TOP 12: Filmy osadzone we Włoszech. Poczuj się jak na włoskich wakacjach

Włochy to kraj przez filmowców szczególnie lubiany. Liczba filmów osadzonych we włoskich krajobrazach jest wręcz trudna do zliczenia. Dzięki nim, bez wychodzenia z domu, można się poczuć jak w słonecznej Italii. Jeśli tęsknicie za wakacjami we Włoszech, ta lista jest dla was.

Włochy to kolebka europejskiej sztuki i kultury, kraj o bogatej historii i tradycji. Jakby tego było mało, jest malowniczo położony, między trzema morzami i Alpami od północy. Obfituje więc nie tylko w skarby kultury, ale i natury. Włoska ziemia jest też wyjątkowo nośna, jeśli chodzi o tematy dla filmowców – mitologia, mafia, Watykan, wielcy artyści, faszyzm, Wezuwiusz – to tylko kilka z chwytliwych dla kina wątków. Nie dziwi więc, że filmów osadzonych we Włoszech jest co niemiara. Stanowią one doskonały sposób na poznanie tego kraju, bez konieczności wychodzenia z domu. Dzięki nim można się poczuć jak na prawdziwych włoskich wakacjach.

Z uwagi na fakt, że wartych wspomnienia filmów rozgrywających się we Włoszech jest naprawdę dużo, na poniższej liście nie zmieściły się wszystkie. Choćby na honorową wzmiankę zasługują: „Quantum of Solace” (słynna otwierająca scena pościgu na dachach Sienny), „Jedz, módl się, kochaj”, „Pokój z widokiem”, „Zakochani w Rzymie”, „Listy do Julii”, „Inferno”, „Turysta”, „Miłość i śmierć w Wenecji”, „Włoskie wakacje” czy „Jestem miłością” z unikatowym spojrzeniem na Mediolan. Jeśli pragniecie nacieszyć oczy włoskimi widokami, poniższych 12 filmów powinno spełnić to zadanie.

Przeczytaj także: Toskania w filmach. Produkcje, które rozsławiły włoski region

TOP 12: Filmy rozgrywające się we Włoszech


12. Anioły i demony (Angels & Demons, 2009)


Zestawienie najlepszych filmów rozgrywających się we Włoszech otwiera produkcja na podstawie bestsellerowej książki Dona Browna, „Anioły i Demony”. Profesor uniwersytetu Harvarda, Robert Langdon, trafia na trop wielowiekowego bractwa znanego pod nazwą Iluminaci, którzy planują dokonać zemsty podczas trwającego konklawe w Watykanie. Trafiamy dzięki temu do serca Rzymu i poznajemy jego najmroczniejsze zakamarki. Ten film to ekwiwalent włoskich wakacji z dreszczykiem.



11. Nienasyceni (A Bigger Splash, 2015)


Kolejny film rozgrywający się we Włoszech to „Nienasyceni”. Główną bohaterką jest gwiazda rocka, w którą wcieliła się Tilda Swinton. Niedawno skończyła męczącą trasę koncertową, która nadszarpnęła jej zdrowie, dlatego wraz z młodszym kochankiem, odpoczywa na włoskiej wyspie. Wynajmują willę na mało znanej Pantelleri, zlokalizowanej między wybrzeżem Tunezji a Sycylią. Położna z dala od turystycznych szlaków, nieco surowa wysepka jest dla artystki wybawieniem. Przynajmniej do czasu pojawienia się starego przyjaciela wraz z dorosłą córką. Niemniej film doskonale oddaje klimat miejsca, szczególnie że bohaterowie mocno eksplorują okolicę.



10. Pod słońcem Toskanii (Under the Tuscan Sun, 2003)


Żaden film nie rozsławił Toskanii tak, jak ten. Jest to ekranizacja autobiograficznej książki Frances Mayes. Główna bohaterka, Frances, po bolesnym rozwodzie sprzedaje wszystko, co ma w USA i wyrusza w podróż, która ma jej przynieść ukojenie. Tak dociera do tytułowej Toskanii, gdzie trafia do położonej na uboczu, mocno zaniedbanej włoskiej willi. Nieco impulsywnie postanawia kupić dom i go wyremontować. Nie można powiedzieć, że wszystko idzie gładko, ale nowe miejsce i nowe wyzwania pomagają kobiecie poukładać sobie życie. Wydaje się, że po tym filmie liczna Amerykanów szukających domu w Toskanii lawinowo wzrosła.



9. Ukryte pragnienia (Stealing Beauty, 1996)


Kolejny film rozgrywający się we Włoszech także został zlokalizowany w Toskanii. Reżyserem „Ukrytych pragnień” jest Bernardo Bertolucci, który postrzega ten region jako krainę artystów, nieskrępowanej wolności i przyjemności cielesnych. Główną bohaterką jest młoda Lucy, która przyjechała do Włoch z USA w poszukiwaniu biologicznego ojca i poznanego wcześniej chłopaka. W Toskanii znajduje obu i znacznie więcej. Poznaje ten region przez pryzmat natury i sztuki. Doświadcza także pierwszych doznań miłosnych. Włochy zostały tu pokazane niemal jako idylliczna kraina wolności, piękna i miłości.



8. Słodkie życie (La Dolce Vita, 1960)


Kultowa już scena kąpieli w rzymskiej fontannie wystarczyła, żeby film znalazł się w zestawieniu. Marcello jest dziennikarzem prasowym. Prowadzi rubrykę plotek. Jest także playboyem, który ekscentrycznym zachowaniem doprowadza swoją dziewczynę do szaleństwa. Ale prawdziwym bohaterem tego filmu jest Rzym i jego mieszkańcy. Odpychająca i zarazem fascynująca społeczność zaludniająca nocą ulice miasta. „Słodkie życie” to film składający się z wielu wątków dających niezwykły i głęboki portret psychologiczny mieszkańców tej jedynej w swoim rodzaju metropolii.



7. Utalentowany pan Ripley (The Talented Mr. Ripley, 1999)


Ten film jedynie rozpoczyna się w Nowym Jorku, a później cała akcja przenosi się do Włoch. Tytułowy pan Ripley przyjmuje zlecenie bogatego biznesmena, które polega na śledzeniu jego syna, Dickiego, przebywającego we Włoszech. Tom początkowo wypełnia swoją misję. Szybko jednak popada w fascynację luksusowym życiem swojego klienta i jego pięknej dziewczyny. Niezdrowa fascynacja popycha Toma ku zbrodni. Wciągająca intryga to jeden z atutów filmów, kolejnym jest bajeczna włoska sceneria. Możemy poznać malownicze miasteczko niedaleko Neapolu, a także zobaczyć Wenecję, Rzym oraz San Remo.



6. Malena (2000)


Z kontynentalnej części Włoch przenosimy wraz z filmem „Malena” na rozgrzaną słońcem Sycylię. Akcja filmu rozgrywa się w 1941 r. Tytułowa bohaterka to piękna, dojrzała kobieta, w której beznadziejnie zakochuje się 13-letni Renato. Zauroczenie przerasta się niemal w obsesję – chłopak śledzi każdy ruch swego obiektu westchnień. Tymczasem życie samej Maleny nie układa się najlepiej. Kobieta zostaje wdową, uwikłana w uczuciowe intrygi, zostaje wydziedziczona przez ojca, trafia przed sąd i zostaje bez grosza. Jedyną osobą, która trwa u boku Maleny jest Renato.



5. Wesele w Sorento (Den Skaldede frisør, 2012)


Tym razem film rozgrywający się we Włoszech zostaje opowiedziany z duńskiej perspektywy. Śledzimy tu losy Idy, która właśnie pokonała raka i odkryła, że mąż ją zdradza. Kobieta wyjeżdża więc bez partnera na ślub swojej córki, który odbywa się we włoskim Sorrento. Jest to malownicza miejscowość w regionie Kampania, nieopodal Neapolu. Włoska podróż nie układa się najlepiej dla naszej bohaterki. Jej bagaż gubi się na lotnisku, mąż przyjeżdża z kochanką, a córka ma przedmałżeński kryzys. Osłodą dla wszystkich tych nieszczęść są bajkowe krajobrazy Sorrento.



5. Rzymskie wakacje (Roman Holiday, 1953)


Film „Rzymskie wakacje”, mimo iż nakręcony w 1953 roku, wciąż stanowi jeden z najlepszych przewodników po Rzymie – stolicy Włoch. Audrey Hepburn wcieliła się tu w europejską księżniczkę Annę zmęczoną dworskimi obowiązkami. Oficjalna wizyta w Rzymie ją wykańcza, na tyle że postanawia się wymknąć. Poznany przypadkowo dziennikarz staje się jej przewodnikiem po mieście. Zabiera ją do znanych miejsc, jak Schody Hiszpańskie, fontanna Di Trevi, Koloseum, i tych mniej znanych, jak rzeźba Usta Prawdy nieopodal Forum Boarium. Oglądając film, można się samemu poczuć, jak na wycieczce po Rzymie.



3. Tamte dni, tamte noce (Call Me by Your Name, 2017)


Film reżysera Luci Guadagniniego zabiera widzów w podróż do Lombardii, roku 1983. Tam siedemnastolatek o amerykańsko-włoskim pochodzeniu, spędza wakacje razem z rodzicami. Jego ojciec jest profesorem specjalizującym się greko-romańskiej kulturze, a matka tłumaczką. Cała trójka rozkoszuje się włoskim latem, a młody Elio przeżywa pierwsze miłosne uniesienia z doktorantem swojego ojca. Sceną dla rozgrywających się wydarzeń jest dom rodziny Perlmanów, Villa Albergoni, oraz małomiasteczkowa Lombardia.



2. Cinema Paradiso (Nuovo cinema Paradiso, 1988)


Tym razem trafiamy na Sycylię, do małego miasteczka, w którym działa tytułowe Cinema Paradiso. Jets to kino parafialne, które dostarcza rozrywki całej okolicy. Chłopiec nazywany przez wszystkich Toto, przyjaźni się z kinowym operatorem Alfredo, który wprowadza chłopca w magiczny świat ruchomych obrazków. Toto dzień po dniu spędza w ciemnej kinowej sali, chłonąc pojawiające się na ekranie obrazy i marząc o samodzielnym robieniu filmów. Kino staje się także dla niego źródłem pierwszych miłosnych doświadczeń. Oto pojawia się Elena najpiękniejsza dziewczyna w miasteczku, w której zapatrzony w filmowe romanse Toto szaleńczo się zakochuje.



1. Wielkie piękno (La grande bellezza, 2013)


Jeśli film rozpoczyna się od sceny, w której turysta pada rażonym pięknem Rzymu, to musi się znaleźć na szczycie listy najlepszych filmów rozgrywających się we Włoszech. „Wielkie piękno” przemierza ulicami Wiecznego Miasta śladami Jepa Gamberdella – starzejącego się bogacza i amanta, który jednak odrzuca koncept starości. Dlatego jego dni upływają na przyjęciach, tańcach i romansach. Jest jednak w tym wszystkim głębsza refleksja nad życiem i pięknem. Rzym jest tu samodzielnym bohaterem filmu.

Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.

Recent Posts

Jak skutecznie zwiększyć bezpieczeństwo domu – praktyczne wskazówki

Nie tylko hollywoodzkie gwiazdy chronią swoją prywatność i dbają o to, by ich domy stanowiły…

3 miesiące ago

TOP 15: Najlepsze filmy młodzieżowe. Dla młodzieży i o niej

Filmy młodzieżowe to jeden z najtrudniejszych gatunków filmowych. Opowiadają o młodych ludziach, nastolatkach, ale tworzą…

4 miesiące ago

Najlepsze seriale o bogaczach. Ociekają luksusem!

Seriale o bogaczach i życiu w luksusie cieszą się dużą popularnością. Okazuje się, że miliony…

6 miesięcy ago

Pola lawendowe w Polsce. Gdzie są, kiedy kwitną?

Pola lawendy w okresie kwitnienia tworzą piękne fioletowe krajobrazy. To dla nich tysiące ludzi co…

6 miesięcy ago

Pola lawendowe w Prowansji. Kiedy kwitną, kiedy jechać?

Lawendowe pola to jeden z symboli Prowansji - słynnego regionu na południu Francji. Tworzą one…

6 miesięcy ago

Jaki krem z filtrem do twarzy stosować przez cały rok?

W trakcie wakacji, gdy jest upalnie, a promienie słoneczne wyraźnie rozgrzewają naszą skórę, łatwo jest…

6 miesięcy ago