Trawertyn w aranżacji wnętrz. Zastosowanie, zalety i wady trawertynu

Trawertyn to kamień naturalny, który lawinowo zyskuje na popularności w aranżacji wnętrz. Jego naturalny, piaskowy odcień wpisuje się w bieżące trendy. Wprowadza do wnętrz powiew natury, spokój, harmonię i styl. Jakie dokładnie trawertyn ma zastosowanie w aranżacji wnętrz? Jakie ma zalety oraz wady?

Jest lekki, ale wytrzymały, a przy tym ma wysokie walory jako izolacja termiczna i akustyczna. Jednocześnie prezentuje się naturalnie i efektownie, co przekłada się na zalety dekoracyjne. Trawertyn – bo o nim mowa – rywalizuje o palmę pierwszeństwa z marmurem i terrazzo. Podobnie, jak wymienione materiały, jest wykorzystywany w budownictwie od stuleci. Już Egipcjanie obficie z niego korzystali. Nazywany był nawet egipskim alabastrem i był popularnym materiałem rzeźbiarskim. Starożytni Rzymianie budowali z niego świątynie, termy i amfiteatry w tym Koloseum. Na przestrzeni lat trawertyn pojawiał się w takich budowlach jak Bazylika św. Piotra w Rzymie, fontannie Di Trevi czy pawilonie Barcelona autorstwa Miesa van der Rohe.

Teraz trawertyn wraca w wielkim stylu, znów będąc na fali popularności. Znajduje zastosowanie w architekturze oraz aranżacji wnętrz, gdzie służy jako pokrycie podłóg i ścian czy budulec wanien, umywalek, blatów i nie tylko. Warto dowiedzieć się więcej o trawertynie i jego zastosowaniu we wnętrzach.

Przeczytaj także: Problemy z marmurowymi blatami, o których nikt nie mówi


Zalety i wady trawertynu

Trawertyn to porowata skała osadowa składająca się głównie z kalcytu i aragonitu. Zazwyczaj ma jasny odcień oscylujący między bielą, beżem, a delikatnym brązem. Mogą się w nim pojawiać tony żółte, czerwone czy szare. Kolorystyka jest zależna od miejsca wydobycia skały.

Trawertyn występuje w licznych lokalizacjach na całym świecie od Stanów Zjednoczonych, przez Europę, po Afganistan i Chiny. Wydobywa się go także w Polsce w kilku lokalizacjach. Jednak najbardziej ceniony jest trawertyn z basenu Morza Śródziemnego.

Trawertyn wydobywa się go w blokach, a następnie transportuje do fabryk, gdzie jest poddawany obróbce. Bloki trawertynu mogą być cięte na dwa sposoby:

  • Cross-Cut. Blok jest cięty w poprzek żył, powstaje więc jednolita struktura, o tonalnych przejściach koloru
  • Vein-Cut. Blok trawertynu cięty jest wzdłuż żył, dlatego na płytce występują pasy, czyli widoczny przekrój warstw skały.

Niezależnie od typu cięcia w trawertynie mogą być widoczne wyraźne żłobienia i pory, co jest charakterystyczne dla tego kamienia.

Na rosnącą popularność trawertynu w aranżacji wnętrz wpływają liczne zalety tego materiału. Najważniejsze z nich to:

  • Naturalny i efektowny wygląd. Prezentuje się szlachetnie, elegancko, ale przy tym bez zbędnego zadęcia. Każdy obiekt z trawertynu ma niepowtarzalną strukturę.
  • Wszechstronność zastosowania. Stosuje się go jako materiał budowlany, wykończeniowy, ale też dekoracyjny. Jest to możliwe dzięki wielości sposobów obróbek i dostępnych form. Do tego można go stosować we wnętrzach i na zewnątrz.
  • Wysoka trwałość. Jest odporny na ścieranie. Ma właściwości porównywalne do granitu. Uchodzi wręcz za materiał wieczny.
  • Lekkość. Jest lżejszy niż popularne marmur czy granit. Dzięki temu jest łatwiejszy w obróbce i montażu we wnętrzach.
  • Łatwość w utrzymaniu w czystości.
  • Odporność na wysokie temperatury.
  • Właściwości termiczne i akustyczne. Wycisza pomieszczenia i sprzyja utrzymaniu temperatury.
  • Właściwości zdrowotne. Tworzy niesprzyjające środowisko dla rozwoju pleśni, grzybów i innych szkodliwych mikroorganizmów.
  • Można go stosować bezpośrednio na wszystkie rodzaje tynków

A czy trawertyn ma wady? Z pewnością po stronie minusów można zapisać stosunkowo wysokie ceny, co jednak nie powinno dziwić w przypadku naturalnego kamienia. Szczególnie kosztowne są płytki trawertynowe, jak i wanny czy umywalki z tego materiału. Za to do ozdobienia ścian można wykorzystać znacznie tańszy fornir kamienny z trawertynu.

Kolejna rzecz, o której należy pamiętać, to fakt, że trawertyn to materiał nasiąkliwy, który źle reaguje na kontakt z kwasami. Dlatego też konieczna jest jego odpowiednia impregnacja, szczególnie gdy chcemy go zastosować w kuchni i łazience. Powtarzana regularnie sprawi, że trawertyn przetrwa w niezmienionym kształcie długie lata. Impregnację wykonuje się specjalnie przygotowanymi preparatami do kamienia naturalnego, przeważnie na bazie żywicy. Impregnat wypełnia szczeliny, kanaliki i pory trawertynu, chroniąc go przed zabrudzeniami.

Warto jednak pamiętać, że nawet w razie zaplamienia trawertynu, można poddać go renowacji w postaci szlifowania.


Zastosowanie trawertynu we wnętrzach

Współcześnie trawertyn ma głównie zastosowanie jako materiał dekoracyjny, co wynika z jego wysokich walorów estetycznych. Jest to kamień elegancki, o naturalnym ubarwieniu, który do wnętrz wprowadza harmonię i spokój – szepcze, zamiast krzyczeć.

Trawertyn ma bardzo szerokie zastosowanie w aranżacji wnętrz. Najczęściej wykorzystuje się go jako:

  • Płytki podłogowe. Trawertynowe posadzki mają stylowy wygląd, a przy tym są szalenie trwałe – nie ścierają się – i są łatwe do utrzymania w czystości. Można pod nimi zamontować system ogrzewania podłogowego. A po odpowiedniej impregnacji można je także stosować w kuchni i łazience.
  • Płytki i okładziny ścienne. To coraz popularniejsze zastosowanie trawertynu. Najczęściej przyjmuje postać kamiennego forniru, czyli cienkiego arkusza kamienia, który przykleja się do ścian. Popularne stało się zdobienie nim kominków, ścian akcentowych czy ścian o natężonym ruchu. Z kolei płytki z trawertynu można kłaść na ścianach w kuchni i łazience.
  • Tynk trawertynowy. Jest to tańszy zamiennik dla okładzin i forniru kamiennego. To cienkowarstwowy tynk wapienno-polimerowy przeznaczony do wykonywania trwałych aplikacji wewnątrz pomieszczeń. Jest łatwy w aplikacji i daje naturalny efekt. Nie jest to jednak kamień per se.
  • Parapety i blaty. W tym blaty kuchenne, łazienkowe, jak i blaty mebli – stolików czy komód.
  • Wanny i umywalki. Muszą być odpowiednio zabezpieczone przed wodą, jednak prezentują się spektakularnie. Niestety ich ceny nie należą do niskich.
  • Listwy dekoracyjne.
  • Drobne przedmioty dekoracyjne.

Zastosowania zewnętrzne trawertynu obejmują:

  • Elewacje.
  • Tarasy.
  • Obrzeża basenów.
  • Ścieżki ogrodowe i podjazdy.

Na rynku trawertyn jest dostępny w różnej obróbce, co oznacza, że może być:

  • Matowy.
  • Polerowany – o lśniącej powierzchni. Ten ma najszersze zastosowanie we wnętrzach.
  • Szczotkowany – o porowatej, dość matowej powierzchni.
  • Dłutowany – z krawędziami postarzanymi za pomocą młotkowania.
  • Bębnowany – o porowatej powierzchni i zaokrąglonych krawędziach.
  • Szpachlowany i szlifowany – z wypełnionymi porami i satynową powierzchnią.
  • Łupany – z obłupaną, szorstką powierzchnią.


Do jakich wnętrz trawertyn?

Trawertyn dzięki naturalnemu, a zarazem eleganckiemu wyglądowi wpisze się w niemal każde wnętrze. Współcześnie pojawia się zarówno w aranżacjach klasycznych, rustykalnych oraz nowoczesnych. Kamień ten jest także lubiany przez zwolenników minimalizmu, estetyki japandi, stylu nowojorskiego czy skandynawskiego, co tylko potwierdza jego uniwersalność.

Dzięki naturalnej kolorystyce łatwo go łączyć z innymi barwami i różnorodnymi materiałami wykończeniowymi. Trawertyn bardzo chętnie wybierają też osoby, którym podobają się domy w naturalnych kolorach ziemi. Nie bez znaczenia jest też fakt, że trawertyn ma dość neutralny wyraz. Nie zdominuje zatem przestrzeni, ale doda jej wyrazu w subtelny i nienarzucający się sposób.

Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.

Recent Posts

Jak skutecznie zwiększyć bezpieczeństwo domu – praktyczne wskazówki

Nie tylko hollywoodzkie gwiazdy chronią swoją prywatność i dbają o to, by ich domy stanowiły…

4 miesiące ago

TOP 15: Najlepsze filmy młodzieżowe. Dla młodzieży i o niej

Filmy młodzieżowe to jeden z najtrudniejszych gatunków filmowych. Opowiadają o młodych ludziach, nastolatkach, ale tworzą…

5 miesięcy ago

Najlepsze seriale o bogaczach. Ociekają luksusem!

Seriale o bogaczach i życiu w luksusie cieszą się dużą popularnością. Okazuje się, że miliony…

7 miesięcy ago

Pola lawendowe w Polsce. Gdzie są, kiedy kwitną?

Pola lawendy w okresie kwitnienia tworzą piękne fioletowe krajobrazy. To dla nich tysiące ludzi co…

7 miesięcy ago

Pola lawendowe w Prowansji. Kiedy kwitną, kiedy jechać?

Lawendowe pola to jeden z symboli Prowansji - słynnego regionu na południu Francji. Tworzą one…

7 miesięcy ago

Jaki krem z filtrem do twarzy stosować przez cały rok?

W trakcie wakacji, gdy jest upalnie, a promienie słoneczne wyraźnie rozgrzewają naszą skórę, łatwo jest…

7 miesięcy ago