Nie tylko filmy, ale też seriale stanowią znakomite źródło wnętrzarskich inspiracji. Być może nawet lepsze, gdyż na przestrzeni wielu odcinków i sezonów jesteśmy w stanie znacznie lepiej wniknąć w detale danej aranżacji. Tych sześć tytułów polecam szczególnie.
To, jak twórcy telewizyjni myślą o projektowaniu serialowych wnętrz, mocno się zmieniło na przestrzeni lat. Początkowo wnętrza były traktowane jak scena, wydawały się martwe i kartonowe. Popularne w latach 90. sitcomy tylko utrwaliły ten schemat. Dopiero w nowym tysiącleciu zaczęły zachodzić w tym obszarze duże zmiany. Same seriale stały się bardziej dynamiczne i tworzone podobnie jak produkcje filmowe, zresztą z którymi dziś śmiało konkurują. To spowodowało, że mocno zyskały estetycznie.
Zaglądając do serialowych mieszkań wiele razy, a nawet przebywając w nich długie godziny, możemy znaleźć wiele wnętrzarskich inspiracji. Poniżej zebrałam sześć seriali, które obfitują w ciekawe aranżacje. Je warto oglądać ze szczególną uwagą.
1. Wielkie kłamstewka (Big Little Lies, 2017-2019)
Na początek serial rozgrywający się w Kalifornii. Jest to historia kilku kobiet z miasta Monterey, które połączyła pewna tajemnica. Wszystkie bohaterki nie dość, że żyją w pięknej scenerii, tuż nad oceanem, to jeszcze w pięknych domach. Przy czym każdym jest zupełnie inny, oddając styl życia, status i poczucie estetyki każdej z nich. Wygadana Madaline ma najbardziej tradycyjny gust. Spełniająca się zawodowo Renata z kolei postawiła na nowoczesną i nieco ekstrawagancką willę. Celeste ma również nowoczesny styl, ale w bardziej stonowanym wydaniu, z pewnymi skandynawskimi odnośnikami. Bonnie jest najbardziej boho z całej grupy, i to widać w jej domu. Ostatnia Jane mieszka w niedużym wynajmowanym domku, który bardziej oddaje jej sytuację ekonomiczną niż gust. Wszystkie wnętrza w serialu „Wielkie kłamstewka” są doskonale przemyślane i pełne gotowych do skopiowania inspiracji.
2. Wybory Paytona Hobarta (The Politician, 2019-)
Bohaterem kolejnego serialu na liście jest Payton Hobart – dobrze sytuowany uczeń z Santa Barbara w Kalifornii. Jest to młodzieniec, który doskonale wie, kim zostanie w przyszłości – prezydentem Stanów Zjednoczonych. Politycznej praktyki nabiera jednak na dużo niższym szczeblu, czyli w swoim liceum, gdzie stara się wygrać wybory na przewodniczącego samorządu szkolnego. Być może dużo ciekawsze niż wyborcze rozgrywki dla widzów będą wnętrza domów pokazanych w serialu. A warto dodać, że dom Hobartów był wzorowany na posiadłości Johnna Kennedy’ego. Jest w nim zatem wiele smaczków. Przy czym nie tylko w domu tytułowego bohatera wiele się dzieje.
3. Wspaniała Pani Maisel (The Marvelous Mrs. Maisel, 2017-)
Tytułowa pani Maisel to młoda mężatka z dwójką małych dzieci, której uporządkowany świat z dnia na dzień zostaje zburzony – mąż odchodzi do innej. Dla porządku warto dodać, że jesteśmy na przełomie lat 50. i 60. Nasza bohaterka jednak się nie załamuje. Idzie do pracy i robi karierę jako komik, co jak na tamte czasy wydawało się wręcz szaleństwem. Serial jest nie tylko wciągający, ale też wyjątkowo stylowy. Mieszkanie kobiety oraz jej rodziców to pięknie urządzone przestrzenie, jak przystało na nowojorskich intelektualistów. Jest w nim ten klasyczny, ale i zarazem ponadczasowy szyk, który nie traci aktualności do dziś.
4. Sukcesja (Succession, 2018-)
Kolejny na liście jest serial „Sukcesja”. Za jego pośrednictwem wkraczamy w świat bajecznie bogatej rodziny, dla której drobne liczone są milionach. Ich domy i apartamenty pełne są przepychu. Mają nie tylko podkreślać status rodziny, ale zwyczajnie cieszyć samych domowników. A w ich nieruchomościowym portfolio jest choćby kilka apartamentów na Manhattanie, dom w Hampons czy rancho w Nowym Meksyku, a to tylko kilka przykładów. Każda przestrzeń jest doskonale przemyślana i stanowi ucieleśnienie luksusu. Za pewne nie będzie łatwo skopiować takie wnętrza, ale popatrzeć zawsze warto.
„Grace i Frankie” to przebojowy serial o dwóch kobietach w ostatniej fazie życia. Przy czym te emerytki wcale nie zamierzają grzać fotela, wręcz przeciwnie. Mimo iż obie właśnie się rozwodzą, to nie tracą wigoru. Zamieszkują razem w pięknym domu na plaży i razem stawiają czoła codzienności. A ich dom to prawdziwa perełka. Jego wystrój stanowi esencję lata. W serialu znajdziemy znacznie więcej wartych uwagi przestrzeni. Dom byłych mężów obu pań prezentuje się niemniej ciekawie. Do tego dochodzą domy ich dzieci. Krótko mówiąc wciąż trafiamy do stylowo nieurządzonych wnętrz, z których można czerpać pełnymi garściami.
6. Mad Men (207-2015)
Perypetie pracowników agencji reklamowej z lat 50. okazały się telewizyjnym hitem. „Mad Men” ściągał przed ekrany miliony. Z pewnością dodatkowym wabikiem była oprawa wizualna serialu – kostiumy i wnętrza. Doskonale oddawały one klimat epoki i pokazywały, że dobry styl jest ponadczasowy. Biura, jak i przestrzenie prywatne były urządzone ze smakiem i wypełnione licznymi designerskimi perełkami. Kto choć trochę interesuje się projektowaniem z pewnością wypatrzył wiele ikon designu. Ten serial jest dla prawdziwych koneserów.
Nie tylko hollywoodzkie gwiazdy chronią swoją prywatność i dbają o to, by ich domy stanowiły…
Filmy młodzieżowe to jeden z najtrudniejszych gatunków filmowych. Opowiadają o młodych ludziach, nastolatkach, ale tworzą…
Seriale o bogaczach i życiu w luksusie cieszą się dużą popularnością. Okazuje się, że miliony…
Pola lawendy w okresie kwitnienia tworzą piękne fioletowe krajobrazy. To dla nich tysiące ludzi co…
Lawendowe pola to jeden z symboli Prowansji - słynnego regionu na południu Francji. Tworzą one…
W trakcie wakacji, gdy jest upalnie, a promienie słoneczne wyraźnie rozgrzewają naszą skórę, łatwo jest…
View Comments
Super wnętrza i super seriale! Doskonałe połączenie ;) Najbardziej lubię właśnie takie wpis, pełne inspiracji i gotowych pomysłów na wystrój wnętrza.