Categories: KinoLIFESTYLE

TOP 12: Najlepsze filmy familijne dla całej rodziny (bez animowanych)

Rodzinny wieczór filmowy? Dobry film familijny, który z przyjemnością obejrzy cała rodzina, a nie tylko najmłodsi, to wybór idealny. Poznaj 12najlepszych filmów familijnych, które zachwycą dzieci i rodziców. Do niektórych tytułów można wracać w nieskończoność.

Filmy familijne to gatunek, który powinien pogodzić wymagania dorosłej i dziecięcej widowni. Nie powinno być w nim wulgaryzmów, nagości ani przemocy. Za to powinny być: wciągająca akcja, pozytywne przesłanie oraz fabuła jednocześnie zrozumiała dla najmłodszych i ciekawa dla dorosłych widzów. Wbrew pozorom wcale nie jest łatwo w kinie o takie połączenie. Wiele filmów opisywanych jako familijne jest zbyt naiwnych, aby zainteresować dorosłych bądź odrobinę zbyt brutalnych, aby nie przestraszyć dzieci. Przykładem tej drugiej sytuacji jest film „Czarownica”. Choć utrzymany w konwencji baśniowej i doskonale zrealizowany, to jednak dla wielu dzieci może być zbyt straszny.

Z kolei wielu dorosłym w filmach familijnych przeszkadza częste osadzanie akcji w świecie fantazji, zbytnia skłonność do magii, uproszczenia i utrwalanie stereotypów. Tworząc poniższy ranking filmów familijnych, starałam się wytypować tytuły wolne od tych ułomności. Przyjęłam jednocześnie założenie, że w zestawieniu znajdą się wyłącznie produkcje fabularne, czyli przy pominięciu filmów animowanych – im poświęciłam osobny artykuł: TOP 15: Najlepsze filmy animowane nie tylko dla dzieci. Poznaj zatem najlepsze filmy fabularne, które z przyjemnością obejrzy cała rodzina.

Przeczytaj także: TOP 15: Najlepsze filmy młodzieżowe. Dla młodzieży i o niej

TOP 12: NAJLEPSZE FILMY FAMILIJNE


12. Poszukiwacze zaginionej arki (Raiders of the Lost Ark, 1981)


Zestawienie najlepszych filmów familijnych otwiera film dość nieoczekiwany dla wielu. W końcu obraz ten wpisuje się w ramy kina przygodowego. A jednak „Poszukiwacze zaginionej arki” to jeden z tych filmów, które może oglądać cała rodzina. Jest w nim akcja, heroiczny bohater, choć nie pozbawiony wad, nieco fantastyki i mnóstwo dobrej zabawy. Zresztą starsi widzowie oglądając na nowo przygody Indiany Jonesa, odkryją z pewnością, że nie jest to kino pozbawione dziecięcej naiwności.


11. Tajemniczy ogród (The Secret Garden, 1993)


„Tajemniczy ogród” to już klasyka kina familijnego i zarazem jeden z najlepszych obrazów w dorobku Agnieszki Holland. Film ten od lat niezmiennie wzrusza zarówno małych jak i zupełnie dorosłych widzów. 11-letnia Mary po śmierci rodziców trafia pod opiekę wuja. W dużym domu samotna dziewczynka nawiązuje nowe przyjaźnie ze swoim chorowitym kuzynem i biednym chłopcem z okolicy. Spoiwem ich przyjaźni staje się tytułowy ogród, któremu przywracają dawny blask.


10. Noc w muzeum (Night at the Museum, 2006)


Zastanawialiście się kiedykolwiek, co się dzieje po zamknięciu muzeum za jego murami? Ten film eksploruje właśnie ten temat. „Noc w muzeum” to parodia filmów grozy. Strażnik pracujący na nocnej zmianie w Muzeum Historii Naturalnej jest wyjątkowym pechowcem. Po drzemce podczas dyżuru odkrywa, że część eksponatów zniknęła, a w muzeum dzieją się dziwne rzeczy. Wypchane zwierzęta i figury historycznych postaci ożywają, a namalowane na obrazach sceny bitew przenoszą się do rzeczywistości. Jedyną osobą, która może pomóc biednemu strażnikowi w opanowaniu tego bałaganu, jest były prezydent USA – Teddy Roosevelt. Starsi widzowie z pewnością wychwycą w tym filmie wiele historycznych smaczków.


9. Charlie i fabryka czekolady (Charlie and the Chocolate Factory, 2005)


To zapewne jeden z najlepszych filmów Tima Burtona, przy którym będzie się dobrze bawić cała rodzina. Tytułowy Charlie to ubogi chłopiec, mieszkający nieopodal największej fabryki czekolady na świecie. Jest to jednocześnie miejsce niezwykle tajemnicze, z którego nie wychodzą ani do którego nie wchodzą żadni pracownicy. Charlie jako jeden z pięciu szczęśliwców wygrywa możliwość zwiedzania fabryki. Oprowadza ich po niej sam właściciel – ekscentryczny Willy Wonka. Jak się jednak okaże, nie będzie to zwykła wycieczka.


8. Hugo i jego wynalazek (Hugo, 2011)


„Hugo” to jedyny film familijny w dorobku Martina Scorsese i do tego zrealizowany z niezwykłym rozmachem. Tytułowego chłopca, Hugo, poznajemy, gdy zostaje osierocony przez ojca. Mający się nim zająć wuj, znika. Sierota ukrywa się więc w murach paryskiego dworca, starając się pozostać niezauważonym, aby nie wpaść w ręce nadgorliwego nadzorcy stacji. Hugo stara się jednocześnie rozwikłać zagadkę pozostawioną w zapiskach ojca. Dzięki nim nawiązuje nowe znajomości. Film pobudza wyobraźnię i ogląda się z niekłamaną przyjemnością.


7. Opowieści z Narnii: Lew, czarownica i stara szafa (The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe, 2005)


Ten film familijny to mistrzowsko zrealizowana adaptacja serii książek dla dzieci autorstwa C.S.Lewisa, mówiących o walce dobra ze złem. Akcja toczy się podczas II wojny światowej. Czwórka rodzeństwa wyjeżdża na wieś, do wielkiego tajemniczego domu profesora Kirke. Podczas zabawy w chowanego, odkrywają za drzwiami starej szafy przejście do krainy Narnia. Panuje tam wieczna ziemia przez zaklęcie rzucone przez Białą Czarownicę. Dla mieszkańców krainy pojawienie się dzieci niesie nadzieję na uwolnienie spod rządów czarownicy.


6. Enola Holmes (2020)


Czy wiedzieliście, że słynny brytyjski detektyw, Sherlock Holmes, miał młodszą siostrę? Tytułowa Enola ma 16 lat jest ciekawa świata i ma smykałkę do zagadek, podobnie, jak jej brat. Świat młodej dziewczyny się załamuje, gdy jej matka znika. Enola zostaje wysłana do konserwatywnej szkoły z internatem dla młodych panien. Ona jednak nie zamierza pokornie przyjąć typowo kobiecej roli. Postanawia zawalczyć o siebie i odkryć zagadkę zniknięcia własnej matki. Ten film familijny jest pełen nieoczekiwanych zwrotów akcji.


5. E.T. (E.T. the Extra-Terrestrial, 1982)


Rzadko kiedy filmy familijne stają w szranki o Oscary. „E.T.” jest chlubnym wyjątkiem. Kultowy już obraz Stevena Spilberga otrzymał dziewięć nominacji i zgarnął cztery statuetki. Bohaterami są tu dzieci i jeden przybysz z kosmosu. Elliott to samotny chłopiec przeżywający rozwód rodziców. Nieoczekiwanie w jego życiu pojawia się E.T., przybysz z innej planety, który zgubił się podczas ekspedycji badawczej. Równie nieoczekiwanie między tą parą związuje się przyjaźń. Oboje będą musieli stawić czoła wielu przeciwnościom, aby pomóc wrócić pociesznemu kosmicie do domu.


5. Paddington (2014)


Bohaterem tego filmu familijnego jest uroczy, gadający miś. Z Peru trafia do Londynu, gdzie przygarnia go nie mniej osobliwa rodzina. Nowy domownik staje się przyczynkiem do wielu raz zabawnych, a raz niesamowitych zdarzeń. Niestety Paddington nie jest bezpieczny, ktoś na niego poluje i jest w stanie zrobić naprawdę wiele, aby dopaść pociesznego misia.


3. Cudowny chłopak (Wonder, 2017)


Na pierwszym miejscu film familijny, który uczy zarówno młodych jak i dużych widzów akceptacji. Główny bohater to 8-latek dotknięty genetyczną chorobą, która zdeformowała mu twarz. Chłopiec właśnie idzie po raz pierwszy do szkoły i bardzo przeżywa konfrontację z rówieśnikami. Poznajemy nie tyko trudny jego życia, ale także jego niezwykle ciepłą i kochającą rodzinę. Ta piękna historia to doskonała lekcja pokory i miłości dla wszystkich widzów.


2. Był sobie pies (A Dog’s Purpose, 2017)


„Był sobie pies” to film stosunkowo młody, który już zdobył rzesze fanów na całym świecie i doczekał się kontynuacji. Jest to historia Baileya, psa, który przechodzi kilka reinkarnacji, zastanawiając się nad sensem życia. Stopniowo odkrywa, że jest szczęśliwy tylko ze swoim ludzkim przyjacielem. Jest to niezwykle wzruszająca opowieść, która nawet najbardziej zatwardziałego widza chwyci za serce.


1. Dzikie łowy (Hunt for the Wilderpeople, 2016)


Najlepszy film familijny to zdecydowanie „Dzikie łowy”. Jest to film absolutnie zaskakujący, wciągający, zabawny, a przy okazji szalenie mądry, ale bez skłonności ku natrętnemu moralizowaniu. Główny bohater to 13-letni Ricky, który jest przerzucany między jedną rodziną zastępczą a drugą. W końcu trafia pod skrzydła starszego małżeństwa, Belli i Heca. Gdy już wydaje się, że nastolatek znalazł swoje miejsce na ziemi, Bella umiera. Ricky nie zamierza dobrowolnie oddać się pod pieczę opieki społecznej. Wielkimi atutami tego filmu familijnego są znakomity scenariusz i doskonała obsada.

Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.

View Comments

  • Wszystkie mamy już za sobą :D Musimy poszukać jeszcze jakichś propozycji, bo filmy familijne to jeden z naszych ulubionych gatunków :)

Recent Posts

Jak skutecznie zwiększyć bezpieczeństwo domu – praktyczne wskazówki

Nie tylko hollywoodzkie gwiazdy chronią swoją prywatność i dbają o to, by ich domy stanowiły…

3 miesiące ago

TOP 15: Najlepsze filmy młodzieżowe. Dla młodzieży i o niej

Filmy młodzieżowe to jeden z najtrudniejszych gatunków filmowych. Opowiadają o młodych ludziach, nastolatkach, ale tworzą…

4 miesiące ago

Najlepsze seriale o bogaczach. Ociekają luksusem!

Seriale o bogaczach i życiu w luksusie cieszą się dużą popularnością. Okazuje się, że miliony…

6 miesięcy ago

Pola lawendowe w Polsce. Gdzie są, kiedy kwitną?

Pola lawendy w okresie kwitnienia tworzą piękne fioletowe krajobrazy. To dla nich tysiące ludzi co…

6 miesięcy ago

Pola lawendowe w Prowansji. Kiedy kwitną, kiedy jechać?

Lawendowe pola to jeden z symboli Prowansji - słynnego regionu na południu Francji. Tworzą one…

6 miesięcy ago

Jaki krem z filtrem do twarzy stosować przez cały rok?

W trakcie wakacji, gdy jest upalnie, a promienie słoneczne wyraźnie rozgrzewają naszą skórę, łatwo jest…

6 miesięcy ago