Każda pora roku jest dobra na organizację wieczoru filmowego. Jesienią i zimą w domu, a latem w ogrodzie lub na tarasie. Jeśli chcesz obejrzeć w miłym gronie kilka dobrych filmów, poznaj propozycje na proste przekąski, drinki i – co najważniejsze – repertuar. Oto, jak zorganizować udany wieczór filmowy.
Pomysłów na wieczór filmowy może być naprawdę dużo. Wszystko zależy od tego w jakim gronie ma się odbyć spotkanie, w jakim miejscu i czasie. Poniżej znajdziesz kilka podpowiedzi, jak zorganizować takie filmowe spotkanie. Co będzie potrzebne, jakie filmy wybrać, co przygotować do jedzenia.
Przeczytaj także: Fajne filmy na wieczór. Polecam filmy, do których lubię wracać
Organizacja wieczoru filmowego nie jest tak skomplikowana, jakby się mogło wydawać. Są jednak obszary, o których koniecznie trzeba wcześniej pomyśleć:
Pierwsza kwestia jest dość prosta do rozwiązania: zazwyczaj będą to telewizor, monitor komputera lub rzutnik. Na jeden wieczór filmowy nie ma potrzeby inwestowania w nie wiadomo jaki sprzęt. Warto wykorzystać, to co już mamy, ewentualnie pożyczyć rzutnik, gdy planujemy seans w plenerze. Jedyne o co powinniśmy zawczasu zadbać, to takie ustawienie monitora, aby był dobrze widoczny dla wszystkich uczestników spotkania.
Przy oglądaniu filmów w czasie wieczoru filmowego warto zapewnić wszystkim gościom wygodną pozycję. Sztywne krzesła i stołki bez oparcia nie wchodzą w grę. Pamiętaj, że pojedynczy seans trwa średnio półtorej godziny. Dlatego każdy powinien mieć wygodne miejsce z miejscem na nogi i możliwością zmiany pozycji. Najlepiej zaaranżować przestrzeń na kanapie i wokół niej. Postaraj się przygotować, jak najwięcej miejsc, na których można przyjąć postawę półleżącą. Dobrym pomysłem jest rozłożenie na podłodze materaca – składanego, lub dmuchanego – na nim ułożyć koce i poduszki. Pomocne będą grubsze poduszki na krzesła, czy poduszki do siedzenia, które dają dużo więcej komfortu. Taka nieformalna aranżacja jest jak najbardziej odpowiednia. Pamiętaj, żeby przy miejscach dla gości przygotować także przestrzeń, na której będzie można postawić przekąski czy szklanki z napojami. Małe stoliki pomocniki, stoliki pod laptopa czy tace śniadaniowe na nóżkach będą tu bardzo pomocne.
Na koniec organizacji wieczoru filmowego warto zadbać o oświetlenie. Głównym źródłem światła powinien być ekran. Jednak w pokoju nie może panować poza tym całkowita ciemność. Goście powinni być w stanie widzieć co jedzą i piją. Dlatego dobrze jest zostawić zapaloną jedną niedużą lampkę o przytłumionym świetle. Można rozważyć zapalenie świec, o ile ustawimy je w bezpiecznym miejscu, czy subtelnej girlandy świetlnej typu fairy lights. Niezależnie od tego, na jakie oświetlenie się zdecydujemy powinno być ono subtelne, o ciepłej, żółto-pomarańczowej barwie.
Kluczem do sukcesu wieczoru filmowego jest wybór odpowiednich filmów. Nie ma jednak jednej odpowiedzi, jakie film sprawdzą się najlepiej. Wszystko bowiem zależy, od grona osób, jakie zapraszamy, ich upodobań i preferencji. W męskim gronie zapewne nie sprawdzi się komedia romantyczna, a przyjaciółki raczej nie będą się dobrze bawić na maratonie „Gwiezdnych wojen”. Najbardziej uniwersalne wydają się komedie, nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby wybrać kino cięższe gatunkowo. Dobrze jest przygotować na filmowy wieczór 2-3 filmy, ale zwróćmy uwagę na ich długość. Na trzygodzinnej epopei trudno wysiedzieć w kinie, a co dopiero w domu. Warto poszukać obrazów trwających ok. półtorej godziny.
Przy kilku filmach warto wybrać jakiś bądź motyw przewodni. Kilka propozycji:
Podobnych przykładów można mnożyć. Jeśli szukasz dobrych filmów na wieczór filmowy, koniecznie przeczytaj: Filmy, które warto obejrzeć. 60 dobrych filmów
Ostatnim szalenie ważnym elementem każdego wieczoru filmowego są przekąski i drinki. Choć nie ma nic złego w popcornie i chipsach, to warto zadbać o różnorodne jedzenie i dać gościom wybór. Najlepiej poszukać smakołyków „na jeden kęs”, które nie wymagają użycia sztućców i specjalnych naczyń. Krótko mówiąc – im prościej, tym lepiej. W te założenia wpisują się takie gotowe przekąski jak:
Z gotowych przekąsek warto też rozważyć lody. Co prawda ich jedzenie często wiąże się z koniecznością użycia sztućców, ale wyjątkową przyjemność sprawia zajadanie się nimi podczas filmowego seansu.
Jeśli chcesz samodzielnie przyrządzić przekąski na wieczór filmowy, to mamy następujące propozycje:
Przeczytaj także: Zdrowe przekąski na wieczór filmowy. 8 prostych przepisów
Na powyżej wymienionych przekąskach możliwości się nie wyczerpują. Mile widziane są także wszelkie ciasta, ciasteczka, wytrawne tarty, kanapeczki, dipy, nachosy i inne. Natomiast na wieczór filmowy nie poleca się sałatek, dań w galarecie, ciepłych posiłków, jak zup.
A jakie drinki i napoje na wieczór filmowy. Z zimnych napojów dobre przygotować dla gości wodę i lemoniadę. Mile widziana będzie także mrożona kawa. Warto też mieć w zanadrzu ciepłe napoje jak herbatę, kakao lub gorącą czekoladę w szczególności gdy wieczór organizujemy zimą Jeśli przewidujemy napoje alkoholowe, to tu warto podążać za preferencjami gości, ale odradza się ciężkie alkohole. Zdecydowanie lepsze będą piwo, cydr czy wino. A jeśli drinki to tu pula możliwości jest szeroka. Warto skorelować je z filmem. Przykładowo do „Seksu w wielkim mieście” podać Cosmopolitana, a do filmu „Big Lebowski” drink White Russian.
Nie tylko hollywoodzkie gwiazdy chronią swoją prywatność i dbają o to, by ich domy stanowiły…
Filmy młodzieżowe to jeden z najtrudniejszych gatunków filmowych. Opowiadają o młodych ludziach, nastolatkach, ale tworzą…
Seriale o bogaczach i życiu w luksusie cieszą się dużą popularnością. Okazuje się, że miliony…
Pola lawendy w okresie kwitnienia tworzą piękne fioletowe krajobrazy. To dla nich tysiące ludzi co…
Lawendowe pola to jeden z symboli Prowansji - słynnego regionu na południu Francji. Tworzą one…
W trakcie wakacji, gdy jest upalnie, a promienie słoneczne wyraźnie rozgrzewają naszą skórę, łatwo jest…