Categories: KinoLIFESTYLE

TOP 15: Najlepsze filmy animowane nie tylko dla dzieci

Filmy animowane wcale nie muszą być wyłącznie dla dzieci. Po animacje często sięgają wszak twórcy zupełnie dorosłych filmów. Często dzięki niej mogą wyrazić więcej niż tradycyjnymi środkami. Jakie są zatem najlepsze filmy animowane? Sprawdź ranking!

Choć utarło się, że filmy animowane są dla dzieci, to istnieją setki animacji na obalenie tej tezy. Wystarczy wspomnieć słynny „Walc z Baszirem”, który jest w pełni animowaną produkcją o koszmarze wojny. Autorzy uznali, że tylko tak najlepiej oddadzą ten trudny temat. Prawdą jest jednak, że zdecydowanie więcej powstaje filmów animowanych dla dzieci. Takich też jest sporo w tym rankingu. Przy czym naprawdę dobry film animowany, nawet jak jest dla najmłodszych, to powinien zadowolić także gusta starszej widowni. Istotne są tu oczywiście jakość samej animacji, ale także, a może przede wszystkim, historia. Bez dobrego scenariusza i dramaturgii żaden film się nie obroni, niezależnie od środków wyrazu.

Przeczytaj także: Łóżeczko dla dziecka – wszystko, co trzeba wiedzieć

W filmach animowanych szczególnie na znaczeniu nabiera dubbing. Bez niego trudno wręcz wyobrazić sobie dobrą animację. Wystarczy wspomnieć kultowego już „Shreka”. Czy wyobrażacie sobie Osła bez głosu Jerzego Stuhra? Dlatego właśnie do dubbingowania są zatrudniani profesjonalni aktorzy, którzy potrafią „grać” głosem. Biorąc to wszystko pod uwagę, wybrałam 15 najlepszych filmów animowanych dla widzów w różnym wieku.

Przeczytaj także: 12 najlepszych filmów animowanych Disneya

TOP 15: NAJLEPSZE FILMY ANIMOWANE


15. Wielka szóstka (Big Hero 6, 2014)


Ranking najlepszych filmów animowanych otwiera „Wielka szóstka” oparta na komiksie Marvela o tym samym tytule. Jego akcja rozgrywa się w bliżej nieokreślonej przyszłości w mieście będącym hybrydą San Francisco i Tokyo. Młody geniusz, Hiro, tworzy niezwykłego robota o wielkich mocach – Baymaxa. Sęk w tym, że wygląda jak gigantyczny balonik. Na skutek wypadku na pokazie robotyki, Hiro zostaje uwikłany w plan zniszczenia miasta. Razem ze swoimi przyjaciółmi przy wykorzystaniu technologii stara się temu zapobiec. Film „Wielka szóstka” wyróżnia się doskonałym humorem, który przemówi do każdego widza, widowiskowością i ciekawą fabułą. Do tego wizja superbohatera jako pociesznego robota-balona jest po prostu ujmująca i prowadzi do wielu komicznych zdarzeń.


14. Gnijąca panna młoda (Corpse Bride, 2005)


Filmy Tima Burtona – niezależnie od tego animowane czy fabularne – zawsze mają charakterystyczną estetykę. Nie inaczej jest w przypadku „Gnijącej panny młodej”. Główny bohater, Victor, szykuje się do ślubu. Nie jest jednak perspektywą ożenku zbytnio uradowany. Ani narzeczona, ani przyjaciele nie są w stanie poprawić mu humoru. Dzień przed ślubem Victor udaje się do lasu i tam przypadkowo budzi zmarłą dziewczynę, która uznaje go za swojego narzeczonego. Bohater musi się teraz z nią udać do świata zmarłych. W tej historii jest wszystko to, co Tim Burton lubi najbardziej – groteska, odrobina makabry osłodzonej czarnym humorem i niedający się podrobić styl. Wszystko to ujęte w animowanej formie.


13. Gdzie jest Nemo (Finding Nemo, 2003)


Czas przenieść się od podwodnego świata. Kolejny film animowany w zestawieniu to klasyczna już produkcja Disneya. Marlin to rybka i jednocześnie nadopiekuńczy ojciec. Pewnego tragicznego dnia jego syn, Nemo, zostaje schwytany i trafia do akwarium, jako rybka ozdobna. Marlin wraz z zapominalską rybką Dori wyruszają na jego poszukiwania. Po drodze będę musieli stawić czoła wielu przeciwnościom. W ich podwodnej wyprawie nie zabraknie humoru i wartkiej akcji. W tej animacji każdy znajdzie coś dla siebie, oczywiście z budującym przekazem na koniec. Nie można temu filmowi zarzucić braku finezji i fantazji.


12. Persepolis (2007)


Jeśli filmy animowane kojarzą się wam wyłącznie z naiwnymi produkcjami dla dzieci, „Persepolis” jest dla was. Jego akcja toczy się w Iranie i jest zapisem dzieciństwa Marjane, które przypada na okres rewolucji islamskiej. Dziewczyna jest rezolutna i wygadana, stara się zrozumieć otaczającą ją, pełną sprzeczności rzeczywistość. W końcu trwa rewolucja, wojna z Irakiem i dochodzi do obalenia reżimu. Nawet dziecko rozumie, że w jej kraju dzieją się rzeczy ważne. Do tego film przedstawia niezapomniany obraz codziennego życia w Iranie, pełnego jaskrawych i często zaskakujących sprzeczności. Wszystko to zostało ujęte w wyrazistych, czarno-białych kadrach.


11. Zwierzogród (Zootopia, 2016)


Zwierzogród to wyjątkowe miasto, bo zamieszkałe wyłącznie przez zwierzęta. A są tam najróżniejsze gatunki, bo zarówno lwy i hipopotamy, jaki króliki, lisy i ryjówki. Nowa w mieście Judy Hops, to ambitna policjantka. Licząc na awans, stara się wykazać, dlatego przyjmuje pewną sprawę kryminalną. Do współpracy zostaje jej przydzielony gadatliwy i chytry lis, Nick Bajer. Wcale jednak nie jest on aż tak skory do pomocy, w końcu sam liczy na awans. Film sprawnie operuje kilkoma konwencjami – od gangsterskiej, przez komedię, po kino policyjne. Oddaje przy tym całą złożoność świata i relacji, nawet jeśli są to relacje między zwierzętami. „Zwierzogród” jest utrzymany w znakomitym tempie. Będzie bawił zarówno młodszych widzów, jak i tych starszych, jest w nim bowiem pełno kulturalnych odniesień, choćby do „Ojca chrzestnego”. Ta animacja nie rozczaruje nikogo.


10. Twój Vincent (Loving Vincent, 2017)


„Twój Vincent” to już z kolei film animowany stworzony z myślą o starszej widowni. Jest to jedyny polski film w zestawieniu, który na dodatek był nominowany do Oscara. Animacja zawraca uwagę z kilku względów. Przede wszystkim za sprawą techniki wykonania. Każda z 65 000 klatek filmu została ręcznie namalowana przez 125 zawodowych malarzy z całego świata. W ten sposób udało im się ożywić obrazy Van Gogha i przenieść je na ekran. Wielbiciele sztuki artysty odnajdą w tej animacji setki jego obrazów – bardziej i mniej znanych. Już samo to dla wielu jest wystarczającą rekomendacją. Jednak na tym nie koniec. Film animowany stara się dociec przyczyn samobójczej śmierci malarza. Zadaje pytania, czy na pewno popełnił samobójstwo, skoro na sześć tygodni przed śmiercią pisał, że czuje się dobrze i jest zupełnie spokojny.


9. Księżniczka Mononoke (Mononoke-hime, 1997)


Ten film, to kolejny dowód na to, że animacje są nie tylko dla dzieci. Zresztą „Księżniczkę Mononoke” trudno polecać dzieciom. Jest to japoński film uznanego na całym świecie twórcy anime, Hayao Miyazakiego. Baśniowa historia jest silnie zakorzeniona w japońskiej kulturze. Wojownik o imieniu Ashitaka broni swej wioski przed złym potworem. Choć zwycięża, potwór rzucił na niego klątwę, z której oczyścić go może tylko legendarny bóg zwierząt. Ashitaka rusza na jego poszukiwania. W czasie wędrówki wkracza w sam środek konfliktu między siłami natury, a władczynią potężnej osady. Po stronie przyrody walczy wychowana przez białą wilczycę księżniczka Mononoke. Ashitaka musi opowiedzieć się za jedną ze stron.


8. Toy Story (1995)


„Toy Story” to produkcja absolutnie przełomowa dla filmów animowanych. Pierwsza pełnometrażowa animacja studia Pixar została całkowicie wygenerowana komputerowo, znacząc tym samym kresy disneyowksim filmom rysunkowym. Stała się jednocześnie zagrożeniem dla filmów aktorskich, tutaj bowiem realizm jest na tyle duży, że można łatwo dać się nabrać, na co się właściwie patrzy. Do tego dochodzi świetna historia z wyrazistymi bohaterami. A rzecz się dzieje w świecie zabawek. Gdy mały Andy dostaje nową zabawkę – astronautę – jego dotychczasowy ulubieniec, kowboj Chudy, zaczyna obawiać się o swoją pozycję. Znajdziemy tu całe spektrum emocji, które sprawia, że od filmu trudno się oderwać. Co ciekawe, nawet lepsze wydają się kolejne części „Toy Story”, co jest wielką rzadkością w świecie filmu. Niemniej, bez tego pierwszego przełom w świecie animacji nie byłby możliwy.


7. Wall-E (2008)


Ten film animowany to prawdopodobnie najbardziej poetycka propozycja ze wszystkich. To kolejna produkcja studia Pixar. Historia rozgrywa się w przyszłości. Ludzie opuścili Ziemię, która została zamieniona w wielkie wysypisko. Na globie pozostał jedynie jeden robot – WALL.E (Wysypiskowy Automat Likwidująco Lewarujący. E-klasa). Na Ziemi trwa już siedemset lat, dzielnie oczyszczając planetę z odpadów pozostawionych przez ludzi. Chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że jest samotny. Świat Wallego zmienia się jednak diametralnie, gdy na Ziemię przybywa EVE – nowoczesna, przepiękna, myśląca maszyna. To koniec samotności, nastaje czas przyjaźni i nowych przygód w galaktyce. Ten film wzbudza niekłamane emocje, mimo iż pada w nim szokująco mało słów.


6. Wyspa psów (Isle of Dogs, 2018)


Wes Anderson przyzwyczaił publiczność do nastrojowych filmów, pełnych niewymuszonego humoru, ale i nostalgii. Gdy postanowił nakręcić film animowany, oczekiwania były wysokie. „Wyspa psów” zabiera nas w przyszłość, choć nie tak odległą, jak we wcześniejszej animacji. Jesteśmy w Japonii, w mieście Megasaki, w którym panuje „psia grypa”. Wielbiący koty burmistrz wykorzystuje ten fakt, aby pozbyć się psów z miasta. Dekretem nakazał wygnanie wszystkich domowych czworonogów na wyspę, gdzie jest wysypisko śmieci. Atari to dwunastolatek, który nie może się pogodzić z utratą pupila. Leci więc na miniaturowej machinie powietrznej na wyspę, aby go odnaleźć. Gdy dociera na miejsce postanawia walczyć o dobro psów. Anderson zachowuje w tym filmie typową dla siebie estetykę.


5. Kraina lodu (Frozen, 2013)


„Kraina lodu” to najbardziej kasowy film animowany ostatnich lat. Dzieci w każdym wieku i wielu dorosłych znają na pamięć piosenki śpiewane przez Elzę i Annę. Wyróżnikiem animacji jest już samo miejsce akcji – mroźna, śnieżna kraina – sceneria wręcz bajkowa. Elsa włada królestwem Arendelle i ma wyjątkowe moce, nad którymi jednak nie potrafi w pełni zapanować. Gdy sprowadza na królestwo niekończącą się zimę, ucieka na odludzie w obawie przed tym, co może jeszcze zrobić. Wtedy na poszukiwania wyrusza jej siostra, Anna. W poszukiwaniach towarzyszy jej Kristoff, przed którym górskie szlaki nie kryją żadnych tajemnic i jego lojalny renifer Sven. Podczas misji ocalenia królestwa przyjaciele zmierzą się z surową pogodą, napotkają niebotyczne góry, tajemnicze trolle i zabawnego bałwana o imieniu Olaf.


4. Grobowiec świetlików (Hotaru no Haka, 1988)


W tym zestawieniu „Grobowiec świetlików” to obraz najbardziej poruszający. Jest to kolejny film animowany z Japonii, który odnosi się do II wojny światowej i zrzucenia bomby atomowej na Hiroszimę. To tragiczne wydarzenie było ogromnym wstrząsem dla Japończyków. Isao Takahata odsłania w tym filmie bezsens i okropieństwo wojny oraz to, że najbardziej krzywdzi najsłabszych, czyli dzieci. Rodzeństwo traci rodziców. Zostają bez opiekunów, dachu nad głową i jakiegokolwiek poczucia bezpieczeństwa. Dalsza rodzina mimo początkowego wsparcia, w końcu odmawia im pomocy. Dzieci mieszkają nad rzeką i imają się wszelkich sposobów, aby przeżyć. Wstrząsający film, który działa tym bardziej, że został ubrany w animowaną formę.


3. Fantazja (Fantasia, 1940)


„Fantazja” to zapewne film najbardziej nietypowy spośród produkcji studia Disney. Zrealizowany w 1940 roku stanowi zbiór krótkich animowanych nowel, ilustrujących słynne utwory muzyki klasycznej. Obraz podzielony jest na osiem części, a każda to osobna ilustracja klasycznych kompozycji w wykonaniu Orkiestry Filadelfijskiej pod batutą słynnego dyrygenta – Leopolda Stokowskiego okraszona komentarzem Deemsa Taylora. Jest to utwór pełen poezji i magii, dowodzący, jak sztuki tak pozornie różne mogą się przenikać i uzupełniać.


2. Król Lew (The Lion King, 1994)


W tym zestawieniu absolutnie nie mogło zabraknąć tego filmu. Choć pod względem samej animacji „Król Lew” nie wyróżnia się zbytnio, to już historia, dramaturgia, w połączeniu ze znakomitą muzyką i dubbingem, czynią z niego dzieło ponadczasowe. Jest to jeden z tych filmów animowanych, które mają stałe miejsce w historii kinematografii. Dla przypomnienia, jest to opowieść o młodym lwiątku, Simbie, który jest następcą tronu. Gdy jego ojciec, Mufasa, ginie złapany w pułapkę zastawioną przez złego stryja, Simba ucieka przekonany, że przyczynił się do śmierci ojca. Tymczasem na lwią ziemię nadciągają czarne chmury. Wszyscy czekają na powrót dorosłego już Simby.


1. Shrek (2001)


Ten numer jeden nie powinien być dla nikogo zaskoczeniem. Historia o zielonym ogrze i jego towarzyszu Ośle, podbiła serca widzów. Nasz bohater jest w zasadzie antybohaterem – nieokrzesany, niezbyt urodziwy, a wręcz odpychający. Potrzeba sporo czasu, aby ujawnił swoją bardziej przyjazną stronę. Być może w tym tkwi siła tego filmu. Shrek jest daleki od typu bajkowego bohatera i być może dzięki temu jest bohaterem doskonałym. Wielkim atutem tego filmu jest też znakomity scenariusz i bezbłędne dialogi, trudno wręcz powstrzymać śmiech.

Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.

View Comments

  • Czasami wydaje mi się, że te animowane bajki to są w dużej mierze właśnie dla dorosłych :) Dopiero ja człowiek dojrzeje to widzi w nich dialogi i smaczki, które wcześniej nie były zauważalne. Niemniej - lista super, praktycznie wszystko już obejrzałam, resztę tytułów zapisuję na później.

  • Nie oglądałam tylko Persepolis. Dzisiaj uzupełnię te braki :) Ja przepadam za kreskówkami, bo nie tylko bawią, ale i uczą.

Recent Posts

Jak skutecznie zwiększyć bezpieczeństwo domu – praktyczne wskazówki

Nie tylko hollywoodzkie gwiazdy chronią swoją prywatność i dbają o to, by ich domy stanowiły…

3 miesiące ago

TOP 15: Najlepsze filmy młodzieżowe. Dla młodzieży i o niej

Filmy młodzieżowe to jeden z najtrudniejszych gatunków filmowych. Opowiadają o młodych ludziach, nastolatkach, ale tworzą…

4 miesiące ago

Najlepsze seriale o bogaczach. Ociekają luksusem!

Seriale o bogaczach i życiu w luksusie cieszą się dużą popularnością. Okazuje się, że miliony…

6 miesięcy ago

Pola lawendowe w Polsce. Gdzie są, kiedy kwitną?

Pola lawendy w okresie kwitnienia tworzą piękne fioletowe krajobrazy. To dla nich tysiące ludzi co…

6 miesięcy ago

Pola lawendowe w Prowansji. Kiedy kwitną, kiedy jechać?

Lawendowe pola to jeden z symboli Prowansji - słynnego regionu na południu Francji. Tworzą one…

6 miesięcy ago

Jaki krem z filtrem do twarzy stosować przez cały rok?

W trakcie wakacji, gdy jest upalnie, a promienie słoneczne wyraźnie rozgrzewają naszą skórę, łatwo jest…

6 miesięcy ago