Szafki kuchenne o naturalnych drewnianych frontach to wielki hit w kuchniach. Powracają w wielkim stylu. We współczesnym wydaniu są na poły rustykalne, na poły nowoczesne z odrobiną niezobowiązującego luzu. Zobaczcie aranżacje kuchni z szafkami z naturalnego drewna.
Szafki kuchenne z naturalnego, niemalowanego drewna można coraz częściej spotkać w ofertach producentów mebli i nowych aranżacjach wnętrz. Wydaje się, że są sposobem na odreagowanie po długiej dominacji nowoczesnych mebli do kuchni na wysoki połysk. Ponownie zatęskniliśmy za naturalnością i autentyzmem w tym pomieszczeniu. A jeszcze niedawno fronty kuchenne z naturalnego drewna były zarezerwowane niemal wyłącznie dla kilku stylów wnętrzarskich – rustykalnego, wiejskiego czy Aspen. Teraz mogą równie dobrze wyglądać surowo, jak i bardzo nowocześnie – wszystko zależy od kontekstu i formy mebli. Zawsze jednak szafki z naturalnego drewna wnoszą do kuchni naturalność i charakter. Nie tylko tęsknota za naturą przyczyniły się do ich renesansu. Stały się modne na fali popularności minimalizmu, japońskiej estetyki wabi sabi i holenderskiego designu, w którym surowe drewno jest niezwykle cenione.
Przeczytaj także: Zmywarka pod zabudowę czy wolnostojąca? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Naturalne drewno na kuchennych szafkach ma tę zaletą, że jest ozdobą samą w sobie. Jego wybarwienie, układ słojów, faktura są zawsze niepowtarzalne i na tyle dekoracyjne, że nie potrzebują innych zdobień. Z tego względu przeważnie są zupełnie gładkie, bez żadnych wgłębień, rowków itp. Takie fronty meblowe świetnie wypadają w towarzystwie czystej bieli oraz czarnych, matowych wykończeń. Z drugiej strony w nowoczesnych aranżacjach kuchni mogą być zestawianie na zasadzie kontrastu z gładkimi, lśniącymi powierzchniami, np. płytkami ceramicznymi, polerowanym kamieniem czy stalą. Często też można je spotkać w sąsiedztwie betonu i szkła. Popularną praktyką stało się w nowoczesnych kuchniach wprowadzanie tylko jednego ciągu szafek (górnych bądź dolnych) z frontami z naturalnego drewna. Drugi ciąg pozostaje wówczas przeważnie zupełnie gładki, najczęściej biały i minimalistyczny w wyrazie. Jest to kompromisowe rozwiązanie dla osób, które nie chcą ryzykować całej kuchni w drewnie.
Zazwyczaj gotowe meble drewniane do kuchni są już odpowiednio zabezpieczone przed zabrudzeniami, najczęściej odpowiednimi woskami. Żeby na długo zachowały ładny wygląd, należy je regularnie czyścić przy użyciu preparatów przeznaczonych do mycia drewna. Należy natomiast unikać detergentów żrących czy mocno ścierających powierzchnię. Po nich meble będą wyglądać jedynie gorzej. Prawidłowa i regularna pielęgnacja pozwoli cieszyć się drewnianymi frontami w kuchni przez długie lata. Miejmy jednak na uwadze, że drewno jest materiałem, który pracuje. Więc zmiany w jego wyglądzie z biegiem lat są nieuniknione.
Poniżej zebrałam ciekawe aranżacje kuchni z szafkami z naturalnego drewna z Instagrama.
Nie tylko hollywoodzkie gwiazdy chronią swoją prywatność i dbają o to, by ich domy stanowiły…
Filmy młodzieżowe to jeden z najtrudniejszych gatunków filmowych. Opowiadają o młodych ludziach, nastolatkach, ale tworzą…
Seriale o bogaczach i życiu w luksusie cieszą się dużą popularnością. Okazuje się, że miliony…
Pola lawendy w okresie kwitnienia tworzą piękne fioletowe krajobrazy. To dla nich tysiące ludzi co…
Lawendowe pola to jeden z symboli Prowansji - słynnego regionu na południu Francji. Tworzą one…
W trakcie wakacji, gdy jest upalnie, a promienie słoneczne wyraźnie rozgrzewają naszą skórę, łatwo jest…