Jak rozjaśnić ciemny pokój? Kilka trików, aby wydawał się jaśniejszy

Szanse na to, że masz w domu choć jedno ciemne pomieszczenie, są więcej niż duże. Może to być zarówno łazienka bez okna, mały gabinet, ale też pokój dzienny czy sypialnia. Osiągnięcie efektu większej ilości światła może być trudne do osiągnięcia, co nie oznacza, że nie niemożliwe. Poznaj siedem trików na to, jak rozjaśnić ciemny pokój.

Jak rozjaśnić ciemny pokój
fot. Studio McGee

Nieduże okna, grube mury, nieumiejętnie zaplanowany rozkład pomieszczeń, ekspozycja na północ czy zacienione okna to najczęstsze powody, przez które pokoje w naszych domach są zwyczajnie ciemne. Stosunkowo od niedawna deweloperzy budujący nowe budynki stawiają w swoich realizacjach na duże okna, które w dużej mierze ów problem rozwiązują. Inaczej się ma sytuacja w starszym budownictwie, w którym małe okna i nieduże pomieszczenia były standardem. Tymczasem jasne pokoje odbierane są jako bardziej przyjazne, zachęcające, większe, a nawet bardziej luksusowe — tak nam kojarzy się świtało i jasność. Na szczęście jest kilka sprawdzonych sposobów na rozjaśnienie ciemnych wnętrz. Poznajcie tych siedem trików aranżacyjnych.

Przeczytaj także: Aranżacja salonu z ciemnymi meblami

Jak rozjaśnić ciemny pokój? 1. Dodaj roślinność

Świeże kwiaty, rośliny doniczkowe czy choćby kwitnące i pokrywające się zielenią naturalne gałązki mają wielką moc oddziaływania w aranżacji wnętrz. To wręcz zaskakujące jak już nawet nieduży bukiecik może swą obecnością rozjaśnić i ożywić przestrzeń. Warto oczywiście dobierać rośliny o jasnych kwiatach i listkach. Szczególnie warto sięgnąć po kolory biały, żółty i różowy. Bukiety i roślinność warto wyeksponować w strategicznych miejscach. Z miejsca rozjaśnią ciemny pokój.

Jak rozjaśnić ciemny pokój? 2. Lustra i lśniące materiały

To, że lustra i lśniące materiały sprawiają, że pomieszczenia wydają się większe, nie jest żadną tajemnicą. Zapominamy jednak, że mogą też sprawić, iż będą się wydawały jaśniejsze. W końcu lustra i inne lśniące materiały, jak metal odbijają światło oraz rzucają refleksy. Wprowadzają także do pokoi wrażenie głębi i przestronności. Dla optymalnego efektu warto wprowadzić spore lustro na wprost okna lub na pustej ścianie sąsiadującej z oknem. Pamiętamy jedynie, że małe zwierciadło na komodzie czy ścianie nie zagwarantuje nam pożądanego efektu. Aby ciemny pokój wydawał się jaśniejszy, konieczne są spore lustra czy też lśniące powierzchnie.

Jak rozjaśnić ciemny pokój? 3. Jasne meble i naturalne materiały

Zawsze dobrym pomysłem jest wprowadzenie do ciemnego pokoju jasnych mebli i naturalnych materiałów. Nawet tak drobna rzecz, jak zamienienie ciemnej pościeli na jasną, z naturalnej tkaniny może zrobić dramatyczną różnicę w sypialni. Szczególną siłę oddziaływania mają meble i sprzęty z jasnego drewna. Dodatkowym atutem jest fakt, że takie wyposażenie jest teraz szalenie modne. Z kolei w ciemnej łazience warto zamienić dotychczasowe ręczniki i dodatki na jasne i naturalne. W mgnieniu oka sprawią, że ciemne pomieszczeni będzie się wydawać jaśniejsze.

Jak rozjaśnić ciemny pokój? 4. Liczne źródła światła

Odpowiednie oświetlenie w sposób oczywisty rozjaśnia pomieszczenia, nie tylko te ciemne. Ważne jednak, aby pamiętać, że nawet efektowny żyrandol czy lampa sufitowa nie załatwią sprawy. Dla optymalnego efektu powinniśmy wprowadzić oświetlenie na różnych poziomach. Co to oznacza w praktyce? Że warto wprowadzić lampy podłogowe i stołowe, tak aby źródła światła znajdowały się na poziomie wzroku. Wówczas oświetlimy ciemny pokój w sposób optymalny i najbardziej naturalny.

Jak rozjaśnić ciemny pokój
fot. Studio McGee

Jak rozjaśnić ciemny pokój? 5. Wystrój okna

W tych pokojach, które chcemy rozjaśnić, a w których znajduje się okno, warto dobrze przemyśleć jego aranżację. Przede wszystkim dobrze jest zrezygnować z ciężkich zasłon czy rolet zaciemniających. Zdecydowanie lepiej postawić na skandynawski minimalizm. Oznacza to lekkie, przeźroczyste zasłony lub firany czy subtelne rolety woalowe. Pozwolimy w ten sposób, aby światło się swobodnie sączyło do wnętrz.

Jak rozjaśnić ciemny pokój? 6. Meble na nóżkach

Aby ciemny pokój wydawał się jaśniejszy, konieczne jest nadanie mu wizualnej lekkości. Doskonałym na to sposobem są lekkie meble i sprzęty na nóżkach. Prezentują się one zdecydowanie lżej i drobniej niż meble o takich samych gabarytach, ale spoczywające bezpośrednio na podłodze. Dotyczy to szczególnie sprzętów skrzyniowych — szaf, szafek i komód.

Jak rozjaśnić ciemny pokój? 7. Podkreśl ciemny nastrój

Czasem nie ma co walczyć z ciemnym klimatem, bywa bowiem, że i tak jesteśmy skazani na porażkę. Wówczas dużo lepiej uczynić z niego atut. Jest to szansa na stworzenie nastrojowego wystroju z osobowością. Przy ciemnej kolorystyce warto zostać choćby w toalecie, gdzie można wykreować niemal dramatyczny wystrój, czy w gabinecie. Nie bójmy się przy tym eksperymentować w takich przestrzeniach z odważnymi kolorami farb czy tapetami.

 

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.