Shuttersy, czyli drewniane okiennice – modny dodatek do wnętrza

Shuttersy, czyli drewniane okiennice wewnętrzne, robią prawdziwa furorę we wnętrzach. Stanowią oryginalną ozdobę okien oraz ochronę przed słońcem. Sprawdza się jako dekoracja salonu bądź sypialni, a nawet łazienki. Jeśli chcesz wyróżnić aranżację swojego wnętrza, shuttersy to świetne rozwiązanie. Tutaj dowiesz się o nich wszystko, co musisz wiedzieć.

fot. Thomas Sanderson

Okiennice wewnętrzne nie są szeroko rozpowszechnionym rozwiązaniem w polskich wnętrzach. Z pewnością jednak stanowią rozwiązanie warte choćby rozważenia. Obecnie bardziej się upowszechniły pod nazwą shuttersy, co popularyzuje m.in. Dorota Szelągowska, która jest ich zwolenniczką. Wszak wewnętrzne okiennice dają wiele możliwości aranżacyjnych. Pasują zarówno do wnętrz eleganckich, jak i o bardziej „zrelaksowanym” charakterze. Ta stylowa osłona okien sprawdzi się zarówno w domach, jak i mieszkaniach. Do tego shuttersy pełnią podwójną funkcję. Z jednej strony zdobią okna i w rezultacie całe wnętrza, z drugiej pozwalają na regulację ilości wpadającego do wnętrza słońca. Oznacza to, że z powodzeniem mogą zastąpić rolety, zasłony i pokrewne im żaluzje. Przy czym mają nad nimi tę przewagę, że dodatkowo tłumią hałas z zewnątrz. No i nie można im odmówić im oryginalności.

Przeczytaj także: Żaluzje okienne w rustykalnym wnętrzu? Poznaj nowoczesny zamiennik klasycznych okiennic 



Zalety shuttersów:

  • Ochrona przed słońcem, ciepłem, ale też zimnem
  • Dodają stylu i wyrafinowania każdej przestrzeni
  • Oferują więcej prywatności niż inne osłony okien, nie przepuszczają bowiem światła.
  • Łatwo się nimi steruje, dzięki czemu można uzyskać pożądany poziom nasłonecznienia.
  • Nie mają żadnych sznurków, jak żaluzje czy rolety, dzięki temu są bezpieczniejsze.
  • Są łatwe do utrzymania w czystości.
  • Można je personalizować.

Przeczytaj także: Przewodnik po oknach dachowych: jak wybrać, zainstalować i dbać o okna dachowe?

fot. Thomas Sanderson

Shuttersy: rodzaje okiennic wewnętrznych

Oferta okiennic wewnętrznych jest bardzo szeroka. Shuttersy różnią się między sobą materiałem wykonania, rodzajem montażu oraz sposobem otwierania. Do tego mogą jeszcze przybierać różne kolory i rozmiary. Najczęściej są robione z różnych gatunków drewna najczęściej: cedrowego, tekowego, lipowego czy mieszanek pyłu drzewnego z tworzywem sztucznym. Te ostatnie choć łatwiejsze w utrzymaniu w czystości, to jednak nie mają uroku naturalnego drewna. Wszystkie shuttersy składają się z ramy montowanej do okna i lameli, czyli poziomych, cienkich płytek. Te przeznaczone do okien zawsze muszą mieć ruchome lamele, abyśmy mogli regulować nasłonecznienie pokoju, ustawiając je pod odpowiednim kątem. Na rynku można jednak spotkać też okiennice z nieruchomymi lamelami, te są wykorzystywane do produkcji mebli. Lamele w shuttersach okiennych można obsługiwać na dwa sposoby. Mogą mieć pionową listwę regulacyjną z przodu lameli bądź listwę ukrytą zazwyczaj w bocznym słupku.

Przeczytaj także: Rolety termoizolacyjne – wady i zalety

Okiennice wewnętrzne dzielimy także pod względem sposobu otwierania. Tutaj mamy cztery zasadnicze rodzaje: otwierane, składane, przesuwane oraz przesuwno-składane. Istnieją jeszcze różne opcje montażu shuttersów, których wybór powinien zależeć od ilości miejsca oraz sposobu otwierania okien bądź drzwi. Metody montażu są następujące:

  • Na ramie okna. Tutaj oszczędzamy najwięcej miejsca.
  • Wewnątrz otworu okiennego, czyli do ściany wewnętrznej.
  • Z ramą R. Sposób polecany przy nierównych ścianach.
  • Na ścianie.

fot. Hunter Douglas

Do jakich wnętrz pasują shuttersy?

Okiennice wewnętrzne to uniwersalna dekoracja okien, są jednak wnętrza, do których szczególnie pasują. Przede wszystkim najlepiej się sprawdzają w jasnych, przestronnych pomieszczeniach. Do kawalerek czy bardzo małych pomieszczeń mogą się okazać nienajlepszym rozwiązaniem. Dobrze się prezentują zarówno na małych, jak i dużych oknach, a także francuskich. Jedynie lepiej z nich zrezygnować w oknach o nietypowych kształtach, a także tych głęboko osadzonych.

Przeczytaj także: Parapety granitowe – eleganckie na zewnątrz i wewnątrz domu

Jeśli chodzi o styl pomieszczenia, to z pewnością nie będą dobrze wyglądać w przestrzeniach nowoczesnych. Zdecydowanie lepiej się odnajdują we wnętrzach o tradycyjnym rysie, a także inspirowanych południowymi klimatami, stylem marynistycznym czy kolonialnym.

Decydując się na okiennice pamiętajmy, że muszą się one swobodnie otwierać. Należy więc sprawdzić, czy będzie to możliwe, bez obijania się o ściany bądź meble.

Na koniec pozostaje kwestia ceny. Shuttersy zawsze są wykonywane na wymiar, dlatego nie są najtańszą formą osłonięcia okien. Kosztują dużo więcej niż rolety czy żaluzje. Koszt okiennic na jedno okno to kilkaset złotych. Trudno jednak podać dokładną kwotę. To zależy od wielu zmiennych – wymiaru okna, wykończeń, sposobu montażu i otwierania. Wysoka cena powoduje, że nie każdy będzie chciał się zdecydować na właśnie takie rozwiązanie. Niemniej, jeśli budżet nie jest ograniczeniem, warto rozważyć zakup okiennic wewnętrznych.

fot. American Shutters

fot. American Shutters

fot. Thomas Sanderson

fot. Homedepot

Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.

View Comments

Recent Posts

Jak skutecznie zwiększyć bezpieczeństwo domu – praktyczne wskazówki

Nie tylko hollywoodzkie gwiazdy chronią swoją prywatność i dbają o to, by ich domy stanowiły…

3 miesiące ago

TOP 15: Najlepsze filmy młodzieżowe. Dla młodzieży i o niej

Filmy młodzieżowe to jeden z najtrudniejszych gatunków filmowych. Opowiadają o młodych ludziach, nastolatkach, ale tworzą…

4 miesiące ago

Najlepsze seriale o bogaczach. Ociekają luksusem!

Seriale o bogaczach i życiu w luksusie cieszą się dużą popularnością. Okazuje się, że miliony…

6 miesięcy ago

Pola lawendowe w Polsce. Gdzie są, kiedy kwitną?

Pola lawendy w okresie kwitnienia tworzą piękne fioletowe krajobrazy. To dla nich tysiące ludzi co…

6 miesięcy ago

Pola lawendowe w Prowansji. Kiedy kwitną, kiedy jechać?

Lawendowe pola to jeden z symboli Prowansji - słynnego regionu na południu Francji. Tworzą one…

6 miesięcy ago

Jaki krem z filtrem do twarzy stosować przez cały rok?

W trakcie wakacji, gdy jest upalnie, a promienie słoneczne wyraźnie rozgrzewają naszą skórę, łatwo jest…

6 miesięcy ago