10 najdroższych domów na świecie w 2017 roku

Dla większości ludzi dom jest najcenniejszą z rzeczy, jaką kiedykolwiek będą posiadać. Ta zasad jednak raczej nie ma zastosowania do najbogatszych ludzi na świecie, mimo że inwestują w nie prawdziwe fortuny. Oto 10 najdroższych domów, jakie znajdziecie na tej planecie.

Na tej liście znalazły się tylko i wyłącznie domy zbudowane dla jednej rodziny. Nie uwzględniono na niej apartamentów, które też potrafią osiągać astronomiczne ceny. Te domy mają wszystko – wewnętrzne i zewnętrzne baseny, prywatne sale kinowe, boiska, siłownie, lądowiska dla helikopterów, szklane ściany, mury przypominające zamkowe, wszelkie możliwe do pomyślenia udogodnienia i znacznie więcej. Co jednak czyni akurat te domy najdroższymi na świecie? Ich cena jest wypadkową następujących czynników.

1. Najważniejszym czynnikiem jest to, ile ktoś jest chętny za nie zapłacić.

2. Lokalizacja i koszt sąsiednich nieruchomości o podobnej powierzchni i skali.

3. Koszt budowy i wyposażenia domu, łącznie z różnymi udogodnieniami, które może zawierać.

4. Historyczna wartość, która daje nieruchomości niematerialną wartość.

 

Oto 10 najdroższych domów na świecie

 

10. Pinnacle – 155 mln dolarów

Jest to największy dom w Klubie Yellowstone w USA, w stanie Montana, luksusowej społeczności dostępnej wyłącznie dla super bogatych. Jest to najdroższa nieruchomość zlokalizowana w górach, jaką można znaleźć na świecie. Ma podgrzewane podłogi, liczne kominki, własny wyciąg narciarski i niesamowite widoki z okien. Właścicielami posiadłości są Edra i Tim Blixsethowie, którzy fortunę zbili na nieruchomościach, ale też handlu drewnem i wytwórni muzycznej. To oni zresztą są jednymi z założycieli tej elitarnej społeczności w Yellowstone.

The Pinnacle dom, 10 najdroższych domów na świecie

 

9. Franchuk Villa – 161 mln dolarów

Ceny nieruchomości w Londynie zawsze należały do najwyższych na świecie. Nie dziwi więc, że jeden z londyńskich domów również trafił do tego zestawienia. Villa Franchuk ma 10 sypialni, 5 pięter, własne kino, wewnętrzny basen, schron, saunę, prywatną siłownię i kilka innych udogodnień. Do tego warto dodać prestiżową lokalizację z pięknym widokiem. Budynek pierwotnie służył jako szkoła dla dziewcząt, jednak w 2006 roku Elen Franchuk go kupiła i przerobiła na osobistą rezydencję. Franchuk jest bizneswoman ukraińskiego pochodzenia i córką prezydenta Leonida Kuchmy

Villa Franchuk, Londyn. 10 najdroższych domów na świecie

 

8. Posiadłość Hearsta – 165 mln dolarów

Obiekt ten powinien być znany wszystkim kinomanom. Wystąpił bowiem w jednym z najważniejszych filmów wszech czasów – „Ojcu Chrzestnym”. Ten 29-pokojowy pałac gościł też prezydenta USA J.F. Kennedy’ego wraz z małżonką w czasie ich miesiąca miodowego. Od swojego filmowego występu stał się symbolem tego, co pieniądze mogą kupić. Sama kwota potrzebna na opłacenie rocznych pensji całej obsługi jest większa niż jeden przeciętny człowiek jest w stanie zarobić w ciągu całego życia. Zamek Hearsta znany też jako La Cuesta Encantada to posiadłość amerykańskiego magnata prasowego – Williama Randolpha Hearsta mieszcząca się w San Simeon w stanie Kalifornia.

zamek hearsta, 10 najdroższych domów na świecie

 

7. Posiadłość Ellison – 200 mln dolarów

Ten dom został wzniesiony przez założyciela firmy Oracle, Larry’ego Ellisona. Posiadłość zajmuje 23 akry i w jej skład wchodzi aż 10 budynków. Żonę Larry’ego zainspirowała kultura japońskich samurajów. Odwołania do kultury Wschodu są więcej niż widoczne. Można tam znaleźć staw Koi, herbaciarnię, i wiele miejsc w stylu zen.

Ellison estate, 10 najdroższych domów na świecie

 

6. Dom przy Kensington Palace Garden – 222 mln dolarów

Kolejna nieruchomość z Londynu, tym razem kupiona przez stalowego magnata Lakshmiego Mittala w 2008 roku za 222 mln dolarów. Czteropiętrowy budynek ma co najmniej pięć luksusowych sypialni i rozległe pomieszczenia przeznaczone dla służby. Dom został urządzony przy pomocy antyków i dzieł sztuki. Znajduje się w prestiżowej okolicy nieopodal królewskiej siedziby, gdzie do końca mieszkała księżna Diana. W 2012 roku Mittal wystawił posiadłość na sprzedaż ponieważ chciał czegoś większego. Obecnie wartość pałacu jest prawdopodobnie wyższa i Mittal powinien na nim zarobić ok. 50 mln dolarów. Póki co Mittal nie kupił jeszcze nowego domu, plotka głosi, że zamierza wznieść swój własny zamek.

10 najdroższych domów na świecie

 

5. Posiadłość w Hamptons – 248 mln dolarów

Hamptons jest niewątpliwym symbolem statusu. Każdy nowojorski bogacz ma tam dom. Największa nieruchomość jest w pobliżu miasteczka Fairfield i prezentuje się naprawdę imponująco. Posiadłość jest tak duża, że ma własną minielektrownię. Rozciąga się na 63 akrach i ma 29 sypialni. Patrząc na nią z lotu ptaka, przypomina układem nieco podparyski Wersal. Właścicielem posiadłości jest Ira Rennert, amerykański inwestor i biznesmen, jeden z najbogatszych ludzi w USA.

Ira Rennert dom w Hampton, 10 najdroższych domów na świecie

 

4. Biały Dom – 320 mln dolarów

Wszyscy znamy ten dom i jego mieszkańców. Według agentów nieruchomości jego wartość rynkowa – jeśli kiedykolwiek trafi na rynek – to dokładnie 320 364 354 dolarów. Jednak jego sprzedaż jest wielce nieprawdopodobna, gdyż od początku XIX wieku służy jako siedziba amerykańskich prezydentów, a obiektem zarządza instytucja National Park Service. Chociaż nieruchomość ta nie jest tak duża i luksusowa jak inne domy z tej listy, to ma zdecydowanie najwyższą wartość historyczną, stąd taka wysoka wartość.

Biały Dom, 10 najdroższych domów na świecie

 

3. Villa Leopolda – 736 mln dolarów

Pierwsza nieruchomość na liście, której wartość przekracza pół miliona dolarów. Jest to jednocześnie najdroższy dom w Europie znajdujący się na Lazurowym Wybrzeżu we Francji. Jest to historyczna willa wzniesiona w latach 3o. XX wieku. Położona jest na 20 akrach i jej obecną właścicielką jest Lily Safra, brazylijska filantropka i kolekcjonerka sztuki, która dorobiła się majątku dzięki swoim czterem małżeństwom. Jedną z najważniejszych zalet tego domu jest jeden z najlepszych widoków na świecie.

Villa La Leopolda, 10 najdroższych domów na świecie

 

2. Antilla – 1 mld dolarów

Ten 27-piętrowy budynek w Mumbaju, a dokładniej wieża to dom wzniesiony z myślą o jednej rodzinie. Został zbudowany dla indyjskiego miliardera Mukesha Ambaniniego. Na wybudowanie posiadłości przeznaczył prawie 5 proc. swojej wartości netto. Inspiracją dla bryły budynku była architektura wiszących ogrodów Semiramidy. Budynek został ukończony we wrześniu 2008. Obecnie w domu jest zatrudnionych ponad 600 osób obsługi

Antilla, 10 najdroższych domów na świecie

 

1. Buckingham Palace – 1,56 mld dolarów

Najdroższym domem na świecie jest Buckingham Palace w Londynie, wyceniony na nieco ponad 1,5 miliarda dolarów. Co prawda nie jest to typowy dom, gdyż pełni także funkcje administracyjne, podobnie jak Biały Dom, to jednak należało oba domy wziąć pod uwagę. Pałac w końcu jest domem dla jednej z najpotężniejszych rodzin na świecie. Na jego cenę wpływa oczywiście historyczna wartość oraz bardzo bogate wyposażenie.

Buckingham Palace, 10 najdroższych domów na świecie

 

 

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.