Categories: KinoLIFESTYLE

TOP 10: Filmy wielkanocne dla całej rodziny. Wielkanoc na ekranie

Wielkanoc to w porównaniu z Bożym Narodzeniem święto zaniedbane przez kinematografię. Jednak i na tę okazję filmowcy przygotowali kilka interesujących propozycji. Jest wśród nich kilka propozycji familijnych, komedii, musicali, a także widowiska historyczne. Zobacz najlepsze filmy wielkanocne, które możesz obejrzeć z całą rodziną.

Filmy o Wielkanocy bądź rozgrywające się wokół tego święta, to przede wszystkim historyczne obrazy religijne, jak „Pasja” Mela Gibsona. Produkcje osadzone we współczesnych czasach należą do rzadkości. Owszem, o Wielkanocy można usłyszeć na przykład w „Annie Hall” i w „Stalowych Magnoliach”, ale tam stanowi tylko epizod, tło. Zaskakuje przy tym mała liczba produkcji familijnych, które wydawałyby się idealne na taką okazję. Niemniej udało mi się znaleźć 10 wartościowych filmów wielkanocnych, które można obejrzeć całą rodziną.


TOP 10: NAJLEPSZE FILMY WIELKANOCNE


10. HOP (2011)


Na dobry początek listy filmów wielkanocnych jest produkcja familijna. „Hop” to na poły animacja, na poły film aktorski zrealizowana przez producentów „Epoki lodowcowej”. To opowieść o niezatrudnionym nigdzie obiboku, który pewnego wieczoru uderza samochodem w wielkanocnego zajączka. Złamana noga sprawia, że zajączek nie może podjąć swoich świątecznych obowiązków. Aby ocalić Wielkanoc, do działania zostaje zmuszony nasz bohater. W filmie pojawia się zaskakująco wielu znanych aktorów, jak Kaley Cuoco znana szerzej jako Penny z „Teorii wielkiego podrywu”, James Marsden, Russell Brand czy w końcu Hugh Laurie.




9. HANK I MIKE (Hank and Mike, 2008)


Jedna z nielicznych prób wpisania Wielkanocny we współczesność. Hank i Mike przebrani za zające wielkanocne wręczają rodzinom koszyki z wielkanocnymi słodyczami. Bohaterowie są pracownikami olbrzymiej korporacji Pan Enterprises. Kiedy jej szefowie zauważają, że dochody, jakie przynosi Wielkanoc, są za małe, zwalniają zające wielkanocne… No cóż, w końcu i Wielkanoc została skomercjalizowana. Ten film wielkanocny zdecydowanie należy do gatunku lekkich i przyjmenych.




8. OPOWIEŚĆ WSZECH CZASÓW (The Greatest Story Ever Told, 1965)


W tym filmie wielkanocnym Max Von Sydow stworzył pełną wrażliwości i współczucia postać Jezusa. Obraz przedstawia historię narodzin, życia oraz męczeńskiej śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Niewątpliwym atutem obrazu George’a Stevensa jest plejada gwiazd, która przewija się na ekranie w epizodycznych rolach: Charlton Heston jako Jan Chrzciciel, Telly Savalas jako Poncjusz Piłat, Martin Landau jako Kajfasz, Sidney Poitier jako Szymon z Cyreny czy John Wayne jako jeden z żołnierzy biorących udział w ukrzyżowaniu.




7. PIOTRUŚ KRÓLIK (Peter Rabbit, 2018)


Kolejny na liście filmów wielkanocnych obraz będący połączeniem animacji i filmu aktorskiego. Tytułowy bohater to nieco złośliwy, a z pewnością niepokorny i ciekawski królik. Jego buntownicza natura daje o sobie znać, kiedy Piotruś postanawia nie tylko wkraść się, ale i przejąć kontrolę nad ogrodem warzywnym pana McGregora (Domhnall Gleeson). Konflikt między tą dwójką przeradza się wręcz w wojnę. Tym bardziej że stawką w walce jest nie tylko dostęp do warzyw, ale także serce zakochanej w zwierzętach sąsiadki (Rose Byrne).




6. SZATA (The Robe, 1953)


Richard Burton wcielił się w postać rzymskiego trybuna Marcellusa Gallio, który dowodził ukrzyżowaniem Jezusa Chrystusa. To on wygrał szaty, o które żołnierze grali w kości. Początkowo beznamiętny Gallio wkrótce zaczyna mieć wątpliwości. Postanawia dowiedzieć się czegoś o człowieku, którego ukrzyżował. Ciekawa próba spojrzenia na historyczne i religijne wydarzenia z innej perspektywy, plus Oscary za kostiumy i scenografię.




5. JESUS CHRIST SUPERSTAR (1973)


Pasja na rockowo. Z piasków pustyni, niczym fatamorgana, wyłania się autokar. Wysiadają z niego młodzi ludzie, którzy zakładają kostiumy, wyładowują rekwizyty i rozpoczynają próbę widowiska, które przygotowują – „Jesus Christ Superstar”. Aktorzy tego widowiska wyśpiewują wewnętrzne rozterki swoich postaci. Dziś ten film wielkanocny jest zaliczany do klasyki kina i uznawany za jeden z najlepszych musicali wszech czasów.




4. PARADA WIELKANOCNA (Easter Parade, 1948)


Kolejny musical na liście filmów wielkanocnych, to już amerykańska klasyka. Główne role grają niezapomniani Fred Astaire i Judy Garland. On tańczy, ona śpiewa w Wielkanoc 1912 roku. Tytułowa parada to nieoficjalne wydarzenie, jakie co roku ma miejsce w Nowym Jorku. Wówczas bogaci nowojorczycy po niedzielnej mszy wielkanocnej paradują po ulicach miasta w swoich popisowych strojach. Dla Astaire’a był to jeden z najlepszych popisów w karierze. Z filmu pochodzą słynne piosenki „Steppin’ Out With My Baby” oraz „We’re a Couple of Swells”.




3. PIES, KTÓRY OCALIŁ WIELKANOC (The Dog Who Saved Easter, 2014)


Ten wielkanocny film familijny cieszy się szczególnie dużą sympatią młodych widzów. Wszystkiemu winien tytułowy bohater. Pies Zeus na ekranach gościł już nie raz, tym razem powraca, aby uratować Wielkanoc. Rodzina Bannisterów zamierza te wiosenne święta spędzić na jachcie, ich pupil trafia więc do psiego hotelu. Wtedy pojawia się trzech rzezimieszków, którzy chcą zaszkodzić hotelowi — są bowiem jego konkurentami. Jak się można domyśleć, Zeus nie będzie siedział z założonymi łapami.




2. OSTATNIE KUSZENIE CHRYSTUSA (The Last Temptation of Christ, 1988)


Uchodzący za demonicznego Willem Dafoe wcielił się w Jezusa Chrystusa w filmie Martina Scorsese, który za ten obraz dostał nominację do Oscara. Jeden z najbardziej kontrowersyjnych filmów o Chrystusie, przez wiele środowisk uznawany za antykatolicki i w kilkunastu krajach niedopuszczony do emisji. Niemniej odważny i poruszający.




1. BEN HUR (1959)


Na szczycie listy filmów wielkanocnych nie mogło być innego tytułu. Jest to obraz, wobec którego trudno pozostać obojętnym. Jest to film rozgrywający się w czasach starożytnych. Głównym bohaterem jest tytułowy Ben Hur (Charlton Heston), który traci bogactwo i trafia na galery. Na tej trudnej drodze wyciąga do niego rękę Jezus. Po jakimś czasie to Ben Hur będzie próbował pomóc Zbawicielowi i będzie mu towarzyszył w jego drodze krzyżowej. Ten film to oscarowy rekordzista, zgarnął 11 statuetek.

<!– Composite Start –>

<!– Composite End –>

Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.

Recent Posts

Met Gala 2024: temat przewodni, goście, gdzie oglądać?

Meta Gala 2024 tradycyjnie odbędzie się w pierwszy poniedziałek maja, który w tym roku wypada…

7 dni ago

Met Gala — czym jest? Historia najważniejszego wydarzenia modowego na świecie

Met Gala to bezspornie najważniejsze wydarzenie w świecie mody, porównywalne do filmowych Oscarów. Odbywa się…

1 tydzień ago

Garderoba Beth z serialu „Yellowstone”. Styl country w nowoczesnym wydaniu

Beth Dutton to najwyrazistsza bohaterka serialu "Yellowstone". Córka największego ranczera z Montany mówi co jej…

1 tydzień ago

Ranczo z serialu „Yellowstone” istnieje naprawdę. Dom z bali imponuje

Serial "Yellowstone" pokochali widzowie na całym świecie. Rodzinny dramat z wielkimi interesami i polityką w…

2 tygodnie ago

Domy z bali wracają do łask. Na czym polega ich fenomen?

Domy z bali kojarzą się z czymś naturalnym i pierwotnym zarazem. Te współczesne są już…

4 tygodnie ago

3 niezawodne sałatki na grilla. Proste smaczne i uniwersalne

Podstawą grillowego menu są różnego rodzaju mięsa i kiełbasy. Jednak na piknikowym stole nie powinno…

1 miesiąc ago