Kolor indygo – jak wygląda, z czym go łączyć?

Kolor indygo jest ponadczasowy i uniwersalny. Ma głęboki i intrygujący odcień. Stąd jest chętnie wykorzystywany zarówno w modzie, jak i aranżacji wnętrz. Warto się dowiedzieć, jak wygląda i z czym można go łączyć. Poznaj kolor indygo.

Kolor indygo - jak wygląda, z czym go łączyć?
fot. H&M Home

Indygo to jeden z bardziej pożądanych kolorów na świecie. Określany jako „niebieski barwnik z Indii”, jest powszechnie znany jako główny barwnik dżinsów. W sferze symbolicznej indygo jest kolorem medytacji, natomiast przyciemnione indygo to odcień snów.

Przeczytaj także: Modne kolory ścian. Trendy kolorystyczne do kuchni, salonu i nie tylko



Jak wygląda kolor indygo?

Indygo to kolor o głębokim ciemnobłękitnym odcieniu, w którym można się dopatrzeć domieszki ultramaryny i fioletu. Bogactwo tej barwy sprawia, że trudno pozostać wobec niej obojętnym. Znano go już w starożytnych kulturach Egiptu czy Peru. Współcześnie głównym producentem indygo są Indie.

Kolor indygo - jak wygląda, z czym go łączyć?

Kolor indygo uzyskuje się barwnika o tej samej nazwie. Można go pozyskiwać z natury bądź w procesie syntezy chemicznej. Barwnik indygo pozyskuje się z roślin z rodziny indigofera, która liczy ponad 50 gatunków. Występują one w tropikalnych i subtropikalnych regionach. Popularne rośliny, z których pozyskuje się barwnik indygo to także urzet barwierski, rdest barwierski czy indygowce środkowoamerykańskie. Niezależnie od pochodzenia, każde indygo ma taką samą strukturę chemiczną. Jednak w dzisiejszych czasach większość barwników indygo jest produkowanych syntetycznie. Jak można się domyślić proces jest szybszy, tańszy i można go w pełni kontrolować.

Kolor indygo - jak wygląda, z czym go łączyć?
fot. Hands On Workshop

Symbolika koloru indygo

Kolor indygo, jak i cała rodzina niebieskości, ma bogata symbolikę. Przede wszystkim wiąże się ona z niebem i tym co boskie. Jest to dość łatwe do zrozumienia powiązanie. W końcu właśnie na niebie i wodzie kolor niebieski pojawia się w naturze najczęściej. Indygo, jako kolor o głębokiej, wyszukanej barwie, jest przypisywany istotom boskim – w kulturze katolickiej jest symbolem Chrystusa. Dlatego też już w dawnych kulturach osoby pragnące zbliżyć się do bóstw starały się ubierać na niebiesko. Barwnik indygo był także przez dawne ludy wykorzystywany zarówno w rytuałach religijnych oraz wojennych. Służył m.in. do malowania twarzy przed bitwami, aby pozyskać boskich sprzymierzeńców.

Z psychologicznego punktu widzenia, kolor indygo wspomaga intuicję i koncentrację, szczególnie przy medytacji. Ma właściwości uspokajające i chłodzące. Ponadto wiąże się go z mądrością, sprawiedliwością i uczciwością.



Z jakimi kolorami łączyć kolor indygo?

Łączenie kolorów to prawdziwa sztuka, szczególnie gdy w grę wchodzi tak wyrazisty kolor jak indygo. Dobierając do niego odcienie, można posłużyć się jedną z trzech technik:

  • Kolorów analogicznych. Występują obok siebie na kole barw. Ich zestawienie jest pełen harmonii i stonowane.
  • Barw komplementarnych. Polega na połączeniu kolorów znajdujących się naprzeciwko siebie na kole barw. Tworzą one silne kontrasty.
  • Triady. Jest to połączenie kolorów oddalonych od siebie o 120 stopnie na kole barw.

Idąc tymi tropami, kolor indygo można łączyć z:

  • Żółtym.
  • Błękitem i grantem.
  • Fioletem.
  • Miodowym odcieniem żółtego.
  • Złotem.
  • Koralową czerwienią.
  • Fuksją.
  • Bielą.

Gdy natomiast chcemy wyciszyć w aranżacji wnętrza oddziaływanie indygo, warto go zestawić z jasną szarością, ewentualnie piaskowym beżem lub taupe.

Indygo w aranżacji wnętrz

Kolor indygo w aranżacji wnętrz będzie się zawsze prezentował wyraziście i elegancko zarazem. Dopełni przy tym każdy wystrój, niezależnie od jego stylu. Należy przy tym pamiętać, że w zbyt dużych ilościach może być przytłaczający. Warto więc stosować indygo z rozwagą.

Choć możliwych połączeń indygo z innymi kolorami jest naprawdę wiele, to pamiętajmy, że we wnętrzach najlepiej komponuje się z bielą. Razem tworzą świeży i ponadczasowy duet, który broni się niezależnie od chwilowych mód.

W połączeniu z bielą kojarzy się z orientem, głównie Indiami, ale też Marokiem. Przywodzi też na myśl morskie skojarzenia. Warto takie zestawienie ocieplić naturalnym drewnem. Z kolei jeśli zależy nam na odrobinie wyrafinowania, to wystarczy dodać do aranżacji szarości.

Najczęściej kolor indygo wybierany jest w aranżacjach sypialni, łazienek, ewentualnie kuchni. W pomieszczeniach tych działa kojąco i wyciszająco.

Warto zwrócić uwagę, że kolor indygo pięknie się prezentuje na szkle i tkaninach. Dlatego jest łatwo go wprowadzić do aranżacji wnętrza za pośrednictwem dodatków. Zobacz dodatki do domu w kolorze indygo:

Wnętrzarskie inspiracje w kolorze indygo:

Kolor indygo - jak wygląda, z czym go łączyć?
fot. Mind The Gap
Kolor indygo - jak wygląda, z czym go łączyć?
fot. Mind The Gap
Kolor indygo - jak wygląda, z czym go łączyć?
fot. Mind The Gap
Kolor indygo - jak wygląda, z czym go łączyć?
fot. Shimu
Kolor indygo - jak wygląda, z czym go łączyć?
fot. Desenio
Kolor indygo - jak wygląda, z czym go łączyć?
fot. Essential Home
Kolor indygo - jak wygląda, z czym go łączyć?
fot. The Headboard Workshop
Kolor indygo - jak wygląda, z czym go łączyć?
fot. Porcelain Superstore
Kolor indygo - jak wygląda, z czym go łączyć?
fot. Bonaldo

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

One Comment

  1. Indygo to cudowny kolor 🙂 wystarczy np. sofa w takim odcieniu i białe dodatki, by uzyskać efekt WOW

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.