Wyspa kuchenna w stylu retro sprawi, że każda kuchnia nabierze niegdysiejszego wdzięku i czaru, typowego dla stylu vintage. Jak powinna wyglądać taka wyspa i w jakich przestrzeniach odnajdzie się najlepiej. Oto kilka pomysłów i inspiracji na aranżację kuchni.
Zarówno styl retro jak i wyspy kuchenne to dwie rzeczy, które w polskich kuchniach robią zawrotną karierę. Wyspy to dobre rozwiązanie do otwartych pomieszczeń, ale można je też wstawić do zamkniętej kuchni, o ile jest wystarczająco duża. Dostarcza dodatkowe miejsca robocze, na spożywanie posiłków oraz na schowki. Do tego dodaje stylu każdej aranżacji kuchni, szczególnie jeśli jest utrzymana w duchu retro. Jak wygląda taka wyspa?
Przeczytaj także: Jakie meble wybrać do mieszkania utrzymanego w stylu retro?
Wyspy kuchenne w stylu retro zazwyczaj nie są bardzo duże, choć mogą się wydawać masywne ze względu na zastosowane dekoracje. Przeważnie nie ma w nich zainstalowanych żadnych urządzeń, ani zlewu czy płyty grzewczej. Powinna być wykonane z drewna i mieć otwarte półki oraz zamykane szafki. Dawniej na półkach trzymano naczynia, z których korzystało się najczęściej, a tam były zawsze łatwo dostępne. Przeważnie blat na końcach jest podtrzymywany na toczonych podporach, a czasem małych kolumnach. Często też mają rzeźbione nogi i dekoracyjne pilastry. Fronty szafek i szuflad przeważnie są w stylu shakerskim, co oznacza, że mają ozdobne wgłębienia. Do tego dochodzą obowiązkowe dekoracyjne gałki meblowe lub uchwyty.
Przeczytaj także: Wyspa kuchenna w zamkniętej kuchni. Jakie wymiary?
Oczywiście wyspy retro mogą też przybierać inne formy. Dawniej najczęściej wyglądały jak podwyższone stoły z rzędem szuflad pod blatem i ewentualnie dodatkową półką na dole. Czasem wyglądały jak stoły z warsztatu rzemieślniczego, były zatem wykonane z metalu i drewna, miały półeczki i haczyki na różne narzędzia. W takim wydaniu są też zazwyczaj węższe. Utrzymane w takim stylu wyspy mają surowy, bardziej industrialny wyraz.
Retro wyspy kuchenne mogą przybierać barwy typowe dla estetyki lat 50. i 60. Zatem pastele są mile widziane, szczególnie seledyn, ale też brudny róż. Do tego biel, butelkowa zieleń, granat i wszelkie odcienie naturalnego drewna.
Najłatwiejszą odpowiedzią na to pytanie jest, że do kuchni w stylu vintage. Jednak to nie jedyna możliwość. Wyspa kuchenna w duchu retro może przełamać estetykę nowoczesnej kuchni i pomoże wykreować eklektyczną aranżację. Z pewnością sprawdzi w we wnętrzu skandynawskim, tradycyjnym czy prowansalskim. Lepiej za to nie wprowadzać ich do ultranowoczesnych przestrzeni o gładkich połyskujących frontach. Może bowiem stworzyć zbytni kontrast stylistyczny, chyba, że znajdziemy klucz na to, jak ją wprowadzić do wystroju. Wiele zależy od kontekstu.
Poniżej zebrałam kilka aranżacji kuchni z wyspą retro. Jest to znakomite źródło inspiracji.
Nie tylko hollywoodzkie gwiazdy chronią swoją prywatność i dbają o to, by ich domy stanowiły…
Filmy młodzieżowe to jeden z najtrudniejszych gatunków filmowych. Opowiadają o młodych ludziach, nastolatkach, ale tworzą…
Seriale o bogaczach i życiu w luksusie cieszą się dużą popularnością. Okazuje się, że miliony…
Pola lawendy w okresie kwitnienia tworzą piękne fioletowe krajobrazy. To dla nich tysiące ludzi co…
Lawendowe pola to jeden z symboli Prowansji - słynnego regionu na południu Francji. Tworzą one…
W trakcie wakacji, gdy jest upalnie, a promienie słoneczne wyraźnie rozgrzewają naszą skórę, łatwo jest…