„Pozycja obowiązkowa” to bardzo przyjemny film, który zgromadził na ekranie plejadę gwiazd starszego pokolenia. Jednak każdy kto myśli, że to propozycja wyłącznie dla starszych ludzi, jest w dużym błędzie. Ten film przemówi do każdego, niezależnie od wieku. Podobnie zresztą jak pokazane w nim wnętrza amerykańskich domów.
„Pozycja obowiązkowa” opowiada o czwórce wieloletnich przyjaciółek w dojrzałym wieku. Widują się co miesiąc na spotkaniach własnego klubu książki. Jedna z nich przynosi „50 twarzy Greya”. Początkowo niechętne, w końcu zaczytują się w głośnej erotycznej powieści. Lektura wyzwala w każdej pragnienia, o istnieniu których już dawno zapomniały. Szybko okazuje się, że potrzebę miłości, bliskości, także tej fizycznej odczuwamy wszyscy, niezależnie od wieku. Co istotne, choć najmłodsza z przyjaciółek ma 65 lat, to wszystkim daleko od wizerunku zasiedziałej w fotelu staruszki. Wszystkie są aktywnymi kobietami, które wciąż chcą się cieszyć życiem. Każda ma swoje pasje, zainteresowanie i w końcu styl. Widać to nie tylko w sposobie ubierania, ale również aranżacji wnętrz. W filmie widzimy kilka interesujących domów. Przyjrzyjmy się im po kolei.
Przeczytaj także: TOP 15: Najlepsze komedie romantyczne – do śmiechu i do łez
Diane Keaton wcieliła się we wdowę z dwójką dorosłych córek. Ona mieszka w domu w Sana Monica, a jej córki w Arizonie. Obie nalegają, żeby matka przeprowadziła się do nich. Urządziły jej nawet mieszkanie w piwnicy. Wmawiają matce, że się starzeje i nie daje sobie rady sama. Wytykają również, że dom się sypie i wymaga ciągłych remontów. Tymczasem patrząc na uroczy domek Diane, trudno doszukać się wspomnianych usterek. Jest biały, parterowy z licznymi przeszkleniami i otoczony zielenią. To faktycznie istniejący dom w Brentwood, dzielnicy Los Angeles.
Pełna uroku posiadłość idealnie wpisała się w styl filmowej bohaterki. Wnętrza są jasne, zdominowane przez biele i beże oraz ożywione przez kilka uderzeń kolorów. Głównym materiałem jest drewno, który buduje ciepłą i przyjazną atmosferę. Diane przyjmuje gości w saloniku z kominkiem. Przyjaciółki zasiadają w fotelach amerykańskiej marki Mitchell Gold + Bob Williams. Są to białe fotele z czarnymi cienkimi paskami. Podobno tak spodobały się Diane Keaton, że po zakończeniu zdjęć do filmu „Pozycja obowiązkowa” je odkupiła.
Pozostałe uczestniczki spotkania klubu książki zasiadają na ciekawych fotelach o bambusowych ramach. Z kolei w tle, w jadalni widać krzesła Wishbone projektu Hansa J. Wagnera.
Z jednej strony salon ma w sobie naturalność, nadmorski luz, z drugiej widać, że urządzała go osoba z zamiłowaniem do pięknych rzeczy.
W domu Diane możemy jeszcze zajrzeć do sypialni. Jest to białe proste pomieszczenia. Na jasnym tle silnie wybijają się ciemne meble – łóżko o rzeźbionej ramie oraz bardzo interesująca ława ręcznie zdobiona malunkami. Jest to mebel wyszperany na targu staroci.
Z postacią Diane Ketaon jest związany także pilot zagrany przez Andy’ego Garcia. Mitchell jest nowym adoratorem Diane. Mieszka w stanie Arizona w starej willi w hiszpańskim stylu. Dom, który widzimy na ekranie to rancho Hummingbird Nest Ranch w Simi Valley w Kaliforni, które kiedyś należało do milionera Davida Sapersteina. Sprzedał on posiadłość w 2016 roku za 33 mln dolarów (sic!). Kiedy scenografka Rachel O’Toole po raz pierwszy zobaczyła imponującą hiszpańską willę, wiedziała, że znalazła dom idealny dla postaci, w którą wcielił się Garcia. Jedynie kuchnia z lat 70. wymagała zmian na potrzeby filmu. W pozostałych pomieszczeniach wystarczyło zmienić dekoracje. Scenografce zależało na tym, żeby dom odzwierciedlał osobowość Mitchella. A ten mimo posiadanych pieniędzy pozostał człowiek przystępnym, miłym, skromnym i twardo stąpającym po ziemi. Dlatego wnętrzom jego domu daleko od ostentacji. Ich paleta kolorystyczna jest wyciszona, pełna kolorów ziemi.
Niestety nie mam zbyt wielu zdjęć tego domu, jedynie dwa ujęcia z zewnątrz.
Kolejną bohaterką filmu jest Carol, w którą wcieliła się Mary Steenburgen. Jest to kobieta spełniona zawodowo, jest szefem kuchni we własnej restauracji. Razem z mężem mają okazały dom na przedmieściach. Dom Carol to również faktycznie istniejąca posiadłość, odnowiony budynek w Brentwood, znajdujący się nieopodal domu Diane.
Biorąc pod uwagę jej profesję, nie dziwi, że przyjaciółki zaprasza do swojej kuchni. Tam gromadzą się wokół wyspy kuchennej z marmurowym blatem. Do tego mamy białe szafki i kolorowe akcenty. Scenografka chciała, żeby dom oddawał charakter Carol, która jest najbardziej pogodną ze wszystkich przyjaciółek. Stąd wnętrza są bardzo przyjazne, na otwartym planie i z rozbudowaną kuchnią, odzwierciedlającą nie tylko zawód Carol, ale także towarzyskie usposobienie.
Vivian to najbardziej wyrazista z czwórki przyjaciółek. W tę postać wcieliła się Jane Fonda. Jest to kobieta silna i niezależna, która odniosła spore sukcesy w branży hotelarskiej. Przypomina Samanthę z „Sexu w wielkim mieście”. Vivian mieszka w hotelu, który prowadzi. Zajmowany przez nią apartament widzimy na ekranie zaledwie przez kilka chwil i niczym nie różni się on od innych pokoi hotelowych. Ciekawiej natomiast prezentuje się gabinet bohaterki. Tak naprawdę jest to pokój w historycznym hotelu Millennium Biltmore Hotel w Los Angeles. Jest skąpany w beżach z akcentami miedzi, złota, srebra oraz kryształowymi dodatkami. Gabinet jest elegancki, ale nie brakuje mu też nieco glamouru.
Ostatnią bohaterką jest Sharon, w tej roli Candice Bergen. Sharon jest sędzią federalnym, osiągnęła więc bardzo wysoką pozycję zawodową, jest kobietą wpływową i poważaną. Jednak jej życie uczuciowe nie rysuje się już tak różowo. Od 18 lat jest rozwódką, ma dorosłego syna, z którym rzadko rozmawia, a jej serce i łóżko od dawna pozostają puste. Sharon jest też osobą do domu której zaglądamy najrzadziej. Nie do końca wiemy jak wygląda całość i gdzie dokładnie się znajduje. Najczęściej widzimy gabinet bohaterki, zarówno ten w sądzie jak i domowy, które są do siebie bardzo podobne. Ściany pokrywa dość ciemne drewno, a centralne miejsce zajmuje masywne biurko. Wszystko to ma podkreślać pozycję Sharon.
W „Pozycji obowiązkowej” każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie, także pod względem wnętrzarskim. W końcu mamy tu nie jeden, ale aż cztery domy warte uwagi. Wszystkie odzwierciedlają osobowości i sytuacje życiową swoich bohaterów. W pewnym sensie mają w sobie ten sam klimat, co domy z filmów Nancy Meyers, która przykłada ogromną wagę do przestrzeni, w których osadza swoich bohaterów. Każdemu, komu podobały się „To skomplikowane” czy „Lepiej późno niż później” ten film z pewnością przypadnie wam do gustu.
Nie tylko hollywoodzkie gwiazdy chronią swoją prywatność i dbają o to, by ich domy stanowiły…
Filmy młodzieżowe to jeden z najtrudniejszych gatunków filmowych. Opowiadają o młodych ludziach, nastolatkach, ale tworzą…
Seriale o bogaczach i życiu w luksusie cieszą się dużą popularnością. Okazuje się, że miliony…
Pola lawendy w okresie kwitnienia tworzą piękne fioletowe krajobrazy. To dla nich tysiące ludzi co…
Lawendowe pola to jeden z symboli Prowansji - słynnego regionu na południu Francji. Tworzą one…
W trakcie wakacji, gdy jest upalnie, a promienie słoneczne wyraźnie rozgrzewają naszą skórę, łatwo jest…