Jak udekorować świąteczny stół? Co powinno się znaleźć na wigilijnym stole?

Elegancko nakryty wigilijny stół to centralny element świątecznych dekoracji domu na Boże Narodzenie. Tradycyjne potrawy będą smakować jeszcze lepiej spożywane przy pięknie udekorowanym stole. Jak nadać mu uroczystą oprawę? Wybrać biały obrus, czy kolorowy.? Jaki stroik świąteczny? Podpowiadamy, czego nie może zabraknąć na bożonarodzeniowym stole i jak stworzyć jego uroczystą oprawę.

 

Wigilijny stół skupia na sobie uwagę wszystkich biesiadników podczas uroczystej kolacji w wigilię Bożego Narodzenia. Jego oprawa powinna być starannie przemyślana, podobnie, jak to co stawiamy na stole.Tradycja jest przy tym ważnym elementem, który należy wziąć pod uwagę. Zobacz, jak pięknie udekorować stół świąteczny i co się powinno na nim znaleźć.

Przeczytaj także: Modne ozdoby świąteczne 2023. 8 trendów w dekoracjach na Boże Narodzenie


Świąteczny stół – czego nie może na nim zabraknąć?

Zgodnie z bożonarodzeniową tradycją na wigilijnym stole powinny się znaleźć określone rzeczy. Na świątecznym stole nie powinno zabraknąć:

  • 12 wigilijnych potraw – czyli tylu, ile było apostołów. Przy czym chleb czy kompot z suszu też można policzyć jako potrawę.
  • Opłatka – którym dzielimy się z bliskimi podczas składania życzeń przed kolacją.
  • Sianka pod obrusem – symbolizuje ono skromną stajenkę, w urodził się Chrystus.
  • Dodatkowego nakrycia dla niespodziewanego gościa – jest to symbol otwartości i pomocy dla bliźniego.

Z kolei świecka tradycja mówi, że na wigilijnym stole nie może zabraknąć białego obrusa, świec, piernika oraz świątecznego stroika.

Jak udekorować stół na święta Bożego Narodzenia?

W większości domów stół świąteczny jest nakrywany klasycznie i elegancko. Bazę stanowi biały obrus i najlepsza zastawa – zazwyczaj biała porcelana, czasem z subtelnym zdobieniem. Do tego kryształowe kieliszki i srebrne sztućce. Wszelkie ozdoby wpisują się z kolei w klasyczną świąteczną paletę kolorystyczną – czerwień, zieleń, biel i złoto. To wszystko to tyle sprawdzony, co bezpieczny wybór. Można jednak łatwo podkręcić bożonarodzeniowy stół, dodając mu kilka współczesnych akcentów, bądź elementów DIY.

  • Jaki obrus na świąteczny stół?

Klasyczny biały obrus czy to żakardowy, gładki czy z ozdobną gipiurą zawsze stanowią dobry wybór na wigilijny stół. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby wybrać nieco inny model, np. w subtelny świąteczny wzór, czy w gładki,a le w innym odcieniu – ciemnozielonym czy czerwonym. Takie obrusy będą jak najbardziej na miejscu na tak uroczystą kolację. Do obrusa zawsze warto dobrać inne tekstylia, jak podkładki, bieżniki, serwetki (koniecznie materiałowe) czy dekoracyjną serwetę na środek stołu. A jeśli mamy naprawdę ładny stół, to z obrusa można w ogóle zrezygnować na rzecz innych tekstyliów.

Przeczytaj także: Co zamiast obrusu na stół? Stylowe dekoracje stołu

  • Jaka zastawa na wigilijny stół?

W wigilię odkładamy na bok codzienną zastawę stołową. Na tę okazję wyciągamy odświętne talerze. Dla jednych będzie to porcelana po babci, dla innych śnieżnobiałe nowoczesne talerze kupione za pierwszą wypłatę. Ważne, aby na wszystkich nakryciach były takie same talerze. To nie jest okazja na mieszanie i łączenie wielu wzorów i stylów. Kto może sobie pozwolić na zakup zastawy stołowej i sztućców ze świątecznych kolekcji z dekoracyjnymi motywami, może się pokusić o taki wybór. Tematyczna zastawa zawsze jest stosowna do okazji. Warto jednak wybrać talerze o powściągliwej, nieprzesadzonej ornamentyce.

  • Jaki stroik na świąteczny stół?

Wybór stroików na świąteczny stół jest szeroki. Na co się zdecydujemy i w jakim stylu dekoracje wybierzemy, zależy od naszych osobistych preferencji i aranżacji wnętrza. Warto jednak, aby stroik miał świecę, bądź miejsce na nią. Wiele nowoczesnych modeli ma podświetlenie LED. Gotowe stroiki są bardzo różnorodne od tradycyjnych, z motywem wieńca, bombkami, kokardami, a nawet tematycznymi figurkami, po nowoczesne w jednym kolorze. Zawsze też można wykonać stroik samodzielnie. Wystarczy do tego już kilka żywych gałązek świerkowych, wstążki czy zawieszki choinkowe. Niektórzy sięgają po jemiołę, gałązki ostrokrzewu czy jarzębinę. Do ich wykonania nie trzeba ogromnego budżetu. Takie bożonarodzeniowe ozdoby pozwalają stworzyć we wnętrzach magiczny klimat.

Co jeszcze można postawić na świątecznym stole jako dekorację:

  • dekoracyjne półmiski i patery – do serwowania potraw
  • dekoracyjne figurki świąteczne
  • żywe rośliny – gwiazdy betlejemskie
  • szyszki, orzechy, suszone plastry owoców, laski cynamonu
  • świece, świeczniki i lampiony

Na koniec warto pamiętać, że na wigilijnym stole dużo się dzieje – jest mnóstwo naczyń, jedzenia, dodatków. Dlatego dekoracje powinny być dobrze przemyślane i strategicznie rozlokowane, tak aby nie zakłócać funkcjonalności. Ozdoby wigilijnego stołu nie powinny nikomu przeszkadzać w rozmowie, a osoby siedzące na przeciwko siebie powinny się widzieć. Warto to wszystko wziąć pod uwagę, gdyż łatwo ulec pokusie, aby zaszaleć i zastawić blat świecami, stroikami czy gwiazdami betlejemskimi.


Jak nakryć wigilijny stół – inspiracje

Zobacz poniższe zdjęcia świątecznych stołów. Znajdziesz wśród nich mnóstwo inspiracji na stylowe nakrycie wigilijne.

Prosty pomysł na efektowną ozdobę nakryć na świątecznym stole – materiałowa serwetka, prosta obrączka na serwetki i gałązka świerku z owocami ostrokrzewu.

Proste i bezpretensjonalne nakrycie wigilijnego stołu tutaj okazał się strzałem w dziesiątkę. Duża w tym zasługa pięknego stołu, który sam w sobie jest ozdobą.

Osoby lubiące przepych z pewnością znajdą na tym stole mnóstwo inspiracji.

Tradycyjne nakrycie stołu na wigilię Bożego Narodzenia to zawsze trafiony wybór – biały obrus, klasyczna zastawa, szkło, świece. Z takimi ozdobami nie można się pomylić.

Wybór jednego dominującego koloru w nakryciu świątecznego stołu pozwala stworzyć spójną aranżację.

Czasem warto wybrać kolorowy wzorzysty obrus zamiast klasycznego białego. Wówczas nakrycie stołu z miejsca wydaje się pełniejsze i bardziej nastrojowe.

Spójna estetyka na stole wigilijnym sprawia, że z miejsca nabiera elegancji.

Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.

Recent Posts

Jak skutecznie zwiększyć bezpieczeństwo domu – praktyczne wskazówki

Nie tylko hollywoodzkie gwiazdy chronią swoją prywatność i dbają o to, by ich domy stanowiły…

4 miesiące ago

TOP 15: Najlepsze filmy młodzieżowe. Dla młodzieży i o niej

Filmy młodzieżowe to jeden z najtrudniejszych gatunków filmowych. Opowiadają o młodych ludziach, nastolatkach, ale tworzą…

5 miesięcy ago

Najlepsze seriale o bogaczach. Ociekają luksusem!

Seriale o bogaczach i życiu w luksusie cieszą się dużą popularnością. Okazuje się, że miliony…

7 miesięcy ago

Pola lawendowe w Polsce. Gdzie są, kiedy kwitną?

Pola lawendy w okresie kwitnienia tworzą piękne fioletowe krajobrazy. To dla nich tysiące ludzi co…

7 miesięcy ago

Pola lawendowe w Prowansji. Kiedy kwitną, kiedy jechać?

Lawendowe pola to jeden z symboli Prowansji - słynnego regionu na południu Francji. Tworzą one…

7 miesięcy ago

Jaki krem z filtrem do twarzy stosować przez cały rok?

W trakcie wakacji, gdy jest upalnie, a promienie słoneczne wyraźnie rozgrzewają naszą skórę, łatwo jest…

7 miesięcy ago