Trawertyn to kamień naturalny, który lawinowo zyskuje na popularności w aranżacji wnętrz. Jego naturalny, piaskowy odcień wpisuje się w bieżące trendy. Wprowadza do wnętrz powiew natury, spokój, harmonię i styl. Jakie dokładnie trawertyn ma zastosowanie w aranżacji wnętrz? Jakie ma zalety oraz wady?
Jest lekki, ale wytrzymały, a przy tym ma wysokie walory jako izolacja termiczna i akustyczna. Jednocześnie prezentuje się naturalnie i efektownie, co przekłada się na zalety dekoracyjne. Trawertyn – bo o nim mowa – rywalizuje o palmę pierwszeństwa z marmurem i terrazzo. Podobnie, jak wymienione materiały, jest wykorzystywany w budownictwie od stuleci. Już Egipcjanie obficie z niego korzystali. Nazywany był nawet egipskim alabastrem i był popularnym materiałem rzeźbiarskim. Starożytni Rzymianie budowali z niego świątynie, termy i amfiteatry w tym Koloseum. Na przestrzeni lat trawertyn pojawiał się w takich budowlach jak Bazylika św. Piotra w Rzymie, fontannie Di Trevi czy pawilonie Barcelona autorstwa Miesa van der Rohe.
Teraz trawertyn wraca w wielkim stylu, znów będąc na fali popularności. Znajduje zastosowanie w architekturze oraz aranżacji wnętrz, gdzie służy jako pokrycie podłóg i ścian czy budulec wanien, umywalek, blatów i nie tylko. Warto dowiedzieć się więcej o trawertynie i jego zastosowaniu we wnętrzach.
Przeczytaj także: Problemy z marmurowymi blatami, o których nikt nie mówi
Trawertyn to porowata skała osadowa składająca się głównie z kalcytu i aragonitu. Zazwyczaj ma jasny odcień oscylujący między bielą, beżem, a delikatnym brązem. Mogą się w nim pojawiać tony żółte, czerwone czy szare. Kolorystyka jest zależna od miejsca wydobycia skały.
Trawertyn występuje w licznych lokalizacjach na całym świecie od Stanów Zjednoczonych, przez Europę, po Afganistan i Chiny. Wydobywa się go także w Polsce w kilku lokalizacjach. Jednak najbardziej ceniony jest trawertyn z basenu Morza Śródziemnego.
Trawertyn wydobywa się go w blokach, a następnie transportuje do fabryk, gdzie jest poddawany obróbce. Bloki trawertynu mogą być cięte na dwa sposoby:
Niezależnie od typu cięcia w trawertynie mogą być widoczne wyraźne żłobienia i pory, co jest charakterystyczne dla tego kamienia.
Na rosnącą popularność trawertynu w aranżacji wnętrz wpływają liczne zalety tego materiału. Najważniejsze z nich to:
A czy trawertyn ma wady? Z pewnością po stronie minusów można zapisać stosunkowo wysokie ceny, co jednak nie powinno dziwić w przypadku naturalnego kamienia. Szczególnie kosztowne są płytki trawertynowe, jak i wanny czy umywalki z tego materiału. Za to do ozdobienia ścian można wykorzystać znacznie tańszy fornir kamienny z trawertynu.
Kolejna rzecz, o której należy pamiętać, to fakt, że trawertyn to materiał nasiąkliwy, który źle reaguje na kontakt z kwasami. Dlatego też konieczna jest jego odpowiednia impregnacja, szczególnie gdy chcemy go zastosować w kuchni i łazience. Powtarzana regularnie sprawi, że trawertyn przetrwa w niezmienionym kształcie długie lata. Impregnację wykonuje się specjalnie przygotowanymi preparatami do kamienia naturalnego, przeważnie na bazie żywicy. Impregnat wypełnia szczeliny, kanaliki i pory trawertynu, chroniąc go przed zabrudzeniami.
Warto jednak pamiętać, że nawet w razie zaplamienia trawertynu, można poddać go renowacji w postaci szlifowania.
Współcześnie trawertyn ma głównie zastosowanie jako materiał dekoracyjny, co wynika z jego wysokich walorów estetycznych. Jest to kamień elegancki, o naturalnym ubarwieniu, który do wnętrz wprowadza harmonię i spokój – szepcze, zamiast krzyczeć.
Trawertyn ma bardzo szerokie zastosowanie w aranżacji wnętrz. Najczęściej wykorzystuje się go jako:
Zastosowania zewnętrzne trawertynu obejmują:
Na rynku trawertyn jest dostępny w różnej obróbce, co oznacza, że może być:
Trawertyn dzięki naturalnemu, a zarazem eleganckiemu wyglądowi wpisze się w niemal każde wnętrze. Współcześnie pojawia się zarówno w aranżacjach klasycznych, rustykalnych oraz nowoczesnych. Kamień ten jest także lubiany przez zwolenników minimalizmu, estetyki japandi, stylu nowojorskiego czy skandynawskiego, co tylko potwierdza jego uniwersalność.
Dzięki naturalnej kolorystyce łatwo go łączyć z innymi barwami i różnorodnymi materiałami wykończeniowymi. Trawertyn bardzo chętnie wybierają też osoby, którym podobają się domy w naturalnych kolorach ziemi. Nie bez znaczenia jest też fakt, że trawertyn ma dość neutralny wyraz. Nie zdominuje zatem przestrzeni, ale doda jej wyrazu w subtelny i nienarzucający się sposób.
Nie tylko hollywoodzkie gwiazdy chronią swoją prywatność i dbają o to, by ich domy stanowiły…
Filmy młodzieżowe to jeden z najtrudniejszych gatunków filmowych. Opowiadają o młodych ludziach, nastolatkach, ale tworzą…
Seriale o bogaczach i życiu w luksusie cieszą się dużą popularnością. Okazuje się, że miliony…
Pola lawendy w okresie kwitnienia tworzą piękne fioletowe krajobrazy. To dla nich tysiące ludzi co…
Lawendowe pola to jeden z symboli Prowansji - słynnego regionu na południu Francji. Tworzą one…
W trakcie wakacji, gdy jest upalnie, a promienie słoneczne wyraźnie rozgrzewają naszą skórę, łatwo jest…