Brukselkę zazwyczaj jemy gotowaną ewentualnie pieczoną. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby spożywać ją surową. Właśnie w takiej postaci stanowi podstawę tej sałatki. Jest to jeden z tych przepisów, które można łatwo modyfikować i dostosowywać do własnych upodobań.
Wygląda jak miniaturowa kapusta i właśnie z rodziny kapustowatych pochodzi. Brukselka jest jednak znacznie mniej popularna niż jej więksi kuzyni. Zapewne odpowiedzialność za ten fakt ponosi goryczka, jakiej nabiera brukselka po ugotowaniu. A ugotowaną właśnie podaje się najczęściej. Na szczęście jest inny sposób na serwowanie tego niedocenionego warzywa.
Miejscem narodzin brukselki jest Belgia, dlatego od stolicy tego kraju zyskała swoją nazwę. Powstała ze skrzyżowania jarmużu i kapusty głowiastej. Brukselkę warto jeść przede wszystkim ze względu na jej właściwości antynowotworowe oraz wysoką zawartość kwasu foliowego.
Swoje właściwości antynowotworowe brukselka zawdzięcza zawartości sulforafanu – silnego przeciwutleniacza. Zapobiega on nie tylko nowotworom, ale także wrzodom żołądka. Z kolei dzięki wysokiej zawartości kwasu foliowego (ok. 61 µg/100 g), brukselka zwiększa płodność. Kwas bowiem odpowiada za jakość spermy. Z kolei w przypadku kobiet, kwas foliowy zaleca się spożywać w trakcie ciąży, aby uchronić płód przed rozwojem wad wrodzonych.
Brukselka ma też mnóstwo cennych minerałów. Warto jednak pamiętać, że zbyt długo gotowana, większość z nich traci. Dlatego zaleca się, aby gotować ją na parze bądź spożywać surową.
Jeśli powyższe fakty was jeszcze nie przekonały do jedzenie brukselki, to warto dodać, że jest po prostu smaczna.
Brukselka jest doskonałym składnikiem sałatek – wystarczy ją drobno posiekać. Dobrze się komponuje z wieloma składnikami – cebulą, pomidorami, batatami, burakami, awokado, marchwią, czarną fasolą etc. Dlatego poniższy przepis należy traktować bardziej jako bazę, którą można rozwijać wedle uznania. Przykładowo do brukselki można dodać pieczone bataty, paprykę czy chili. Warto zrobić na początek wersję podstawową, a później rozwijać ją z pomocą składników, jakie mamy pod ręką.
Dobra wiadomość na temat tej sałatki jest taka, że jeszcze lepiej smakuje następnego dnia, co jest wielką rzadkością wśród sałatek.
Przeczytaj także: Panzanella – przepis na włoską sałatkę z pomidorów i grzanek
ok. 400 g brukselki
ok. 150 g pomidorków koktajlowych
1 średnia czerwona cebula
ok. 100 g sera Feta
pestki słonecznika
DRESSING:
4-5 łyżek oliwy
1 łyżka octu winnego
1 łyżeczka musztardy Dijon
1 łyżeczka miodu
1/2 łyżeczki soli
pieprz
Nie tylko hollywoodzkie gwiazdy chronią swoją prywatność i dbają o to, by ich domy stanowiły…
Filmy młodzieżowe to jeden z najtrudniejszych gatunków filmowych. Opowiadają o młodych ludziach, nastolatkach, ale tworzą…
Seriale o bogaczach i życiu w luksusie cieszą się dużą popularnością. Okazuje się, że miliony…
Pola lawendy w okresie kwitnienia tworzą piękne fioletowe krajobrazy. To dla nich tysiące ludzi co…
Lawendowe pola to jeden z symboli Prowansji - słynnego regionu na południu Francji. Tworzą one…
W trakcie wakacji, gdy jest upalnie, a promienie słoneczne wyraźnie rozgrzewają naszą skórę, łatwo jest…
View Comments
O proszę! Ile człowiek przy okazji może się dowiedzieć :) Nie jadłem nigdy brukselki na surowo, chyba najwyższy czas spróbować!