Przestrzenie między płytkami w łazience to fugi. Stosunkowo łatwo ulegają one zabrudzeniom. Jasne fugi są szczególnie narażone na brud, który trudno z nich zmyć przez chropowatą strukturę. Są jednak sprawdzone sposoby na czyste fugi. Niektóre stosowały już nasze babcie. Dzięki nim będziesz mieć zawsze czyste fugi w łazience.
Utrzymanie fug w łazience w czystości, w szczególności białych, to nie lada wyzwanie. W sposób naturalny brud w nich bowiem osiada i żadna prewencja tego nie zmieni. Jedyne co można zrobić to czyścić, czyścić i jeszcze raz czyścić. Na szczęście czasy, kiedy fugi czyściło się drucianą szczotą na kolanach bezpowrotnie minęły. Teraz mamy dużo skuteczniejsze i prostsze sposoby, aby fugi w łazience, nawet te biały, zawsze świeciły czystością. Poznaj sprawdzone sposoby na to, jak wyczyścić fugi między płytkami.
Przeczytaj także: Malowanie płytek ceramicznych. Farby i malowanie krok po kroku
Wszędzie tam, gdzie układane są płytki – zarówno ceramiczne, betonowe, gres czy mozaika – są obecne fugi. Są to po prostu szczeliny między kafelkami. Ich obecność jest konieczna, gdyż płytki, jak i kleje mogą ulegać naprężeniom ze względu na zmiany temperatury. Ułożone jedna obok drugiej, bez żadnego odstępu mogły by pękać, a nawet odpadać. Fugi zazwyczaj mają od 1,5 do kilku milimetrów szerokości. Szczeliny te wypełnia się spoiną również zwaną fugą. Kładzie się, aby w powierzchni nie było dziur, dla jej wyrównania i estetycznego wyglądu. Najpopularniejsze są fugi ceramiczne, betonowe i akrylowe. Przeważnie kupuje się je w formie proszku do rozrobienia z wodą, ale są też gotowe do użycia masy sprzedawane w wiaderkach. Fuga po nałożeniu twardnieje i z reguły na lekko chropowatą powierzchnię. Poszczególne fugi poza wyglądem różnią się wodoszczelnością i elastycznością. Wszystkie jednak są szalenie trudne do wymiany. W wielu przypadkach wydłubanie fugi jest niemożliwe i jej zmiana wiąże się z koniecznością skuwania płytek. Dlatego o fugi, jak i o płytki w łazience, warto dbać i czyścić je regularnie.
Zwykłe środki czyszczące, jakie stosujemy na co dzień w łazience, mogą się okazać niewystarczające w walce z brudnymi fugami. A w łazience – szczególnie na podłodze oraz wokół wanny i prysznica – w fugach często osadza się kurz, mydło, resztki kosmetyków, wydzieliny ciała. Jest to też miejsce atrakcyjne dla pleśni i grzybów. To wszystko w połączeniu z wilgocią przekłada się na trudny do doczyszczenia brud. Jakie są zatem sprawdzone sposoby na czyste fugi w łazience?
A co zrobić, gdy fugi nawet po czyszczeniu dalej straszą? Możliwe, że pojawiły się na nich trwałe przebarwienia, co jest problemem szczególnie przy fugach białych, ale tez czarnych. Wówczas można fugę pomalować. W ofercie sklepów znajdują się wygodne w użyciu markery czy tzw. renowatory do fug. Mają one odpowiednią przyczepność i odporność na wilgoć i wodę, jak sama fuga. Do malowania fug pod żadnym pozorem nie wolno używać innych farb, np. do ścian. Te będą namiękać i szybko zaczną odpryskiwać, co będzie wglądać jeszcze gorzej niż przed malowaniem.
W ostateczności można nałożyć nową fugę między płytki. Wówczas jednak należy usunąć starą fugę, co jest żmudnym zajęciem. Jeśli jednak stara fuga wygląda naprawdę źle i mamy czas oraz wystarczająco dużo zapału, to warto podjąć wysiłek.
Nie tylko hollywoodzkie gwiazdy chronią swoją prywatność i dbają o to, by ich domy stanowiły…
Filmy młodzieżowe to jeden z najtrudniejszych gatunków filmowych. Opowiadają o młodych ludziach, nastolatkach, ale tworzą…
Seriale o bogaczach i życiu w luksusie cieszą się dużą popularnością. Okazuje się, że miliony…
Pola lawendy w okresie kwitnienia tworzą piękne fioletowe krajobrazy. To dla nich tysiące ludzi co…
Lawendowe pola to jeden z symboli Prowansji - słynnego regionu na południu Francji. Tworzą one…
W trakcie wakacji, gdy jest upalnie, a promienie słoneczne wyraźnie rozgrzewają naszą skórę, łatwo jest…