Duże rozmiary dywanów sprawią, że jego wybór jest równie ważny co koloru ścian. Przy czym dobór odpowiedniego wzoru i kolorystyki to tylko jedna strona medalu. Szalenie istotny jest także wybór właściwego rozmiaru dywanu. A z tym wcale nie jest tak prosto, jakby się mogło wydawać.
Dywany to doskonały sposób na podkręcenie aranżacji wnętrza. Ocieplają one pomieszczenia, pomagają wyznaczać strefy funkcjonalne, podkreślają styl wnętrz, ale też izolują ciepło i wyciszają. Ich zalety są znane i wykorzystywane od wieków. Mimo jednak długiej ich obecności w aranżacji wnętrz, wciąż mamy problemy z prawidłowym doboru rozmiaru dywanów. Wydaje się, że w co drugim polskim mieszkaniu dywany są zwyczajnie za małe. Na szczęście jest kilka zasad, którymi można i warto się kierować przy ich zakupie.
Przeczytaj także: Dywany wracają na salony. Nowoczesne wnętrza nie mogą się bez nich obyć
Frida Ramstedt w książce „Poczuj się jak w domu” pisze:
Architekci wnętrz powtarzają, że dywan jest piątą ścianą – ciekawe podejście, prawda? Szczególnie dla tych, którzy nie chcą przemalowywać ścian ani kłaść na nie nowych tapet. Kolor, kształt i rozmiar wybranego dywanu może zrobić kolosalną różnicę.
Skoro dywan może mieć tak duży wpływ na aranżację wnętrza, jego wybór nie może być przypadkowy. Dotyczy to w takiej samej mierze jego wzoru, jak i rozmiaru.
Za mały dywan będzie wyglądał biednie i nieproporcjonalnie. Sprawi, że całe pomieszczenie wyda się zaburzone. Z kolei za duży może przytłoczyć pomieszczenie, szczególnie jest dywan jest wzorzysty bądź ma wyrazistą fakturę. Prawdziwą sztuką jest znalezienie złotego środka.
Prosta zasada wyboru rozmiaru dywanu mówi: mniejsze dywany do małych pomieszczeń, większe dywany do większych pomieszczeń. Za nią jednak podążają kolejne. Przede wszystkim:
To podstawowe zasady doboru rozmiar dywanów. Dla ułatwienia przy obliczaniu wymiarów, można wykleić na podłodze kontur przyszłego dywanu taśmą malarską, aby zyskać lepsze wyobrażenie o powierzchni, jaką będzie zajmował.
Należy pamiętać, że nie ma nic gorszego niż fotele i krzesła, których jedna noga jest na dywanie, a jedna na podłodze. Należy o tym pamiętać, przeprowadzając symulację przed zakupem.
Warto jeszcze zwrócić uwagę, że kształt dywanu do jadalnie powinien być taki sam, jak kształt blatu stołu.
Dla tych, do których sztywne zasady nie przemawiaj, poniżej umieszczam pomoc wizualną. Są to proste grafiki pokazujące jak powinny się kształtować proporcje dywanu, w stosunku do mebli, jakie się na nim znajdują.
Zapraszam do poznania bogatej oferty unikalnych, ręcznie tkanych dywanów dostępnych w promocji na https://dywanyalladyn.pl/pl/
Nie tylko hollywoodzkie gwiazdy chronią swoją prywatność i dbają o to, by ich domy stanowiły…
Filmy młodzieżowe to jeden z najtrudniejszych gatunków filmowych. Opowiadają o młodych ludziach, nastolatkach, ale tworzą…
Seriale o bogaczach i życiu w luksusie cieszą się dużą popularnością. Okazuje się, że miliony…
Pola lawendy w okresie kwitnienia tworzą piękne fioletowe krajobrazy. To dla nich tysiące ludzi co…
Lawendowe pola to jeden z symboli Prowansji - słynnego regionu na południu Francji. Tworzą one…
W trakcie wakacji, gdy jest upalnie, a promienie słoneczne wyraźnie rozgrzewają naszą skórę, łatwo jest…
View Comments
cytat z artykułu "Należy pamiętać, że nie ma nic gorszego niż fotele i krzesła, których jedna noga jest na dywanie, a jedna na podłodze."
Proponuję przyjrzeć się zdjęciu na czołówce, reklamującemu artykuł - jest tam dokładnie to przed czym przestrzega cytat :D
I to się nazywa wpadka :D Dzięki za czujność :)