę, w którą wcieliła się Michelle Pfeiffer. Posiadłość znajduje się w mieście Montecito, w Kalifornii i właśnie została wystawiona na sprzedaż za 35 mln dolarów. Kwota jest zawrotna, jak i sama nieruchomość.

Dom został zaprojektowany przez Bertrama Goodhue’a i wzniesiony w 1906 roku. Goodhue to znany amerykański architekt, który zajmował się przede wszystkim architekturą publiczną i sakralną. To on jest autorem gmachu amerykańskiej akademii wojskowej w West Point i kilku znanych nowojorskich kościołów. El Fureidis jest jednym z trzech gmachów mieszkalnych, jakie zaprojektował. Posiadłość początkowo była częścią ogrodu botanicznego. Cały dom został zaprojektowany w stylu śródziemnomorskim. Nieruchomość liczy sobie 900 m kw., posiada 4 sypialnie, 9 luksusowych łazienek, liczne pokoje reprezentacyjne – wszystkie bogato dekorowane.  Dom wzniesiono na 10 akrach „żyznej ziemi”. Na działce jest kilka basenów, atrium, liczne tarasy oraz bujne ogrody. W niemal każdym pomieszczeniu można znaleźć odwołania do sztuki włoskiej, np. w postaci fresków, mozaiki, kolumn, ceramiki i rzeźb. W jednym z pokojów są np. freski nawiązujące do kopuły Bazyliki św. Jana na Lateranie w Rzymie.

Budynek cieszył się sławą na długo zanim wkroczył do niego Brian de Palma ze swoją ekipa filmową. Zaglądali tu m.in. Albert Einstein, Winston Churchill, Charlie Chaplin oraz John F. Kennedy. Nic dziwnego, że El Fureidis pokochały sławy. W końcu raj w nazwie nie jest nadmierną przesadą.

 

ZOBACZ JAK POSIADŁOŚĆ WYGLĄDAŁA W FILMIE i JAK WYGLĄDA DZIŚ:

Człowiek z blizną, film, domCzłowiek z blizną, film, domCzłowiek z blizną, film, dom


Człowiek z blizną, film, domCzłowiek z blizną, film, domCzłowiek z blizną, film, domCzłowiek z blizną, film, domCzłowiek z blizną, film, domCzłowiek z blizną, film, domCzłowiek z blizną, film, domCzłowiek z blizną, film, domCzłowiek z blizną, film, domCzłowiek z blizną, film, dom

 

 

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.