24 sierpnia, pod Pałacem Kultury i Nauki odbędzie się pierwszy seans w ramach debiutującego cyklu pokazów filmów dokumentalnych o Warszawie i z Warszawą w tle.
Między 24 sierpnia a 21 września w każdą niedzielę o 20.30 warszawiacy będą mogli zobaczyć swoje miasto oczami filmowców. Jak napisali organizatorzy „lokalizacja zobowiązuje”, dlatego w ramach pierwszego seansu zostanie wyświetlony dokument „Pałac” w reżyserii Tomka Wolskiego.
Obraz opowiada o współczesnym życiu Pałacu Kultury i Nauki. Budynku, który pomimo że na stałe wpisał się w krajobraz Warszawy, to wciąż budzi silne emocje. Jedni go wielbią, inni nienawidzą. Wśród przeciwników PKiN jest m.in. Radosław Sikorski, który od czasu do czasu z sejmowej mównicy rzuca: „A tak w ogóle, to Pałac Kultury powinno się zburzyć”. Jednak film Wolskiego daleki jest od polityki i wielkich narracji. Pokazuje gmach, jako miejsce pracy setek ludzi, obnaża jego wnętrzności i prowadzi nas do ukrytych zakamarków. To intymny portret nieco archaicznego świata, nieco innej rzeczywistości.
Po projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserem, w którym udział wezmą także: Jacek Fota, fotograf przygotowujący obecnie książkę o PKiN oraz tajemniczy gość, którego nazwisko trzymane jest na razie w tajemnicy. Spotkanie poprowadzi Łukasz Czapski.
[stextbox id=”info”]
Tomasz Wolski – absolwent Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Reżyser filmów dokumentalnych m.in. “Klinika”, „Złota rybka”, “Aktorzy”, “Szczęściarze”, “Lekarze”, “Pałac”. Operator (m.in. “Born dead” oraz “Dziennik z podróży”) oraz montażysta (m.in. “Getto Gospel”, “Dziennik z podróży”).
Jacek Fota – pochodzący z Trójmiasta, obecnie mieszkający w Warszawie fotograf freelancer. W 2009 roku otrzymał dyplom magistra na University of Utah w USA. Po powrocie do Polski zajął się fotografią, a od trzech lat jego główne pole zainteresowań to fotografia dokumentalna. Obecnie, w ramach stypendium Urzędu Kultury m.st. Warszawy, zbiera materiał do książki PKiN.
Łukasz Czapski – scenarzysta, animator kultury, redaktor.
[/stextbox]
Organizatorzy będą systematycznie podawać informacje o kolejnych pokazach w ramach cyklu „Tło: Warszawa”. Wszystkim projekcjom towarzyszyć będą spotkania z autorami i bohaterami filmów, miłośnikami i znawcami Warszawy, architektami, historykami, działaczami miejskimi i przedstawicielami organizacji społecznych. Więcej na: www.pldefilad.pl
Nie tylko hollywoodzkie gwiazdy chronią swoją prywatność i dbają o to, by ich domy stanowiły…
Filmy młodzieżowe to jeden z najtrudniejszych gatunków filmowych. Opowiadają o młodych ludziach, nastolatkach, ale tworzą…
Seriale o bogaczach i życiu w luksusie cieszą się dużą popularnością. Okazuje się, że miliony…
Pola lawendy w okresie kwitnienia tworzą piękne fioletowe krajobrazy. To dla nich tysiące ludzi co…
Lawendowe pola to jeden z symboli Prowansji - słynnego regionu na południu Francji. Tworzą one…
W trakcie wakacji, gdy jest upalnie, a promienie słoneczne wyraźnie rozgrzewają naszą skórę, łatwo jest…