Woody Allen to postać, której prawdopodobnie nikomu nie trzeba przedstawiać. Należy do klasyków światowego kina i jednego z najbardziej płodnych reżyserów oraz scenarzystów. Allen wypuszcza nowy film z niesłabnącą regularnością, dzięki temu w jego dorobku jest ich już 54. W tym bogactwie można się zagubić, dlatego wybrałam 10 najlepszych filmów Woody’ego.
Woody Allen to bez dwóch zdań jeden z najbardziej wpływowych twórców filmowych wszech czasów. Jego styl odcisnął piętno na całe pokolenia twórców kina. Zaczynał jako komik i muzyk, zanim trafił do przemysłu filmowego. Szybko dał się poznać jako błyskotliwy i inteligentny reżyser o wyrazistym stylu. Znakiem rozpoznawczym Woody’ego Allena stały się komedie. „Zeling” czy „Śpioch” należą do najbardziej znanych w wczesnego okresu komika. W latach 70. nakręcił swój pierwszy dramat i od tego czasu zaczął bawić się gatunkami. Pojawiły się i kryminały, czarne komedie i komediodramaty. Pytanie, które z tych filmów są najlepsze w jego dorobku, wcale nie jest łatwe. Zanim przejdę do odpowiedzi poznajmy najpierw samego Allena.
Woody urodził się w 1935 roku w Nowym Jorku w żydowskiej rodzinie jako Allan Stewart Konigsberg. Można śmiało powiedzieć, że kocha swoje rodzinne miasto i rzadko kiedy z niego wyjeżdża. Definiuje siebie nie tyle jako Amerykanina, co nowojorczyka. Jest to dobitnym świadectwem jego przywiązania do miasta, które zresztą portretował w wielu swoich produkcjach. Do nauki podchodził niechętnie. Już wieku 16 lat imał się różnych prac, jak gra na klarnecie w barze czy pisanie żartów do gazet. Można powiedzieć, że były to początki jego kariery. Być może już wtedy przeczuwał, że czeka go sława, gdyż w wieku 17 lat legalnie zmienił nazwisko, na takie jakie je znamy dziś.
W wieku 30 lat zaczął kręcić swoje pierwsze filmy. Początkowo były to parodie i przeróbki zagranicznych produkcji. Dla Woody’ego Allena były to raczej wprawki i pierwsze przymiarki. Umocniły go jednak w przekonaniu, że jest na właściwym miejscu. Od tego momentu zaczyna kręcić film za filmem. Apogeum jego kariery następuje w drugiej połowie lat 70. Wtedy powstają „Annie Hall” i „Manhattan”. Prasa w owym czasie zaczęła rozpisywać się nie tylko o filmach Woody’ego Allena, ale także, a może nawet przede wszystkim, o jego związkach uczuciowych. Był już po dwóch rozwodach i romansował z Diane Keaton, dawał więc prasie atrakcyjną pożywkę. Na początku lat 80. związał się natomiast z Mią Farrow. Ich relacja budziła sensację, gdyż para adoptowała razem kilkanaścioro dzieci, ale nigdy nie zamieszkała razem. Jakby tego było mało, Allen związał się z jedną z adoptowanych córek.
Choć życie prywatne reżysera można zaliczyć do burzliwych, to on sam nie wystawia się na świecznik. Praca jest jego głównym motorem napędowym. Poza filmami gra na klarnecie, koncertując ze swoim zespołem i pisze książki. Jest autorem niezwykle płodnym, a wszystko czego się dotknie ma jego autorskie piętno. Woody Allen dał się poznać jako twórca błyskotliwy, pełen ironii, ale i przenikliwego spojrzenia na ludzką naturę. Jego warsztat filmowca był wielokrotnie doceniany, ma w swym dorobku aż 137 nagród filmowych, w tym cztery Oscary – jeden za reżyserię i trzy za scenariusz.
Niełatwo z jego pokaźnej filmografii było wybrać 10 najlepszych pozycji, ale w końcu się udało. Oto lista filmów, którą powinien znać każdy.
10. Magia w blasku księżyca (2014)
Przeczytaj także: „Magia w blasku księżyca”: Woody Allen czaruje strojami z lat 20.
9. Zelig (1983)
8. Jej wysokość Afrodyta (1995)
W tej produkcji Woody’emu partnerują Helena Bonham Carter i Mira Sorvino. Opowieść jest inspirowana grecką tragedią, ale jest osadzona w realiach współczesnego Nowego Jorku. To błyskotliwa historia nowojorskiego dziennikarza sportowego, który wraz z żoną adoptują dziecko. Z niemowlaka wyrasta nadzwyczaj inteligentny, bystry chłopiec. To skłania ojca do poznania jego biologicznych rodziców. Podstępem zdobywa namiary na prawdziwą matkę dziecka i ją odnajduje. Kobieta jednak okazuje się być kimś innym, niż się spodziewał. Za scenariusz do tego filmu Allen otrzymał nominację do Oscara.
7. Hannah i jej siostry (1986)
6. Blue Jasmine (2013)
5. Co nas kręci, co nas podnieca? (2009)
4. Mężowie i żony (1992)
3. Wnętrza (1978)
Przeczytaj także: „Wnętrza” Woody’ego Allena – wyjątkowe aranżacje z pierwszego dramatu reżysera
2. Annie Hall (1977)
1. Manhattan (1979)
Nie tylko hollywoodzkie gwiazdy chronią swoją prywatność i dbają o to, by ich domy stanowiły…
Filmy młodzieżowe to jeden z najtrudniejszych gatunków filmowych. Opowiadają o młodych ludziach, nastolatkach, ale tworzą…
Seriale o bogaczach i życiu w luksusie cieszą się dużą popularnością. Okazuje się, że miliony…
Pola lawendy w okresie kwitnienia tworzą piękne fioletowe krajobrazy. To dla nich tysiące ludzi co…
Lawendowe pola to jeden z symboli Prowansji - słynnego regionu na południu Francji. Tworzą one…
W trakcie wakacji, gdy jest upalnie, a promienie słoneczne wyraźnie rozgrzewają naszą skórę, łatwo jest…
View Comments
Wspaniała postać kina. Nie da się przejść obok Niego obojętnie.
Świetny spis, właśnie czegoś takiego szukałem. Miałem zabrać się za nadrabianie zaległości i chyba już wiem, od czego zacznę :)