Jak usunąć starą farbę ze ścian? Sprawdzony sposób

Usuwanie starej farby ze ścian nie zawsze jest łatwe. Choć zdarza się, że niemal dosłownie odchodzi sama, to często należy się przy tym sporo namęczyć. Przygotowując własne mieszkanie do remontu, przetestowaliśmy wszystkie polecane metody. Okazało się, że na skuteczne usunięcie starej farby jest tak naprawdę tylko jeden sposób.

Jak usunąć stara farbę ze ściany?

 

Chcąc odświeżyć ściany, czy to poprzez gipsowanie i malowanie czy samo malowanie, w większości przypadków najpierw trzeba usunąć starą farbę. Nie jest to zadanie wdzięczne, zdarza się jednak, że farba odchodzi praktycznie sama – wystarczy podważyć ją szpachelką. Częściej jednak usunięcie starych warstw sprawia kłopoty, i to spore. Szczególnie usunąć farbę ze ścian w mieszkaniach w blokach z płyty. Tam z reguły warstwa tynku jest bardzo cienka, często więc farba odchodzi razem z nim. Można sobie jednak poradzić z tym problemem. Przygotowując mieszkanie do generalnego remontu, miałam okazję przetestować wiele z polecanych metod. Okazało się, że większość z nich jest nieskuteczna. Tylko jeden sposób naprawdę zadziałał i pomógł pozbyć się starej farby ze ścian.Polecane sposoby na usunięcie starej farby ze ściany

Usuwanie starej farby jest konieczne, gdy sama już zaczyna się łuszczyć i odpada, ale także przed ponownym malowaniem i gipsowaniem, a także kładzeniem płytek. Szczególnie wymagające są farby olejne. W wielu serwisach można znaleźć następujące sposoby na usuwanie starych warstw farby:

  • Usuwanie starej farby szlifierką. Do tego polecana jest szlifierka oscylacyjna. Nie jest to jednak metoda dobra do zwykłych farb. Można po nią sięgnąć, usuwając farbę olejną, choć nawet w jej przypadku nie zawsze się sprawdza. Skuteczność: słaba.
  • Usuwanie farby opalarką. Teoretycznie pod wpływem gorącego powietrza farba powinna mięknąć i odchodzić od ściany. Gdy dojdzie do takiego stanu, wtedy można ją podważyć szpachelką i łatwo usunąć. W praktyce jednak jest to metoda czasochłonna, wymagająca dużej ostrożności, nie zawsze skuteczna, a do tego powoduje wydzielanie się nieprzyjemnego zapachu. Ponownie, bardziej niż do usuwania zwykłych farb, nadaje się do olejnych, można ją stosować także do oczyszczania metali. Skuteczność: słaba.
  • Usuwanie farby szpachelką na sucho. Ta metoda jest skuteczna tylko wtedy, kiedy farba sama już zaczyna odchodzić od ściany. Inaczej będzie kosztować nas mnóstwo wysiłku i czasu. Skuteczność: średnia.
  • Usuwanie farby szpachelką na mokro. Wystarczy pomalować ścianę wodę, dać jej kilka minut na wchłoniecie wody i podważyć farbę szpachelką. Farba powinna łatwo odchodzić. Wiele poradników poleca użycie ciepłej wody, jednak w praktyce jej temperatura nie ma większego znaczenia. Może więc być równie dobrze użyta zimna. Ponadto można spotkać informacje, aby do moczenia ściany użyć mydła malarskiego. Z mojego doświadczenia wynika, że jego użycie także nie wnosi żadnej różnicy. Dlatego nie mam sensu jego stosowanie. Konkluzja jest taka, że do rozmiękczenia farby w zupełności wystarczy zimna woda bez żadnych dodatków. Skuteczność: dobra.
  • Usuwanie farby specjalnym zmywaczem. Do najbardziej opornych warstw farby polecane są chemiczne zmywacze. Są to bardzo silne środki, którymi maluje się ścianę tak samo, jak wodą. Metoda ta najlepiej się sprawdza przy farbach olejnych. Jest jednak niezwykle inwazyjna. Zmywcza wydziela mocny zapach i po jego nałożeniu przez co najmniej kilkanaście godzin nie można przebywać w pomieszczeniu, w którym został użyty. Ponadto preparaty te są dość kosztowne. Na jedną ścianę bądź jej fragment jest to wydatek do udźwignięcia, ale do całego pokoju bądź mieszkanie metoda ta jest naprawdę droga. Skuteczność: średnia.

Jak usunąć starą farbę ze ściany?

Który sposób usuwania starej farby jest najlepszy?

Przygotowując ściany do gipsowania, przetestowałam wszystkie metody usuwania starej farby, i to nie z wyboru, a konieczności. Farba była wyjątkowo oporna. Tylko w jednym pomieszczeniu dała się usunąć na sucho szpachelką bez większego wysiłku. W pozostałych nie było już tak łatwo, szczególnie, że w kuchni i łazience mieliśmy do czynienia z farbą olejną. Tam po wielu próbach różnymi metodami, zrezygnowaliśmy z usuwania jej konwencjonalnymi sposobami. Szybciej i łatwiej było skuć tynk, niż skrobać ściany. Było przy tym więcej pyłu, o gruzie nie wspominając, ale oszczędziło nam to czasu i frustracji. Ściany w tych pomieszczeniach i tak były nierówne, tak więc mogliśmy pozbyć się dwóch problemów na raz.

Jak usunąć stara farbę ze ściany?

W pozostałych pomieszczeniach, gdzie użyto standardowych farb, skuteczne okazało się oczyszczanie ścian na mokro przy użyciu szpachelki. W końcu jednak znaleźliśmy jeszcze lepsze rozwiązanie, czyli skrobak do farb. Jest to urządzanie specjalne dostosowane do tego typu zadań. Ma długą rączkę i wymienne bardzo ostre noże. Dzięki niemu usuwanie farby jest naprawdę łatwe i szybkie, a do tego nie wymaga wkładania mnóstwa siły.

Jak usunąć starą farbę ze ściany?

Skrobak do farb kosztuje ok. 20 zł. W zestawie jest komplet 10 ostrzy. Dodatkowe ostrza można dokupić osobno. Skrobaki są dostępne w sklepach budowlanych, stanowią znacznie lepszą inwestycję niż szpachelki.

Jak usunąć starą farbę ze ściany? - skrobak do farb

Usuwanie starej farby z sufitów

Wbrew obawom usuwanie starej farby z sufitów wcale nie jest trudne, a wręcz łatwiejsze niż ze ścian. Tutaj bowiem działają zupełnie inne siły. Wystarczy jedynie pomalować sufit wodą i podważyć farbę szpachelką bądź opisanym wyżej skrobakiem. Farba powinna odchodzić z łatwością, całymi płachtami. Pamiętaj jedynie, aby utrzymywać sufit mokrym.

Usuwanie starej farby – kilka porad

Usuwanie starej farby ze ściany nie jest zadaniem wdzięcznym i rzadko kiedy łatwym. Jednak, jeśli zaopatrzymy się w odpowiednie narzędzia można temu podołać.

Przed rozpoczęciem zdzierania farby warto pamiętać o kilku rzeczach:

  • Dobrze zabezpiecz podłogi. Przy usuwaniu farby powstaje mnóstwo kurzu i brudu, który wnika wszędzie. Szczególnie narażone na zniszczeni są podłogi, należy je więc porządnie zabezpieczyć.
  • Kup okulary ochronne. Odpryski ze ścian będą nieuchronnie wpadać do oczu. Okulary ochronne są tu nieodzowne. Inaczej skrobanie farby będzie męczarnią.
  • Obficie mocz ściany wodą. Woda rozmiękcza farbę i znacząco ułatwia jej usuwanie. Nie skrob jednak zaraz po zmoczeniu. Wówczas szpachelka będzie się ślizgać po powierzchni. Odczekaj kilka minut i przystąp do działania.
  • Zaopatrz się w zapas ostrzy. Jeśli będzie korzystać ze skrobaka, pamiętaj o solidnym zapasie ostrzy. Tak samo, gdy korzystasz ze szpachelek, warto mieć większą liczbę do dyspozycji. Nie ma nic gorszego niż praca tępymi narzędziami.

 

About Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.
Bookmark the permalink.

One Comment

  1. Dobry pomysł z tą wodą od razu farba lepiej schodziła, mimo że było ich może z 4 warstwy Pozdrawiam:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.