Najpopularniejsze wykończenie ściany między szafkami kuchennymi to płytki ceramiczne. Są jednak dostępne także inne rozwiązania, które dodadzą kuchni wyjątkowego charakteru. A nawet jak decydujemy się ozdobić ścianę nad blatem kuchennym płytkami, nie muszą to być sztampowe kafelki. Mam kilka pomysłów na efektowną ścianę w kuchni.
Ściana między szafkami kuchennymi jest wyjątkowo narażona na zabrudzenia, szczególnie w okolicy kuchenki i zlewu. Dlatego samo pomalowanie jej zwykłymi farbami ściennymi nie wystarczy. Najbardziej rozpowszechnionym sposobem na wykończenie ściany między szafkami jest wyłożenie jej płytkami ceramicznymi. W polskich kuchniach dominują kwadratowe kafelki bądź zbliżone do kwadratu. Pokrywają je najczęściej motywy kwiatowe lub abstrakcyjne. Coraz chętniej też Polacy sięgają po szklane tafle. Jednak ścianę nad kuchennym blatem można wykończyć na znacznie więcej sposobów. Żeby stała się prawdziwą ozdobą wnętrza, wystarczy odrobina odwagi i wyobraźni.
Przeczytaj także: Dekoracje do kuchni na ścianę. Najciekawsze ozdoby kuchenne
Tradycjonalistom proponuję kafelki, ale nieco inne niż te typowe, bądź ułożone w oryginalny sposób. Za to dla osób nieobawiających się eksperymentów w aranżacji kuchni, proponuję inne materiały, jak metal, konglomerat bądź kamień. Ostateczny wybór powinien być dopasowany do stylu, w jakim jest urządzona nasza kuchnia oraz efektu jaki chcemy osiągnąć – elegancki, surowy, a może minimalistyczny. Oto moich 8 propozycji na wykończenie ściany między szafkami kuchennymi.
Marmur to najszlachetniejszy z kamieni użytkowych. Prezentuje się szalenie elegancko. Choć do tej pory widywaliśmy marmur przeważnie na blatach kuchennych, to jeszcze lepiej wygląda na ścianie. Ściana między szafkami kuchennymi wykończona marmurem najlepiej się sprawdzi w kuchniach w stylach nowojorskim, glamour, ale też nowoczesnym, a nawet Hampton. Marmur najlepiej wygląda w towarzystwie gładkich, jednokolorowych powierzchni.
Przeczytaj także: Problemy z marmurowymi blatami, o których nikt nie mówi
Fot. Apartment Therapy
Małe płytki ceramiczne, czyli mozaika, przeżywają teraz swój prawdziwy renesans. Jest to zdecydowanie coś dla osób preferujących kafelki nad kuchennym blatem, ale znudzonych typowymi wzorami. Małe płytki mają w sobie urok i elegancję. Gdy dobierzemy do nich fugę w tym samym kolorze co mozaika stworzymy wrażenie elegancji i szyku, gdy w odmiennym efekt będzie nowoczesny.
Stal nierdzewna pojawia się w kuchniach zazwyczaj na sprzęcie AGD. Od niedawna pokrywa się nią też fronty szafek kuchennych. W końcu zaczęto nią również wykańczać ściany nad blatami. Materiał ten pasuje do kuchni industrialnych, nowoczesnych, minimalistycznych i loftowych. Wprowadza do wnętrza pewną surowość, a nawet chłód. Takie wykończenie ściany sprawia także, że kuchnia wygląda profesjonalnie, niczym restauracyjna. Niestety stal ma tę wadę, że wszelkie ślady, choćby odciski palców są na niej bardzo widoczne.
Surowa cegła ma niepowtarzalny urok, pod warunkiem jednak, że mówimy o prawdziwej cegle, a nie sztucznej okładzinie. Odsłonięta ceglana ściana nad kuchennym blatem ociepla wnętrza i dodaje mu charakteru. Takie wykończenie sprawdzi się w kuchniach w wielu stylach.
Klasyczne płytki ceramiczne typu metro to prawdziwy kuchenny klasyk. Łatwo można jednak nadać mu wyjątkowego charakteru i przy okazji odmienić wygląd kuchni. Płytki metro ułożone w jodełkę, czyli wzór chevron, to bardzo szykowne rozwiązanie. Tak ozdobiona ściana prezentuje się elegancko i oryginalnie.
Konglomerat to połączenie dwóch materiałów – zmielonego kamienia lub minerałów z żywicą poliestrową. Razem tworzą niezwykle mocne i trwałe połączenie. Z konglomeratu można robić blaty kuchenne, zlewy i w końcu wykańczać ściany. Jest to materiał bezspoinowy, co ułatwia utrzymanie go w czystości. Może być zupełnie gładki bądź imitować naturalny kamień. Najbardziej pasuje do kuchni nowoczesnych.
Przeczytaj także: Blaty z konglomeratu – wady i zalety
Kolejny bardzo surowy i industrialny w wyrazie materiał wykończeniowy na ściany w kuchni. Beton architektoniczny robi we wnętrzach zawrotną karierę na przestrzeni ostatnich kilku-kilkunastu lat. Przy czym stosunkowo od niedawna wykorzystywany jest także na ścianach w kuchni. W przeciwieństwie do stali, beton pasuje do wielu stylów aranżacji wnętrz.
Po raz kolejny płytki metro, ale tym razem w kolorowej odsłonie. Te tradycyjne są białe, natomiast kolorowe zdecydowanie się wyróżniają. Najlepiej się prezentują płytki w różnych odcieniach niebieskiego i zieleni. Pasują one do białych mebli kuchennych.
Nie tylko hollywoodzkie gwiazdy chronią swoją prywatność i dbają o to, by ich domy stanowiły…
Filmy młodzieżowe to jeden z najtrudniejszych gatunków filmowych. Opowiadają o młodych ludziach, nastolatkach, ale tworzą…
Seriale o bogaczach i życiu w luksusie cieszą się dużą popularnością. Okazuje się, że miliony…
Pola lawendy w okresie kwitnienia tworzą piękne fioletowe krajobrazy. To dla nich tysiące ludzi co…
Lawendowe pola to jeden z symboli Prowansji - słynnego regionu na południu Francji. Tworzą one…
W trakcie wakacji, gdy jest upalnie, a promienie słoneczne wyraźnie rozgrzewają naszą skórę, łatwo jest…
View Comments
Witam,
Bardzo mi się podoba prawdziwa cegła w kuchni, a jak jest z utrzymaniem jej w czystości, jakimi preparatami się ją czyści? Chciałabym wyłożyć nią ścianę nad płytą grzewczą.