15 filmów, które warto obejrzeć przed aranżacją własnego mieszkania

Kiedy urządzamy mieszkanie zazwyczaj szukamy inspiracji w magazynach wnętrzarskich i portalach o wnętrzach. Jest jednak jeszcze jedno medium, które dostarcza znakomitych inspiracji – filmy. Oto 15 filmów, które pokazują świetnie i różnorodnie zaaranżowane mieszkania. To prawdziwa kopalnia wnętrzarskich inspiracji.

 

Kino ma niewiarygodną siłę oddziaływania. Jeden film może wykreować nie tylko gwiazdy, ale i mody, zarówno te dotyczące ubierania, jak i dekoracji wnętrz. W końcu w filmach wkraczamy do domów różnych osób. Jedni mają wielkie apartamenty, inni skromne domki. Niektóre prezentują określone style w urządzaniu wnętrz, np. nowojorski czy glamour. Inne stanowią eklektyczną mieszankę i są wypadkową gustów swoich lokatorów. Obok niektórych przechodzimy obojętnie, inne mogą nas szczerze zachwycić. Wybrałam 15 filmów, które wyróżniają ciekawie zaaranżowane wnętrza. Znajdziecie w nich domy udekorowane bardzo różnorodnie. Z pewnością dostarczą wam wielu inspiracji i pomysłów do wykorzystania. Obejrzyjcie wszystkie, zanim zaczniecie urządzać baź dekorować własne mieszkanie.

15 filmów pełnych wnętrzarskich inspiracji

 


15. 500 dni miłości (500 Days of Summer, 2009)


Dość nietypowa komedia romantyczna, która podbiła serca publiczności. Tom i Summer to wszak nietypowa para. Obserwujemy początek i rozwój ich romansu. Oboje mają swoje mieszkania – jej jest kobiece, nieco vintage i pełne sztuki. Jego to loft z industrialnymi odniesieniami i ciekawymi rozwiązaniami. Oba wnętrza, tak jak i sami bohaterowie, wymykają się schematom.



14. Wielki Gatsby (The Great Gatsby, 2013)


„Wielki Gatsby” to pełna blichtru i rozmachu opowieść o życiu nowojorskich krezusów z lat 20. Pełne rozmachu są również domy głównych bohaterów. To prawdziwe posiadłości wypełnione drogimi meblami i dekoracjami. Mimo przepychu, nie brakuje w nich także dobrego smaku. Świetnie pokazują stylistykę początku XX wieku. Szczególnie polecam przyjrzeć się will Buchananów.



13. Samotny mężczyzna (Single Man, 2009)


„Samotny mężczyzna” to reżyserski debiut projektanta mody Toma Forda. Ten film po prostu musiał być stylowy. Ford zadbał o najmniejszy szczegół, także dotyczący wnętrz. Akcja rozgrywa się w latach 60. i możemy przyjrzeć się dwóm domom urządzonym w skrajnie różnych stylach popularnych w tym czasie. Pierwszy jest modernistyczny, drugi reprezentuje mieszankę hollywoodzkiego glamouru i boho.



12. Pod słońcem Toskanii (Under the Tuscan Sun, 2003)


Bohaterka tego filmu, Frances, po rozwodzie sprzedała swoje nowojorskie mieszkanie i kupiła stary dom w Toskanii. Na ekranie obserwujemy jej zmagania ze starym domostwem i remont, który przeprowadza z pomocą polskich budowlańców. To jedna z najlepszych filmowych metamorfoz domów.



11. Chanel i Strawiński (Coco Chanel & Igor Stravinsky, 2009)


Film biograficzny o romansie Coco Chanel z Igorem Strawińskim jest osadzony w letnim domu tej wybitnej kreatorki mody. Choć oryginalne wnętrza się nie zachowały, to scenografowie włożyli wiele wysiłku w to, żeby je odtworzyć. A Chanel w urządzaniu wnętrz sięgała po dokładnie te same barwy co w modzie, czyli biel i czerń. Bardzo oryginalne i wyraziste wnętrza.



10. Wszyscy moi mężczyźni (Home Again, 2017)


Dom z filmu „Wszyscy moi mężczyźni” to wspaniały przykład stylowej aranżacji wnętrz doskonale nadającej się dla rodziny. Główna bohaterka wraca wraz z dziećmi do swojego rodzinnego domu w Kalifornii. Jest to malowniczy budynek w stylu hiszpańskim. Wnętrza mają w sobie zarazem coś rustykalnego i współczesnego. Są jasne, przytulne i zapraszające od pozostania na dłużej.



9. Amelia (Le fabuleux destin d’Amélie Poulain, 2001)


Chyba wszyscy znają tę uroczą i nieco ekscentryczną paryżankę. Amelia to osobliwa osóbka o oryginalnym stylu. Jej mieszkanie to mieszanka francuskiego szyku, nonszalancji i nietuzinkowych obiektów. Jest jakby przedłużeniem jej barwnej osobowości. To coś dla wszystkich poszukiwaczy indywidualizmu.



8. Rzeź (Carnage, 2011)


Akcja filmu „Rzeź” Romana Polańskiego rozgrywa się w jednym miejscu – mieszkaniu pary pewnych nowojorczyków. Już tylko przez to nie mogło być przypadkowe i byle jakie. Wkraczamy więc do starannie i gustownie urządzonego wnętrza. Wystrój jest bardzo klasyczny i stonowany. Urozmaicają go afrykańskie motywy – tkaniny i sztuka, co odzwierciedla zainteresowania właścicielki.



7. Paddington (2014)


Choć „Paddington” to film stworzony z myślą o młodszych widzach, to inspirację znajdą w nim także zupełnie dorośli. Film rozgrywa się bowiem w pełnym kolorów i oryginalnych rozwiązań domu pewnej brytyjskiej rodziny. Wnętrza mają w sobie nieco angielskiej stateczności i olbrzymią dawkę wyobraźni.



6. Czarownica (Bewitched, 2015)


Zgodnie z tytułem, główną bohaterką tego filmu jest czarownica, która postanowiła zamieszkać wśród ludzi. Jej domek, choć niewielki jest magiczny. Wnętrza są jasne i pełne uroku. Wyjątkowości dodają im detale architektoniczne nawiązujące do stylu wiktoriańskiego.



5. Paterson (2016)


Ten film jest doskonałym przykładem na to, że nie trzeba wielkich funduszy, żeby mieć ciekawie zaaranżowane wnętrza. Główna bohaterka uzyskała niebanalny efekt zawężając gamę kolorystyczną do czerni i bieli. Sama dekorowała meble, a nawet farbowała i malowała tkaniny. Świetna inspiracja dla wszystkich z niewielkim budżetem.



4. Jestem miłością (I Am Love, 2008)


„Jestem miłością” to szalenie wysmakowany film o życiu włoskiej arystokracji. Wnętrza w nim pokazane to znakomity przykład elegancji i szyku, ale bez ostentacji. Luksusu jest tutaj bardzo dyskretnie wprowadzony, czujemy go, ale nie jest onieśmielający. To główny wyróżnik dobrze urządzonych luksusowych wnętrz.



3. Wnętrza (Interiors, 1978)


To jedyny rasowy dramat w dorobku filmowym Woody’ego Allena i najbardziej stylowy z jego filmów. Główną bohaterką jest starsza kobieta, głowa rodziny, która ma za sobą karierę jako dekoratorka wnętrz. Jej własny dom jest zatem jej wizytówką. Jest szalenie elegancki, niemal nieskazitelny. W wyrazie nieco zimny, ale z pewnością perfekcyjnie urządzony.



2. Holiday (2006)


Film „Holiday” został oparty na koncepcie zamiany domów na święta. Główne bohaterki zamieniają się więc domami, które są skrajnie różne. Mamy zestawienie uroczej brytyjskiej chatki, z nowoczesną kalifornijską willą. Oba domy są bardzo ciekawie urządzone i odpowiadają różnym gustom. Świetny film, żeby przekonać się, jak mamy szeroki wybór.



1. Lepiej późno niż później (Something’s Gotta Give, 2003)


Ten film pokazał milionom Polaków, jak powinny wyglądać wnętrza w stylu Hampton i spopularyzował amerykańskie wnętrza w naszym kraju. Jego skala oddziaływania jest ogromna. Jeśli jest więc jeden film, jaki mogę polecić wszystkim miłośnikom pięknych wnętrz, to właśnie ten – „Lepiej późno niż później”.

Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.

View Comments

  • Zaciekawił mnie kilka tytułów, z przyjemnością obejrzę. PS. Już myślałam, że przeoczyłaś, dałabym "Lepiej późno niż później" zdecydowanie wyżej na liście, zakochałam się w tym domu przy plaży :) A z filmów, których wnętrza mnie zachwyciły to jeszcze kuchnia z "Totalnej magii", oczywiście w czasach kiedy oglądałam ten film.

  • To teraz będę tymi filmami męczyć męża, bo w sumie musimy pięknie urządzić nasze gniazdko :D

Recent Posts

Jak skutecznie zwiększyć bezpieczeństwo domu – praktyczne wskazówki

Nie tylko hollywoodzkie gwiazdy chronią swoją prywatność i dbają o to, by ich domy stanowiły…

3 miesiące ago

TOP 15: Najlepsze filmy młodzieżowe. Dla młodzieży i o niej

Filmy młodzieżowe to jeden z najtrudniejszych gatunków filmowych. Opowiadają o młodych ludziach, nastolatkach, ale tworzą…

4 miesiące ago

Najlepsze seriale o bogaczach. Ociekają luksusem!

Seriale o bogaczach i życiu w luksusie cieszą się dużą popularnością. Okazuje się, że miliony…

6 miesięcy ago

Pola lawendowe w Polsce. Gdzie są, kiedy kwitną?

Pola lawendy w okresie kwitnienia tworzą piękne fioletowe krajobrazy. To dla nich tysiące ludzi co…

6 miesięcy ago

Pola lawendowe w Prowansji. Kiedy kwitną, kiedy jechać?

Lawendowe pola to jeden z symboli Prowansji - słynnego regionu na południu Francji. Tworzą one…

6 miesięcy ago

Jaki krem z filtrem do twarzy stosować przez cały rok?

W trakcie wakacji, gdy jest upalnie, a promienie słoneczne wyraźnie rozgrzewają naszą skórę, łatwo jest…

6 miesięcy ago