Płytki w kształcie rybiej łuski na ścianach i podłogach to trend, który przychodzi do nas ze Stanów Zjednoczonych, choć same kafelki narodziły się w Maroku. Te płytki pojawiają się zarówno w łazienkach, jak i kuchniach i zawsze wnoszą niepowtarzalny styl. Czy takie kafelki zyskają popularność również u nas?
Płytki w kształcie rybiej łuski mają w sobie coś eleganckiego i bajkowego zarazem. Nierozerwalnie kojarzą się z wodą, podmorskim światem, baśniowymi syrenami, ale także nadmorskimi kurortami. Ich oryginalny, zaokrąglony kształt zdecydowanie się wyróżnia na tle typowych kwadratowych i prostokątnych płytek. Wbrew konotacjom z kąpielami można je spotkać nie tylko w łazienkach, ale także w kuchniach. Świetnie się sprawdzają nad kuchennym blatem, szczególnie przy prostych, gładkich frontach kuchennych. W łazienkach natomiast płytki-rybie łuski pojawiają się zarówno na podłogach – tu przeważnie w formie nieco większych kafli terakotowych – jak i na ścianach. Rzadko jednak pokrywają całą powierzchnię ścian w łazience, najlepiej bowiem wyglądają na jednej z nich lub jej fragmencie (np. pod prysznicem) i zestawione z dużą białą powierzchnią. To podkreśla ich unikatowy kształt, a często też i kolor.
Niezależnie od stylu kuchni czy łazienki, do której trafiają płytki rybia łuska, najczęściej pojawiają się w kolorach: morskiej zieleni, szmaragdu, różnych odcieniach błękitu i miętowego. Taka kolorystyka dodatkowo podkreśla wodne i naturalne nawiązania. Jednak pojawiają się one również w kolorach białym, szarym i czarnym. Płytki rybia łuska w innych odcieniach są rzadko spotykane. Płytki w kształcie rybiej łuski dobrze się wpisują we wnętrza urządzone w stylach nowojorskim, glamour, transitional oraz Hampton. Wnoszą do nich powiew elegancji i luksusu. Kafelki w tym kształcie pojawiają się też we wnętrzach w stylu marokańskim, w końcu z Maroka właśnie się wywodzą. Jednak to w amerykańskich wnętrzach zostały spopularyzowane.
Płytki w kształcie rybiej łuski w naszym kraju pojawiają się jeszcze rzadko, zazwyczaj u małych producentów, co też rzutuje na ich dość wysoką cenę. Warte polecenia są mozaiki w tym kształcie od polskiej marki Raw Decor, gdzie występują pod nazwą Flabellum i są dostępne w czterech kolorach. Ręcznie robione kafle ceramiczne rybia łuska można także kupić m.in. w Dekorni i Dekor-Kafle. Podejrzewam, że u nas nie wejdą one do mainstreamu, co wynika z wąskiej dystrybucji, ceny i dość konserwatywnego podejścia Polaków do tematu kafelków. Mam jednak nadzieję, że przynajmniej niektórzy się skuszą, bo naprawdę warto.
Nie tylko hollywoodzkie gwiazdy chronią swoją prywatność i dbają o to, by ich domy stanowiły…
Filmy młodzieżowe to jeden z najtrudniejszych gatunków filmowych. Opowiadają o młodych ludziach, nastolatkach, ale tworzą…
Seriale o bogaczach i życiu w luksusie cieszą się dużą popularnością. Okazuje się, że miliony…
Pola lawendy w okresie kwitnienia tworzą piękne fioletowe krajobrazy. To dla nich tysiące ludzi co…
Lawendowe pola to jeden z symboli Prowansji - słynnego regionu na południu Francji. Tworzą one…
W trakcie wakacji, gdy jest upalnie, a promienie słoneczne wyraźnie rozgrzewają naszą skórę, łatwo jest…
View Comments
Ten turkus, to jaki model płytek i dokładnie z której strony? Dokładnie takie bym chciała. Będę wdzięczna za informację.
Wow! Uwielbiam motyw rybiej łuski, ale nawet nie pomyślałam o takich kafelkach. Są świetne!! Na ostatnim zdjęciu - po prostu strzał w 10 jak dla mnie :))
Zgadzam się w 100 proc. :)