Jak wykończyć poddasze? Przepis na mieszkanie na poddaszu

Poddasza mają swój urok, jednak ich adaptacja i urządzenie nie jest prostą sprawą. Choć skośne ściany wyglądają efektownie, to jednak trudno pod nim urządzić funkcjonalne wnętrza. Jak zatem wykończyć poddasze, żeby wygodnie się na nim mieszkało?

Fot. Velux

Wszyscy się chyba zgodzą, że mieszkania na poddaszach się wyróżniają. Przestrzeń jest w nich zdefiniowana przez skosy dachu, co wprowadza dynamizm do wnętrza i pewien element zaskoczenia. Skośne ściany, poza tym, że wyglądają świetnie, powodują też, że powierzchnia użytkowa się zmniejsza i dużo trudniej urządzić funkcjonalne wnętrze. Aranżacja poddasza wymaga pewnego wysiłku i często niestandardowych rozwiązań. Warto jednak podjąć ten trud, bo udana adaptacja poddasza na mieszkanie, zaowocuje pięknymi i niepowtarzalnymi wnętrzami.

Przeczytaj także: Przewodnik po oknach dachowych: jak wybrać, zainstalować i dbać o okna dachowe?

 

 

Co jest najważniejsze przy wykańczaniu poddasza?

Adaptacja poddasza pod cele mieszkaniowe wymaga dobrego planu i odpowiedniej sekwencji działania. W pierwszej kolejności należy wykonać wszelkie prace techniczne, jak doprowadzenie instalacji, ocieplenie, wyrównanie stropów i wiele innych, których po prostu nie można pominąć. Dwie kluczowe kwestie, które najsilniej wpływają na funkcjonalność oraz ostateczny wygląd mieszkania na poddaszu to jego podział ściankami działowymi i wybór okien.

Jeśli chodzi o ścianki działowe – ich właściwe rozplanowanie pozwoli maksymalnie wykorzystać posiadaną przestrzeń. Najczęściej na poddaszu ustawia się szkieletowe konstrukcje pokryte płytami gipsowo-kartonowymi lub gipsowo-włóknowymi. W pokojach, sypialniach stosuje się zazwyczaj standardowe płyty gipsowo-kartonowe, ale w łazience trzeba użyć płyt wodoodpornych. Warto je wprowadzić także w kuchni, jeśli planujemy ją na poddaszu.

Przeczytaj także: Czy warto montować okna dachowe 3 szybowe?

Najlepsze okna na poddasze

Druga kluczowa kwestia dla aranżacji poddasza to wybór odpowiednich okien. Wbrew pozorom poddasza nie zawsze są jasne i odpowiednio doświetlone. Dobrze dobrane okna wprowadzą tak potrzebne światło naturalne i optycznie powiększą przestrzeń. Najczęściej na poddaszach stosuje się okna połaciowe, które mogą zajmować tyle miejsca na dachu, ile wynosi ok. jedna ósma powierzchni podłogi. Kąt nachylenia ścian ma także znaczenie przy wyborze okien. Im jest on mniejszy, tym dłuższe powinno być okno. Z kolei im wyższa ścianka kolankowa, tym wyżej będzie znajdować się dolna krawędź okna. Wówczas, dla zapewnienia lepszej widoczności, pod oknem połaciowym warto wstawić jeszcze okno pionowe, wtedy powstaje tak zwane zestawienie kolankowe. Wpuszcza ono więcej światła do wnętrz i wygląda bardzo efektownie.

 

Okno Lukarna VELUX

Oferta okien dachowych znacznie się poszerzyła w ostatnich latach. Można wybierać między oknami obrotowymi, uchylno-obrotowymi czy balkonowymi. Ciekawym rozwiązaniem na poddasze jest też okno balkonowe, którego górne skrzydło uchyla się do góry, a dolne do przodu tak, że można wejść w głąb niego i wyglądać z dachu jak z balkonu.

Mówiąc o oknach na poddasze, nie można zapomnieć o ich przesłanianiu. Wpadające pod ostrym kątem światło słoneczne prowadzi do szybszego nagrzewania się pomieszczeń usytuowanych pod samym dachem. Żeby tego uniknąć, konieczna jest możliwość ich zaciemniania. Tradycyjne zasłony nie zdają egzaminu przy pochyłych ścianach. Najlepiej sprawdzą się rolety lub żaluzje.

Meble dopasowane do skosów

Przy ładnie wykończonych ścianach i pięknych oknach wpuszczających odpowiednio dużo światła poddasze jest gotowe do aranżacji. Z uwagi na skosy, w wielu przypadkach konieczne jest wykonanie mebli na wymiar bądź przerabianie gotowych modeli. Niektóre marki oferują specjalne meble na poddasza. Jedną z nich jest firma Komandor, której ofertę można zobaczyć tutaj. Są to głównie zabudowane szafy, które można dostosować do wymiarów i kształtów pomieszczenia. Pamiętajmy jednak, żeby zbytnio nie zagracać poddaszy. W końcu oryginalna, określona przez skosy przestrzeń to ich największy atut. Dlatego najlepiej sprawdzą się tutaj lekkie meble wolno stojące.

Poniżej kilka przykładów ciekawych aranżacji poddaszy.

 

Fot. VELUX

 

 

 

Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.

View Comments

  • Mieszkanie na poddaszu ma swoje uroki (wiem, bo mieszkałam przez cale dzieciństwo), ale ma jednak też sporo wad. Ja przez całe życie nie mogłam zaakceptować tego jak wygląda mój pokój, więc gdy szukałam własnego domu to starałam się raczej wykluczyć mieszkania na poddaszu.

Recent Posts

Met Gala 2024: temat przewodni, goście, gdzie oglądać?

Meta Gala 2024 tradycyjnie odbędzie się w pierwszy poniedziałek maja, który w tym roku wypada…

5 godzin ago

Met Gala — czym jest? Historia najważniejszego wydarzenia modowego na świecie

Met Gala to bezspornie najważniejsze wydarzenie w świecie mody, porównywalne do filmowych Oscarów. Odbywa się…

20 godzin ago

Garderoba Beth z serialu „Yellowstone”. Styl country w nowoczesnym wydaniu

Beth Dutton to najwyrazistsza bohaterka serialu "Yellowstone". Córka największego ranczera z Montany mówi co jej…

1 dzień ago

Ranczo z serialu „Yellowstone” istnieje naprawdę. Dom z bali imponuje

Serial "Yellowstone" pokochali widzowie na całym świecie. Rodzinny dramat z wielkimi interesami i polityką w…

5 dni ago

Domy z bali wracają do łask. Na czym polega ich fenomen?

Domy z bali kojarzą się z czymś naturalnym i pierwotnym zarazem. Te współczesne są już…

3 tygodnie ago

3 niezawodne sałatki na grilla. Proste smaczne i uniwersalne

Podstawą grillowego menu są różnego rodzaju mięsa i kiełbasy. Jednak na piknikowym stole nie powinno…

4 tygodnie ago