Categories: KinoLIFESTYLE

Filmy o miłości, które wzruszają. 12 najlepszych produkcji

Filmy o miłości to nie tylko komedie romantyczne. O miłości powstają produkcje w konwencji dramatu, melodramatu, a nawet science fiction. Wszak o uczuciach można opowiadać na wiele sposobów, te produkcje robią to najpiękniej. Poznaj 12 najlepszych filmów o miłości.

Filmy o miłości oglądają równie chętnie mężczyźni i kobiety, choć ci pierwsi rzadziej się do tego przyznają. Każdy jednak od czasu do czasu chce się wzruszyć, a te produkcje dostarczają wyjątkowo wielu emocji. Przyjęło się uważać, że filmy o miłości to jedynie komedie romantyczne – zupełnie niesłusznie. O tym najważniejszym z uczuć powstało miliony produkcji w różnych gatunkach. Wszak miłość to temat nie tylko do śmiechu. Czasem wiąże się z nią smutek, samotność i niespełnienie. Do tego wątki miłosne są obecne w zdecydowanej większości produkcji filmowych.

Jakie filmy o miłości szczególnie warto obejrzeć? Znajdziecie tu kilka klasyków, jak i mniej znanych produkcji. Z pewnością ta lista mogłaby być dużo dłuższa, wystarczy wspomnieć takie produkcje, jak nieśmiertelny „Titanic”, klasyczne „Przeminęło z wiatrem” czy młodsze „500 dni miłości”. Jednak z pewnością znalazły się tu filmy, które pokazują wszystkie aspekty miłości, często w niesztampowy sposób. Do tego wszystkie produkcje stoją na bardzo wysokim poziomie, co potwierdzają ważne nagrody filmowe.

Przeczytaj także: 10 filmów o związkach. Miłość bez koloryzowania

12 najlepszych filmów o miłości


12. Debiutanci (Beginners, 2010)


Zestawienie najlepszych filmów o miłości otwiera komediodramat „Debiutanci”. Niezależnie od wieku, w którym nas dopada, wydaje się, że wszyscy jesteśmy debiutantami w miłości. Mimo że Oliver ma 38 lat, gdy poznaje Annę i zakochuje się w niej, jest równie bezradny, jakby był nastolatkiem. Może dlatego, że im stajemy się starsi, tym coraz trudniej się na kogoś otworzyć i obdarzyć bezwarunkowym zaufaniem. Do tego w życiu Olivera dzieje się wiele innych rzeczy, które poruszają jego serce – ojciec choruje na raka i ujawnia, że jest gejem choć żył z jedną kobietą całe życie. Czy to zmobilizuje Olivera do walki o własne szczęście? Bardzo dojrzały, prosty, a jednocześnie skłaniający do myślenia film o miłości.



11. To właśnie miłość (Love Actually, 2003)


„To właśnie miłość” rozgrywa się wokół świąt Bożego Narodzenia, łatwo więc go wrzucić do zakładki filmy świąteczne. Tymczasem głównym tematem jest tu miłość. W 12 przeplatających się ze sobą historiach, pokazano, jak różne to uczucie może mieć oblicza. Mamy miłość namiętną, niespełnioną, nieśmiałą, pierwszą, zdradzoną, przyjacielską i taką, która dodaje skrzydeł. Ten film śmieszy i wzrusza, a przede wszystkim pokazuje, że miłość jest najważniejszym składnikiem życia.



10. Jeden dzień (One day, 2011)


W tym zestawieniu nie mogło zabraknąć choć jednego filmów o miłości nie mogło zabraknąć „Jednego dnia”. Emma i Dexter postanawiają spotykać się co roku tego samego dnia. Jasne jest jednak, że Emma jest beznadziejnie zakochana w przyjacielu. Zajęło im kolejnych 20 spotkań, czyli 20 lat, aby odkryć, że owo uczucie jest wzajemne. Ten film pomaga zrozumieć, że to co najcenniejsze czasem mamy na wyciągnięcie ręki.



9. Zakochać się (Falling in Love, 1984)


„Zakochać się” to mało znany, kameralny film z Meryl Streep i Robertem de Niro w rolach głównych. Frank i Molly wpadają na siebie na zakupach. Potem znów w pociągu. Seria przypadkowych spotkań zbliża ich do siebie. Zaczynają się lepiej poznawać, aż w końcu rodzi się romans. Niestety on ma żonę i dwójkę dzieci, a ona mieszka z narzeczonym. Zachowają się „przyzwoicie”, czy zawalczą o swoje uczucie? Ten film opowiada o miłości, która przychodzi z zaskoczenia, nieco za późno i o życiowych wyborach, za które należy ponieść odpowiedzialność. Polecam wszystkim.



8. P.S. Kocham cię (PS I Love You, 2008)


„P.S. Kocham cię” to film o miłości silniejszej niż śmierć. Holly i Gerry tworzyli namiętny związek, który gwałtownie przerwała jego choroba. Po odejściu Gerry’ego, Holly nie może się odnaleźć. W dniu swoich 30 urodzin zaczyna dostawać od swojego zmarłego męża listy, z których każdy jest jednocześnie jakimś zadaniem dla niej. W ten sposób Gerry chciał jej pomóc w ułożeniu sobie życia na nowo. Ten film z pewnością skłoni każdego do śmiechu, łez i do prawdziwych wzruszeń.



7. Zakochany bez pamięci (Eternal Sunshine of the Spotless Mind, 2004)


Ten film o miłości wymyka się schematom. Główni bohaterowie Joel i Clementine rozstali się. Ewidentnie musiało to być burzliwe rozstanie, bo oboje poddali się zabiegowi wymazywania siebie nawzajem z pamięci. Chyba wiele osób ma za sobą związki, o których wolałoby zapomnieć. Miłości jednak nie da się tak po prostu wymazać. Ten film stanowi także ciekawy wątek o rozważaniach na temat przeznaczenia – czy jest nam pisana jakaś jedna, konkretna osoba?



6. Czas na miłość (About Time, 2013)


Nie dajcie się zwieść, że produkcja ta zaliczana jest do grona fantastyki. „Czas na miłość” to rasowy film o miłości. Kończąc 21 lat Tim odkrywa, że może podróżować w czasie. Okazuje się, że jest to zdolność wszystkich męskich potomków w jego rodzie. Kiedy Tim poznaje Mary, z miejsca się w niej zakochuje. Jednak za każdym razem, gdy podróżuje w czasie rzeczywistość się nieco zmienia. Musi więc wielokrtonie waracać do określonych zdarzeń, aby zdobyć wybrankę. Gdy już chłopak rozkochuje w sobie Mary coraz rzadziej wykorzystuje swój dar, doceniając co ma tu i teraz. To rzadki przypadek mądrego filmu o miłości, który uczy, żeby doceniać to co się ma.



5. Duma i uprzedzenie (Pride & Prejudice, 2005)


Na liście nie mogło zabraknąć klasycznego romansu. Ekranizacja powieści Jane Austin to jeden z najpiękniejszych filmów o miłości. Choć odziany w historyczny kostium, niesie uniwersalne przesłanie. Siostry Bennet wywodzą się ze średniozamożnej rodziny. Rodzice, żeby zapewnić byt córkom, marzą o ich bogatym zamążpójściu. W ich sercach dochodzi jednak do konfliku uczuć z klasą społeczną.



4. Ona (Her, 2013)


Jedyny film science fiction w tym zestawieniu, który oferuje wizję miłości w świecie przyszłości. Theodore wydaje się samotnym człowiekiem. Kupuje sobie oprogramowanie, które ma mu pomóc w codziennych sprawach. Po pewnym czasie zakochuje się w swoim komputerze. Czy to samotność popycha go ku tej relacji, czy naprawdę taki związek jest możliwy? Wizja, jaką kreśli Spike Jonze jest bardzo smutna, choć do pewnego stopnia uwodzicielska. W gruncie rzeczy „Ona” to film o braku miłości.



3. Pamiętnik (The Notebook, 2004)


„Pamiętnik” szybko wszedł do kanonu filmów o miłości. Starszy mężczyzna czyta chorej na Alzheimera kobiecie pamiętnik opisujący historię miłości dziewczyny z zamożnego domu i ubogiego chłopaka. Poznajemy ich burzliwe losy, i to jak w końcu po latach chłopak wywalczył sobie rękę dziewczyny. Okazuje się, że starszy mężczyzna czyta kobiecie ich własną historię. Ona jednak już prawie nic nie pamięta, często nawet nie poznaje własnego męża. Pełen wzruszeń film o miłości do samego końca.



2. Gwiazd naszych wina (The Fault in Our Stars, 2014)


Na tym filmie trudno nie płakać. „Gwiazd naszych wina” to historia pary nastolatków naznaczonych chorobą. On ma amputowaną nogę po raku kości, ona wciąż walczy ze skutkami przebytego raka trzustki. Są młodzi, ale przez to, co przeszli, już dawno przestali być dziećmi. Dlatego pozwalają dojrzeć tej miłości, nie łapią się na gładkie słówka, nie śpieszą. Poznają się dogłębnie i próbują żyć pełnią życia. Niestety gdy już się wydaje, że mają szansę na szczęście, los okrutnie krzyżuje ich plany.



1. Miłość (Amour, 2012)


Na szczycie listy jest film o miłości niezwykle głębokiej i prawdziwej postawionej wobec wielkiego wyzwania. Georges i Anna są kochającym się małżeństwem z 50-letnim stażem. Niespodziewanie Anna zaczyna chorować. Doznaje ataku, który przykuwa ją do łóżka, jest sparaliżowana i nie mówi. Ta gigantyczna tragedia łamie serce Georgesa. Opiekuje się ukochaną najlepiej, jak umie. Jednak jej cierpienie jest dla niego oczywiste, a jego możliwości ograniczone. To poruszająca historia o sile miłości i poświęcenia, a jednocześnie jeden z najważniejszych współczesnych filmów w ogóle. Każdy powinien go obejrzeć, choć uprzedzam, że nie jest łatwy.


Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.

Recent Posts

Jak skutecznie zwiększyć bezpieczeństwo domu – praktyczne wskazówki

Nie tylko hollywoodzkie gwiazdy chronią swoją prywatność i dbają o to, by ich domy stanowiły…

4 miesiące ago

TOP 15: Najlepsze filmy młodzieżowe. Dla młodzieży i o niej

Filmy młodzieżowe to jeden z najtrudniejszych gatunków filmowych. Opowiadają o młodych ludziach, nastolatkach, ale tworzą…

5 miesięcy ago

Najlepsze seriale o bogaczach. Ociekają luksusem!

Seriale o bogaczach i życiu w luksusie cieszą się dużą popularnością. Okazuje się, że miliony…

7 miesięcy ago

Pola lawendowe w Polsce. Gdzie są, kiedy kwitną?

Pola lawendy w okresie kwitnienia tworzą piękne fioletowe krajobrazy. To dla nich tysiące ludzi co…

7 miesięcy ago

Pola lawendowe w Prowansji. Kiedy kwitną, kiedy jechać?

Lawendowe pola to jeden z symboli Prowansji - słynnego regionu na południu Francji. Tworzą one…

7 miesięcy ago

Jaki krem z filtrem do twarzy stosować przez cały rok?

W trakcie wakacji, gdy jest upalnie, a promienie słoneczne wyraźnie rozgrzewają naszą skórę, łatwo jest…

7 miesięcy ago