Twoje dziecko nie chce jeść śniadań – jak temu zaradzić?

Dziecięcy brak apetytu i niechęć do zdrowych posiłków często są dla rodziców powodem frustracji i stresu. Prawidłowe odżywianie jest niezbędne dla zdrowego rozwoju – zarówno fizycznego, jak i intelektualnego. Zobacz, co robić, kiedy starania nakarmienia dziecka nie przynoszą pożądanych efektów!

Śniadanie powinno być początkiem zdrowego, aktywnego dnia. Jednak wiele dzieci ma problem z jego jedzeniem. Przyczyny bywają różne, trzeba więc dokładnie przeanalizować sytuację. Warto znaleźć pomysł na śniadanie, które z chęcią zje Twoje dziecko. Jakie problemy spotykane są najczęściej i co może być ich przyczyną?

Posiłek nie smakuje dziecku

Każdy z nas ma własne preferencje kulinarne i zwykle dość długą listę potraw, których nie lubi. Dzieci dopiero uczą się różnych smaków i połączeń, jednak często nawet maluchy mają swoje upodobania. Jeśli śniadanie jest najbardziej problematycznym posiłkiem w ciągu dnia, to warto zaserwować dziecku coś, co na pewno mu zasmakuje. Duże znaczenie ma też sposób podania – być może sprawdzi się wesoła jajecznica na maśle z pomidorkami, myszki z jajka rzodkiewki czy kluski-chmurki z twarogu? Warto poszukać inspiracji i budować u dziecka pozytywne skojarzenia z jedzeniem.

Dlaczego śniadanie jest tak ważne? Sprawdź zdrowe i smaczne przepisy na śniadania

Śniadanie jest zbyt wcześnie

Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest podawanie dziecku śniadania zaraz po przebudzeniu. Nie każdy maluch jest od razu głodny, dlatego próby zmuszenia go do jedzenia wywołują bunt. Warto wsłuchać się w potrzeby dziecka, czasami wystarczy spróbować podawać mu śniadanie nieco później, kiedy już zdąży się w pełni obudzić i zgłodnieć.

Jedzenie budzi negatywne skojarzenia

Jeśli dziecko jest zmuszane do jedzenia, to po pewnym czasie mogą powstać u niego negatywne reakcje na jedzenie. Takie wmuszanie posiłków może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego. Częstym błędem jest także przekupywanie dziecka zabawkami czy słodyczami, będzie wtedy uważało, że jedzenie zdrowych posiłków to coś trudnego i nieprzyjemnego, za co należy mu się nagroda. Takie podejście do jedzenia jest źródłem problemów, może nawet doprowadzić do zaburzeń odżywiania w dorosłym życiu.

Nie jecie razem

Dzieci są także bardzo bystrymi obserwatorami i uczą się poprzez naśladowanie. Dlatego jedną ze skuteczniejszych metod, które zachęcają malucha do jedzenia, jest wspólne zasiadanie do stołu. Warto pokazywać dziecku, że jest pełnoprawnym członkiem rodziny i może jeść „tak jak dorośli”. Należy jednak zadbać o odpowiednią, przyjazną atmosferę przy stole. Wasz stres może udzielić się również dziecku.

Pomoc specjalisty

Niechęć do jedzenia, choć tak powszechna wśród maluchów, może być niekiedy spowodowana różnymi problemami zdrowotnymi, dlatego warto omówić ją z pediatrą. Dobrym pomysłem będzie także konsultacja z dietetykiem specjalizującym się w zagadnieniach pediatrycznych lub psychodietetykiem. Tacy eksperci łączą wiedzę o żywieniu ze znajomością metod pracy z dziećmi. Nie warto odwlekać zgłoszenia się po pomoc.

Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.