Jak urządzić kuchnię w stylu skandynawskim?

Kuchnia w stylu skandynawskim jest funkcjonalna, przytulna i pełna szlachetnej prostoty. Dlatego właśnie tak chętnie sięgamy po stylistykę z Północy właśnie w aranżacji kuchni. Zanim jednak zdecydujesz się na ten styl, warto poznać kilka zasad. Co może, a co nie powinno się znaleźć w skandynawskiej kuchni?

fot. stadshem.se

Styl skandynawski zyskał w Polsce dużą popularność. Polubiliśmy go za naturalność, przytulność, dążenie do prostoty i funkcjonalności. Pomieszczeniem, w którym najchętniej stosujemy zasady stylu skandynawskiego, jest kuchnia. Są one ciepłe, przyjazne i wygodne.

Przeczytaj także: Jak zaaranżować wnętrza w stylu skandynawskim?

Ściany i podłogi w skandynawskiej kuchni

W kuchni urządzonej w stylu skandynawskim najczęściej spotyka się jasne, drewniane podłogi, przeważnie białe. Warto pamiętać, że w pomieszczeniach o wysokim poziomie wilgotności powinniśmy stosować specjalne gatunki drewna i dbać o jego systematyczną impregnację. Jeśli jednak wolimy płytki w kuchni, najlepiej sprawdzą się jasne, bez wzorów. Wzorzyste płytki lepiej zachować na ścianę nad blatem.

fot. noordinaryhome.com

Ściany w skandynawskich kuchniach zazwyczaj są pomalowane na jasne, stonowane kolory. Dominują biele, jasne beże, rozbielone pastele oraz szarości. Jeśli wprowadzamy mocniejszy kolor to tylko na jednej ścianie. Czasem ściany wyłożone są bielonymi deskami, co dodaje im odrobiny rustykalnego charakteru. Nieco więcej dzieje się nad blatem. Popularne są płytki patchworkowe i heksagony. Przyciągają wzrok i dodają kuchni wyrazistości. Heksagony, czyli sześciokątne płytki przypominające kształtem plaster miodu – wprowadzają do pomieszczenia posmak nowoczesności. Z kolei za pośrednictwem płytek patchworkowych można przemycić do kuchni nieco wzorów i kolorów. Nie oznacza to jednak, że płytki typu metro czy mozaiki są wykluczone, wręcz przeciwnie. Ważne jest jedynie, żeby zachować spójność z resztą pomieszczenia.

Przeczytaj także: Modny salon w stylu skandynawskim. Jak go urządzić?

fot. noordinaryhome.com

Meble do kuchni w stylu skandynawskim

W skandynawskich kuchniach dominują drewniane szafki i blaty, rzadko spotykane są inne materiały. Wyjątkiem są blaty, które mogą być też kamienne. Szafki kuchenne są przeważnie białe, ewentualne w odcieniach jasnych pasteli i szarości. Często Skandynawowie rezygnują z górnych szafek, dzięki czemu uzyskują wrażenie większej przestronności. Nie jest to jednak sztywna zasada.

Przeczytaj także: Aranżacje kuchni bez górnych szafek

Nie może natomiast w kuchni w stylu skandynawskim zabraknąć tradycyjnego stołu i krzeseł, które mają być przede wszystkim wygodne. Sposobem na ożywienie aranżacji jest ustawienie przy stole różnych krzeseł. Jedno może być np. nowoczesne, z przeźroczystego tworzywa, albo wręcz przeciwnie – tradycyjne. Dobrze widziane są też krzesła czy fotele wiklinowe.

Kuchenne dodatki w skandynawskim stylu

Na koniec pozostają dodatki do kuchni. Są one szczególnie ważne, gdyż ożywiają białą zazwyczaj przestrzeń. W tej kategorii mieści się m.in. oświetlenie, które wyjątkowo ważne dla Skandynawów. W północnym klimacie naturalnego światła jest niewiele, dlatego tak ważne jest to sztuczne. Lampy powinny być wykonane z połączenia drewna, metalu, filcu, betonu lub szkła, z reguły w kolorze bieli lub naturalnego drewna, czasem w bardziej intensywnych odcieniach. Klosze powinny być skonstruowane tak, aby równomiernie rozprowadzać światło. Oprócz oświetlenia ogólnego w kuchni powinna się znaleźć lampa nad stołem oraz dodatkowe oświetlenie blatu. Tutaj popularnym ostatnio rozwiązaniem są listwy ledowe.

fot. Sisane.com

Tkaniny do kuchni skandynawskiej powinny być naturalne. Zasłony, obrus czy serwetki mogą być za to wzorzyste. Na blacie dobrze się będą prezentować ceramiczne naczynia, pojemniki na jedzenie czy misa z owocami. W doborze dodatków możemy sobie pozwolić na nieco większą swobodę. Jeśli chcemy ożywić aranżację kuchni, można ustawić na blacie czerwony robot kuchenny bądź zawiesić nad kuchenką miedziane garnki, które wniosą odrobinę połysku, ale wciąż pozostają w charakterze pomieszczenia. Możliwości jest wiele. Ostateczny wybór zależy już od naszych preferencji. Warto jednak pamiętać, że w kuchni skandynawskiej najważniejsze są naturalność i funkcjonalność. Trzymając się tej zasady, stworzysz wygodną kuchnię, z której będziesz się cieszył przez lata.

Przeczytaj także: Dekoracje do kuchni na ścianę. Najciekawsze ozdoby kuchenne

fot. BestDesignIdeas.com

fot. ultimatechristoph.com

fot. Decoist

fot. Decoist

Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.

View Comments

  • Styl skandynawski to cos co uwielbiam! Zawsze robił na mnie wielkie wrażenie, i kiedy zdecydowałam się na remont salonu musiałam postawić własnie na ten styl. Dużo czytałam na temat tego jak powinien wyglądac idealny salon w takim własnie stylu. I zdecydowałam się na meble z halmaru, które idelanie wpasowały sie w mój skandynawski salon. :)

  • U nas panuje skandynawia w kuchni, zreszta w salonie i jadalni tez ;p Jestem za jasnymi wnetrzami, wiec czarne kolory tym bardziej do kuchni nie przemawiaja do mnie. Mam podobne meble zrobione w bieli na wymiar z salonu agaty. Szuflady wysuwane zrobione w systemie modułowym. Kuchnia połączona z jadalnią, więc dla zachowania spójności stylu tez mam jasny stol i krzesełka - nawet podobne z tego co widze ;p tez z salonu agaty na drewnianym stelażu ;p Biel dla mnie króluje ;p

Recent Posts

Jak skutecznie zwiększyć bezpieczeństwo domu – praktyczne wskazówki

Nie tylko hollywoodzkie gwiazdy chronią swoją prywatność i dbają o to, by ich domy stanowiły…

3 miesiące ago

TOP 15: Najlepsze filmy młodzieżowe. Dla młodzieży i o niej

Filmy młodzieżowe to jeden z najtrudniejszych gatunków filmowych. Opowiadają o młodych ludziach, nastolatkach, ale tworzą…

4 miesiące ago

Najlepsze seriale o bogaczach. Ociekają luksusem!

Seriale o bogaczach i życiu w luksusie cieszą się dużą popularnością. Okazuje się, że miliony…

6 miesięcy ago

Pola lawendowe w Polsce. Gdzie są, kiedy kwitną?

Pola lawendy w okresie kwitnienia tworzą piękne fioletowe krajobrazy. To dla nich tysiące ludzi co…

6 miesięcy ago

Pola lawendowe w Prowansji. Kiedy kwitną, kiedy jechać?

Lawendowe pola to jeden z symboli Prowansji - słynnego regionu na południu Francji. Tworzą one…

6 miesięcy ago

Jaki krem z filtrem do twarzy stosować przez cały rok?

W trakcie wakacji, gdy jest upalnie, a promienie słoneczne wyraźnie rozgrzewają naszą skórę, łatwo jest…

6 miesięcy ago