Styl glamour we wnętrzach. Jak urządzić mieszkanie w duchu glamour?

Styl glamour kojarzy się z przepychem i blaskiem. Jedni w aranżacji wnętrz go uwielbiają, inni uznają za kiczowaty. Jakie naprawdę są mieszkania w tym stylu? Pełne blichtru, ale i stylowych mebli oraz starannie dobranych materiałów. Okazuje się, że wcale nie jest tak łatwo urządzić wnętrze w stylu glamour.

Styl glamour we wnętrzach narodził się w czasie Złotej Ery Hollywood i do dziś kojarzy się diwami ekranu i estrady. Choć kojarzony jest głównie z przepychem, tak naprawdę jest bardzo elegancki. Dopiero nieumiejętnie stosowany staje się kiczowaty. Można się jednak przed tym łatwo uchronić, wystarczy poznać zasady aranżacji wnętrz w stylu glamour.

Przeczytaj także: Aranżacje wnętrz – jaki styl wybrać?

Jak się narodził styl glamour?

Żeby zrozumieć styl glamour, należy najpierw go dobrze poznać – dowiedzieć się skąd pochodzi i czym się charakteryzuje. Sam termin glamour nie ma polskiego odpowiednika i oznacza: blask, szyk, czar i elegancję. Termin ten w USA spopularyzował się wraz z narodzinami przemysłu filmowego, kiedy gwiazdy ekranu zaczęły pojawiać się na czerwonych dywanach. Prezentowały na nich pełen szyku styl ubierania. Podobna stylistyka pojawiała się na srebrnym ekranie, już nie tylko w strojach, ale też we wnętrzach. Także gwiazdy Złotej Ery Hollywood zaczęły urządzać swoje wnętrza w tym duchu. Tak w dużym skrócie zaczęła się kariera stylu glamour, która nieprzerwanie trwa do dziś. Oczywiście na przestrzeni lat ewoluował od nieco rozbuchanego, po bardziej stonowany, jaki znamy dziś, wciąż jednak pełen blasku.

Przeczytaj także: Stwórz wnętrze ociekające luksusem: złota lampa stołowa w salonie glamour chic

Jean Harlow

Jak wygląda styl glamour we wnętrzach?

To bardzo eklektyczny styl. We mieszkaniach w nim zaaranżowanych mogą sąsiadować ze sobą meble historyczne z nowoczesnymi, wybujały design z minimalistycznym wzornictwem. Jedne wprowadzają do wnętrz przepych, drugie lekkość. Ważne są natomiast faktury i materiały. Powinny być wysokiej jakości, najlepiej mieniące się, jeśli tkaniny to ciężkie i mięsiste, a ich kolory powinny być nasycone. Chodzi o uzyskanie wrażenia zmysłowości. Przesada nie jest jednak tu dobrze widziana. Wszystkie elementy wystroju powinny być starannie dobrane, nie ma mowy o przypadkowości.

Przeczytaj także: Jaki fotel wybrać do domu?

Jakie kolory w stylu glamour?

Styl glamour jest najczęściej kojarzony z kolorystyką pełną różnych odcieni różu i fioletu. Faktycznie te kolory często się pojawiają w tej stylistyce, jednak w niej nie dominują. Styl ten w aranżacji wnętrz lubi wyraziste, nasycone barwy, jak butelkowa zieleń, bordo, granat. Dobrze się też prezentuje w jaśniejszym wydaniu z bielą jako kolorem bazowym, uzupełnionym o szarości czy beże. Ważne jest, żeby barwy nie były pospolite. Warto dodać, że wbrew pozorom styl glamour nie lubi jaskrawych i krzykliwych kolorów ani nadmiaru złota. Stawia na elegancję.

Wnętrze w stylu glamour pełne blasku

Wnętrza w stylu glmaour wyróżniają się blaskiem. To znaczy, że jest w nich dużo świetlistych powierzchni i konkretnych materiałów. A więc jest sporo metali takich jak stal, miedź, złoto i srebro; pojawiają się szkło i kryształy, a także mieniące się tkaniny, jak welur, aksamit, żakard czy atłas. Jeśli kamień ma się znaleźć we wnętrzu to koniecznie marmur, ostatecznie granit, matowe piaskowce i wapienie nie wchodzą w grę. W ogóle matowe, pochłaniające światło powierzchnie w stylu glamour pojawiają się w bardzo ograniczonej ilości.

W salonie w stylu glamour warto postawić na pikowaną sofę, np. typu chesterfield. Dobrze się sprawdzą także stylizowane sofy. Bardzo glamour są leżanki i łóżka dzienne, dokładnie takie, na jakich wypoczywały dawne gwiazdy ekranu. Do kanapy należy dobrać stolik bądź stoliki kawowe z marmurowym lub szklanym blatem i metalową ramą, np. w odcieniu złota. Nie może zabraknąć udrapowanych zasłon i dodatków – lamp, żyrandoli, świec, wazonów i obrazów w ramach. Mile widziane są też świeże kwiaty.

W sypialni w stylu glamour musi się znaleźć okazałe łóżko w tapicerowanym zagłówkiem. Szczególnie ważne są w sypialni tkaniny – pościel, narzuta, zasłona, dywany powinny być wysokiej jakości. Najlepsze są gładkie bądź o delikatnych wzorach. Jako element dekoracyjny doskonale sprawdzą się lustra, np. zamiast obrazu nad komodą. Najbardziej będą pasować w pozłacanych, dekoracyjnych ramach. Odpowiedni nastrój w sypialni pomoże wykreować oświetlenie. Oprócz lamp nie zapomnij o świecach. Białe, duże świece to nieodłączny atrybut wnętrz w stylu glmaour.

Co jeszcze trzeba wiedzieć o wnętrzach glamour?

Dla wielu osób może to być zaskoczeniem, ale styl glamour lubi symetrię i uporządkowanie. Nie znosi chaosu i przypadkowości, te wszak odbierają wnętrzom elegancję. Lubi czyste, gładkie powierzchnie i starannie dobrane detale. Ważne w tym stylu są też kontrasty. Połyskujące powierzchnie powinny sąsiadować z matowymi, a meble o barokowych formach z bardzo prostymi, wręcz minimalistycznymi. Glamour nie lubi też surowych materiałów, jak nieobrobione drewno, bambus czy len. W tych wnętrzach nie sprawdzą się też meble z palet i skrzynek po owocach. Za to glamour lubi nieco zapomniane typy mebli, jak wspomniane leżanki, barki, toaletki, a także tapicerowane ławy, konsolki i szykowne stoliki pomocniki.

Meble i dodatki w stylu glamour

We wnętrzach w stylu glamour nie może zabraknąć świec, lampionów i latarni.

1. Zara Home 2. sfmeble.pl 3. szykownydom.com

Lustrzane meble wyglądają niezwykle efektownie i wnoszą do wnętrza blask, czyli to co w glamour jest najważniejsze.

1. Westwing 2. meble-design.com 3. inspiroDesign.pl

Stoliki kawowe o biżuteryjnym charakterze. Powinny mieć lekką, metalową konstrukcję gładki blat, np. z marmuru.

1. Valevsky Home Jewelry 2. Almi Decor 3. Eichholtz 

Aranżacje wnętrz w stylu glamour







Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.

Recent Posts

Jak skutecznie zwiększyć bezpieczeństwo domu – praktyczne wskazówki

Nie tylko hollywoodzkie gwiazdy chronią swoją prywatność i dbają o to, by ich domy stanowiły…

4 miesiące ago

TOP 15: Najlepsze filmy młodzieżowe. Dla młodzieży i o niej

Filmy młodzieżowe to jeden z najtrudniejszych gatunków filmowych. Opowiadają o młodych ludziach, nastolatkach, ale tworzą…

5 miesięcy ago

Najlepsze seriale o bogaczach. Ociekają luksusem!

Seriale o bogaczach i życiu w luksusie cieszą się dużą popularnością. Okazuje się, że miliony…

7 miesięcy ago

Pola lawendowe w Polsce. Gdzie są, kiedy kwitną?

Pola lawendy w okresie kwitnienia tworzą piękne fioletowe krajobrazy. To dla nich tysiące ludzi co…

7 miesięcy ago

Pola lawendowe w Prowansji. Kiedy kwitną, kiedy jechać?

Lawendowe pola to jeden z symboli Prowansji - słynnego regionu na południu Francji. Tworzą one…

7 miesięcy ago

Jaki krem z filtrem do twarzy stosować przez cały rok?

W trakcie wakacji, gdy jest upalnie, a promienie słoneczne wyraźnie rozgrzewają naszą skórę, łatwo jest…

7 miesięcy ago