Wyspa kuchenna w zamkniętej kuchni. Jakie wymiary?

Wyspa kuchenna nie jest wyłącznie zarezerwowana do otwartych kuchni. Można ją z powodzeniem stosować również w zamkniętych, o ile mają odpowiednie wymiary. Tylko przy większym metrażu zachowamy wygodę i komfort użytkowania. Zobacz, co warto wiedzieć przed budową wyspy w zamkniętej kuchni. 

 

Wyspa kuchenna to coraz popularniejsze rozwiązanie w aranżacji kuchni. Choć moda na nie przyszła do naszego kraju razem z modą na kuchnie otwarte, to nie oznacza, że mając zamkniętą, nie możemy sobie pozwolić na wyspę. Absolutnie nie. Nawet w zamkniętych kuchniach może się doskonale sprawdzić. Dostarczy dodatkowej powierzchni na pracę, przechowywanie i gotowanie. Można w niej zamontować zlewozmywak, płytę grzewczą i dodatkowe szafki. Przy czym, żeby można było na niej zmywać i gotować, trzeba ją uwzględnić na wczesnym etapie projektowania kuchni. Konieczne jest bowiem doprowadzenie odpowiednich przewodów. Gdy zdecydujemy się na wyspę zbyt późno, to zamontowanie na niej dodatkowych sprzętów będzie się wiązało z koniecznością zniszczenia podłogi i położenia nowej.

Przeczytaj także: Jak wysoka powinna być wyspa kuchenna?


Wyspa w kuchni zamkniętej?

Wszystko jest kwestią odpowiednich wymiarów. Żeby w ogóle można było myśleć o zbudowaniu wyspy w zamkniętej kuchni, powinna mieć nie mniej niż 15 m kw. powierzchni, a najlepiej 25 m kw. lub więcej. Najmniejsze wyspy zajmują ok. 1 m kw. powierzchni. Powinien być do niej swobodny dostęp z każdej strony, a więc musi mieć po min. 90 cm wolnej przestrzeni z każdej strony. Większą wygodę zapewni jednak wolna przestrzeń szeroka na ok 100-120 cm. Gdy w pokoju znajduje się także stół, odległość między nim a wyspą powinna być większa, min. 140 cm. Chodzi o zachowanie miejsca na swobodne odsunięcie krzesła, przez osobę siedzącą przy stole.

Żeby w zamkniętej kuchni zmieściła się wyspa, pomieszczenie musi mieć minimalne wymiary: 380 x 360 cm. 

Wygoda na wyspie kuchennej

Pamiętajmy, że czasem upieranie się przy wyspie kuchennej nie ma sensu. Przykładowo, jeśli starczy nam miejsca tylko na bardzo małą wysepkę, lepiej w ogóle z niej zrezygnować. Ma ona nam dostarczyć dodatkowej powierzchni roboczej powinna być więc odpowiednio duża. Uważamy też, żeby nie osiągną efektu przytłoczenia kuchni przez wyspę. Nie musi ona wszak zajmować całej dostępnej powierzchni.

Przeczytaj także: Lampy nad wyspę kuchenną. Oświetlenie do kuchni w różnych stylach

Poniżej kilka przykładów kuchni, w których zachowano odpowiednią relację wielkości wyspy kuchennej do rozmiarów pomieszczenia.

Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.

Recent Posts

Jak skutecznie zwiększyć bezpieczeństwo domu – praktyczne wskazówki

Nie tylko hollywoodzkie gwiazdy chronią swoją prywatność i dbają o to, by ich domy stanowiły…

4 miesiące ago

TOP 15: Najlepsze filmy młodzieżowe. Dla młodzieży i o niej

Filmy młodzieżowe to jeden z najtrudniejszych gatunków filmowych. Opowiadają o młodych ludziach, nastolatkach, ale tworzą…

5 miesięcy ago

Najlepsze seriale o bogaczach. Ociekają luksusem!

Seriale o bogaczach i życiu w luksusie cieszą się dużą popularnością. Okazuje się, że miliony…

7 miesięcy ago

Pola lawendowe w Polsce. Gdzie są, kiedy kwitną?

Pola lawendy w okresie kwitnienia tworzą piękne fioletowe krajobrazy. To dla nich tysiące ludzi co…

7 miesięcy ago

Pola lawendowe w Prowansji. Kiedy kwitną, kiedy jechać?

Lawendowe pola to jeden z symboli Prowansji - słynnego regionu na południu Francji. Tworzą one…

7 miesięcy ago

Jaki krem z filtrem do twarzy stosować przez cały rok?

W trakcie wakacji, gdy jest upalnie, a promienie słoneczne wyraźnie rozgrzewają naszą skórę, łatwo jest…

7 miesięcy ago