W niektórych przepisach kulinarnych składniki są podawane w gramach, w innych w szklankach, łyżeczkach itp. Łatwo się w tym pogubić. Pojawia się problem z właściwym odmierzaniem składników. Poniżej znajdziesz praktyczne przeliczniki kuchenne, które raz na zawsze rozwieją wątpliwości, ile gram ma łyżeczka, a ile szklanka, czy łyżka stołowa.
Przeliczniki kuchenne miar i wag to niezbędne narzędzie pracy w kuchni, szczególnie przy pieczeniu, gdzie składniki powinny być precyzyjnie odmierzone. Co prawda niektóre wypieki możesz wykonać metodą „na oko”. Jeśli jednak pieczemy biszkopt czy bardziej skomplikowane ciasta, takie podejście nie zda egzaminu. Jeśli nie masz w domu wagi kuchennej, przeliczniki miar i wag powinieneś mieć zawsze pod ręką. Z nimi wszelkie wypieki będą udane.
W zależności od rodzaju cukru przelicznik kuchenny jest zróżnicowany. Wszak inny ciężar ma biały cukier, a inny cukier puder. Wydaje się jednak, że to ten pierwszy dominuje w kuchennych przepisach.
Przelicznik miar cukru białego:
Przelicznik miar cukru pudru:
Czasem też przepisy podają miary w mililitrach. Warto zatem pamiętać, że:
Powyższe przeliczniki dotyczą standardowych szklanek i sztućców. Warto się jednak upewnić, jakie szkło posiadamy. Na rynku coraz powszechniejsze są wszak szklanki i kubki o pojemności 330 ml i 500 ml, które na aż tak duże nie wyglądają.
WAŻNE. Pamiętaj, że inne rodzaje cukru, jak kokosowy, trzcinowy czy brązowy, mają inny ciężar, choć zbliżony co cukru białego.
Obok cukru w niemal wszystkich wypiekach pojawia się mąka. Najczęściej należy jej dodać kilkaset gramów lub co najmniej jedną szklankę. Rzadziej w przepisach podawana jest mąka w łyżkach. Podobnie, jak w przypadku cukru, tka i tu mamy kilka rodzajów mąki. Najpowszechniej stosowana do pieczenia jest mąka pszenna. Inny ciężar będzie z kolei mieć mąka krupczatka, która może być wymagana do ciast kruchych, czy mąką ziemniaczana.
Przelicznik miar mąki:
Warto jeszcze poznać przelicznik miar masła, które także często jest wykorzystywane do pieczenia i może nastręczyć pewnych problemów. Najczęściej przepisy podają ilość masła w gramach bądź kostkach. Przy czym różni producenci stosują mogą mieć inne gramatury kostki masła. Dlatego warto zapamiętać, że jeśli w przepisie pojawia się kostka masła, oznacza to 200 g. Mowa tu oczywiście o maśle o zawartości tłuszczu co najmniej 80 proc. Margaryna czy masło klarowane mają inny ciężar. Margaryna jest lżejsza, więc kostka margaryny będzie się równać 250 g.
Czasem też przepisy proszą o określoną liczbę łyżeczek masła, bądź niewielką gramaturę rzędu 50 g. Pomocna będzie zatem informacja, ile gram ma łyżeczka masła – 10 g.
Zachowanie odpowiednich proporcji w przepisach to klucz do kulinarnego sukcesu. Pamiętając o powyższych przelicznikach, bez problemu odmierzymy potrzebne ilości składników bez pomocy wagi kuchennej.
Nie tylko hollywoodzkie gwiazdy chronią swoją prywatność i dbają o to, by ich domy stanowiły…
Filmy młodzieżowe to jeden z najtrudniejszych gatunków filmowych. Opowiadają o młodych ludziach, nastolatkach, ale tworzą…
Seriale o bogaczach i życiu w luksusie cieszą się dużą popularnością. Okazuje się, że miliony…
Pola lawendy w okresie kwitnienia tworzą piękne fioletowe krajobrazy. To dla nich tysiące ludzi co…
Lawendowe pola to jeden z symboli Prowansji - słynnego regionu na południu Francji. Tworzą one…
W trakcie wakacji, gdy jest upalnie, a promienie słoneczne wyraźnie rozgrzewają naszą skórę, łatwo jest…