Na jakiej wysokości powiesić obraz na ścianie?

Na jakiej wysokości powiesić obraz? To wcale nie tak banalne pytanie, jak by się mogło wydawać. O błąd bardzo łatwo, a źle powieszony obraz, zdjęcie czy plakat mogą zaburzyć proporcje pomieszczenia i aranżację całego wnętrza. Na grafikach znajdziecie klucz do idealnie powieszonych obrazów.

Obrazy na ścianie

 

Wieszanie obrazów na ścianie to wyzwanie, z którym niemal każdy z nas się zetknął w trakcie urządzania mieszkania. Niezależnie od tego, czy wieszamy jeden obraz, dwa czy dwanaście, nietrudno o wpadkę. Wystarczy powiesić je za wysoko lub za nisko, żeby zaburzyć proporcje całego pomieszczenia. Na jakiej więc wysokości powinno się zawieszać obrazy, plakaty, zdjęcia i inne dekoracje na ścianie? Na poniższych ilustracjach znajdziecie odpowiedzi na wszystkie nurtujące was pytania.

Przeczytaj także: Sztuka dekoracji sypialni – jaki obraz do sypialni wybrać?

Na jakiej wysokości powiesić obraz na ścianie

  • Kiedy wieszamy na ścianie jeden większy obiekt — obraz, plakat, grafikę — jego centrum powinno być, się znajdować na wysokości wzorku lub delikatnie poniżej, czyli na wysokości ok. 150-160 cm.
  • Pamiętaj, że jak już w jednym miejscu mieszkania zdecydujesz się na powieszenie obrazu na takiej wysokości, powinieneś się tego już trzymać w całym domu. Zapewnisz dzięki temu wrażenie wizualnej ciągłości.
  • Nie wieszaj pojedynczych obrazów wysoko, niemal pod samym sufitem, nawet jak jesteś wysoki. Stwarza to wrażenie klaustrofobii.

Przeczytaj także: Najciekawsze plakaty do domu od polskich artystów




Na jakiej wysokości powiesić obraz na ścianie

  • Gdy wieszasz kilka obrazów o różnych rozmiarach w jednym rzędzie, zachowaj zasadę środka – wyznacz wysokość wzroku. Na niej powinien się znaleźć środek wszystkich obrazów.
  • Nie wieszaj obrazów od największego do najmniejszego i odwrotnie. Będą wyglądać znacznie lepiej, gdy będą wymieszane wielkością.
  • Nie wieszaj wszystkich obrazów wzdłuż ich dolnej bądź górnej krawędzi.

Przeczytaj także: 5 lekcji, jak wieszać dużą galerię ścienną

Sprawdzone sposoby na wieszanie obrazów na ścianie

To czy wieszasz obraz pionowy, czy poziomy powinno zależeć od rozmiaru i orientacji ściany, na której je wieszasz. Na prostokątnej poziomej ścianie najlepiej będzie wyglądać duży poziomy obraz. Jednak podobne wrażenie możemy stworzyć, wieszając obok siebie dwa pionowo zorientowane obrazy.

Na jakiej wysokości powiesić obraz na ścianie

Z kolei na wysokiej a wąskiej ścianie, możemy zastosować odwrotny zabieg, wieszając jeden nad drugim poziomo zorientowane obrazy.

Na jakiej wysokości powiesić obraz na ścianie

Jeśli chcesz stworzyć galerię obrazów, najprostszym rozwiązaniem jest trzymanie się rozkładu siatki. Szczególnie, jeśli wieszasz obiekty o takich samych lub podobnych rozmiarach. Ta wersja jest „bezpieczna” – zawsze się sprawdza. Wygląda elegancko i stylowo. Wybierz jednakowe ramy i passe partout, żeby wzmocnić efekt.

Na jakiej wysokości powiesić obraz na ścianie

Jeśli wieszasz na ścianie grupę obrazów w różnych rozmiarach, traktuj je jako całość. Środek całej kompozycji powinien się znajdować na wysokości wzroku. Punktem wyjścia dla całej kompozycji powinien być największy obiekt w galerii, wokół niego zaaranżuj pozostałe. Możesz wybrać różne ramy, ale nie przesadzaj z ich ilością. Trzy różne wzory i kolory ram to maksimum. Możesz za to wymieszać obrazy z plakatami, zdjęciami i innymi obiektami, np. lustrem.

Na jakiej wysokości powiesić obraz

Oczywiście możliwości jest więcej. Powyższa ściągawka przyda się jednak przede wszystkim osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z aranżacją wnętrz. Stanowi też dobry punkt wyjścia dla dalszych eksperymentów w komponowaniu domowych galerii obrazów.

<!– Composite Start –>

 

<!– Composite End –>

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

2 Comments

  1. Niby banał, ale naprawdę świetny materiał 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.