Mała sypialnia to rzeczywistość wielu z nas. Ograniczony metraż polskich mieszkań i domów w tym pokoju najczęściej daje o sobie znać. Jednak nawet mała sypialnia może być ładna, wygodna i odpowiadająca naszym gustom i potrzebom. Podpowiadam, jak urządzić niewielki pokój.
Sypialnia to bez wątpienia najważniejsze pomieszczenie w domu. Dlaczego? Bez odpowiednich warunków do snu będziemy niewyspani, zmęczeni, a przez to spadnie nasza produktywność i samopoczucie. Żadne inne pomieszczenie nie ma takiego wpływu na naszą kondycję. O ile stosunkowo łatwo wykreować sobie odpowiednią dla nas przestrzeń do spania w dużym pokoju, o tyle jest to trudne w małym. Małe sypialnie to wyzwanie, w końcu nie tylko tam śpimy, ale też trzymamy ubrania, szykujemy się do pracy, czasem pracujemy, czytamy i zwyczajnie odpoczywamy. Jak to wszystko pogodzić na ograniczonym metrażu? Mam dla was sprawdzone sposoby na urządzenie małej sypialni oraz garść inspiracji.
Przeczytaj także: Jak zwiększyć komfort snu, wybierając odpowiednią pościel — pościel bawełniana, satynowa czy flanelowa?
Mała sypialnia: zacznijmy od bazy
W urządzaniu każdego pomieszczenia należy zacząć od elementów bazowych – ścian i podłóg. Niemal wszędzie można przeczytać, że do małych pokoi należy wybierać jasne kolory. W tym temacie nie powiem wam nic rewolucyjnego. Bowiem to prawda. Jasne kolory sprawią, że mała sypialnia wyda się bardziej przestronna. Najlepsze będą biel i chłodne odcienie szarości, błękitu, seledyn oraz piaskowy, jasny beż. Unikaj natomiast ciepłych kolorów, nawet jasnych, jak żółty i pomarańczowy. Te z kolei odbierają pomieszczeniom wrażenie przestronności.
Kolory w małej sypialni
- Określ spójną paletę kolorystyczną dla całego pomieszczenia i trzymaj się jej. W tej samej tonacji powinny być ściany, podłogi, meble i dodatki.
- Unikaj ciepłych kolorów – optycznie pomniejszają – a także: ciemnych, jaskrawych i bardzo intensywnych.
- Postaw na jasną podłogę. Jeśli masz ciemne deski na podłodze, przykryj je jasnym dywanem.
- Unikaj silnych kontrastów kolorystycznych.
- Pamiętaj, że kolorem możesz też skorygować proporcje sypialni. Najkrótsza ściana w pokoju wyda się szersza, jeśli pomalujesz ją nieco ciemniejszym odcieniem niż pozostałe.
Mała sypialnia: meble
ŁÓŻKO. Niezbędnym elementem każdej sypialni jest łóżko. Wybierz takie bez rozbudowanej ramy i zagłówka. Wezgłowia ażurowe, np. z metalu będą odpowiednie, ale wysokie i tapicerowane, mogą się okazać zbyt ciężkie wizualnie do małego pokoju. Najlepsze będzie łóżko o lekkiej konstrukcji, drewnianej bądź metalowej. Powinno być na wysokich nogach, lub ze skrzynią na pościel, tak żeby można było pod nim przechowywać różne rzeczy. Przynajmniej z jednej strony musi byś swobodny dostęp do łóżka. Postaraj się jednak ustawić je tak, żeby dostęp był z dwóch stron, nawet jeśli będzie to wymagało rezygnacji z innych sprzętów.
SZAFA. Wstawienie szafy do małej sypialni nie zawsze jest możliwe, szczególnie szafy wolno stojącej. Te zajmują za dużo miejsca. Wybierz szafę zabudowaną, robioną na wymiar. Możesz jej wtedy nadać nietypowe wymiary idealnie dostosowane do miejsca. Do takiej szafy najlepsze będą drzwi przesuwane o frontach w kolorze ścian, bądź zbliżonym. Można też rozważyć wprowadzenie luster na drzwiach szafy. Nie każdy jednak lubi spotykać się z własnych odbiciem tuż po przebudzeniu.
SZAFKA NOCNA. W małej sypialni często też trzeba zrezygnować z szafki nocnej, przynajmniej w tradycyjnym wydaniu. Warto natomiast rozważyć składaną półkę przy łóżku, bądź stolik-tacę na kółkach. Taki mebel oszczędza miejsce i jest mobilny, co w małych pokojach jest bardzo praktyczne.
PRZECHOWYWANIE. Dodatkowe miejsce na przechowywanie w małej sypialni można znaleźć pod łóżkiem i w szafkach zawieszonych pod sufitem, np. nad wejściem. Nie wieszaj jednak szafek nad wezgłowiem łóżka. Popularne stały się ostatnio wolno stojące wieszaki i garderoby zamiast tradycyjnych szaf. Niestety wcale nie zajmują tak mało miejsca, jakby mogło się wydawać. Poza tym widok wielu drobnych elementów w małej sypialni powoduje, że wydaje się ona bardziej stłoczona.
TOALETKA/BIURKO. W naprawdę małych sypialniach zazwyczaj nie ma już na nie miejsca, przynajmniej nie na te w tradycyjnym wydaniu. Za toaletkę jednak może posłużyć wąska półka i lustro ścienne, powieszone na odpowiedniej wysokości. Do tego wystarczy krzesło. Można wybrać składane, które nie będzie zajmować miejsca nieużywane. Z biurkiem możemy zrobić podobnie, zamiast klasycznego wystarczy zamontować półkę na ścianie, na której zmieści się komputer. Półka może być składana. Warto wyjść poza sztampowe rozwiązania.
Mała sypialnia: oświetlenie i dodatki
W kwestii dodatków w małej sypialni panuje zasada: im mniej tym lepiej. Raczej nie stawiaj niczego na podłodze, bo to tylko niepotrzebnie ją zastawi. Najlepszym miejscem na dekoracje w niewielkich pokojach są ściany. Polecam obrazy, plakaty, zdjęcia i lustra. Uważaj jednak z rozmiarami i ilością. Na pewno nie może być ich za dużo. Jeden gigantyczny obiekt na ścianie tylko przytłoczy wnętrz. Najlepsze są dwie-trzy ramy nie mniejsze niż A5 i nie większe niż A2, bądź o formatach zbliżonych. Można też rozważy powieszenie wąskich półek na ścianie i wyeksponowanie na niech kilku rzeczy.
Jednak w małej sypialni przede wszystkim powinny zdobić pościel, narzuta i poduszki, czyli to, co i tak musi się w niej znaleźć. Wciąż trzymaj się zasady, że powinny wpisywać się w schemat kolorystyczny całego pokoju.
Na koniec zostaje oświetlenie. Konieczne jest oświetlenie ogólne, górne i lampki nocne. One też mogą służyć jako ozdoba wnętrza. W małej sypialni zamiast typowej lampki najlepiej się sprawdzi kinkiet. Więcej o tym przeczytasz w artykule: Lampy przy łóżku w sypialni na 4 sposoby
Inspiracje, jak urządzić małą sypialnię
Najlepiej uczyć się na przykładach. Poniżej znajdziesz różnorodne aranżacje małych sypialni. Zainspiruj się.