Minimalizm stał się już powszechnym trendem nawet wśród osób, które mają wystarczająco środków, by żyć w przepychu. Wielu stawia na coraz mniejsze i drobniej wykończone mieszkania, które skupione są na praktycznym wykorzystaniu nawet niewielkich przestrzeni.
Mała kuchnia jest jednym z tych miejsc, które szczególnie trzeba mieć na uwadze podczas projektowania domu. Wszak powierzchni roboczej nigdy za wiele, a zastawa i akcesoria kuchenne również muszą znaleźć dla siebie konkretne miejsce. Kluczowe jest więc zaplanowanie całości od A do Z, by później nie żałować niektórych decyzji.
Główną wskazówką jest zaprojektowanie pomieszczeń tak, by mała kuchnia znajdowała się możliwie najbliżej jadalni (o ile takowa występuje) lub salonu. To pozwoli na powiększenie powierzchni roboczej o meble w sąsiadujących pomieszczeniach, a także skróci drogę, jaką miałyby przejść posiłki z kuchni prosto na stół. Powód czysto logistyczny, ale z pewnością okaże się, że bez zaprojektowania w sten sposób trudno funkcjonować. Warto również postawić na otwarty aneks, który zlewając się w jedno pomieszczenie, optycznie je powiększy. To rozwiązanie będzie też ze sobą niosło całkowity brak barier, co oczywiście jest przydatne szczególnie podczas gotowania w większym gronie. Wpadanie na siebie to jedna z najbardziej uciążliwych sytuacji, które niestety w mniejszej kuchni mogą się wydarzyć.
Bardzo problematyczne może się również okazać posegregowanie wszystkich przyrządów kuchennych tak, by każde miało swoje miejsce. Aktualnie w sklepach aż roi się od wszelkiego rodzaju półek, haczyków lub jeszcze innych organizatorów przeznaczonych stricte dla kuchennych akcesoriów. Problem zaczyna się jednak w momencie, gdy pojawiają się przyrządy wymagające powierzchni, na której mogłyby stać. Mowa tutaj o m.in. robocie kuchennym, którego nie można przecież tak łatwo upchnąć do szafki. W tym przypadku warto zastosować różnej wysokości podstawki na blacie, które bez zabierania jego powierzchni, stworzą dodatkowe miejsce do położenia potrzebnych sprzętów. Jest to szczególnie ważne, ponieważ w małych kuchenkach występuje często kuchenka jednopalnikowa, dlatego warto zainwestować w szklany czajnik elektryczny, który nie będzie zabierał tak cennego dla kucharza miejsca, stojąc właśnie na takim podeście.
Oprócz otwartego wnętrza warto też zadbać o odpowiednie przygotowanie kolorystyczne tak, by kuchnia wydawała się na większą niż w rzeczywistości. Wpłynie to na samopoczucie oraz organizację i wydajność przebywających w niej osób. Należy więc postawić na kuchnię w jasnych barwach ze stonowanymi powierzchniami blatu oraz frontów mebli. By całość nie sprawiała wrażenia sanitarnej czystości, można zastosować wiele punktowych dodatków z żywymi kolorami takimi jak fuksja, morski błękit lub turkus. Może służyć za nie m.in. wazon z kwiatami lub chlebak czy inne akcesorium, które wyraźnie będzie się rzucało w oczy. Tak zorganizowana kuchnia będzie cieszyła oko oraz sprawi wrażenie bardziej funkcjonalnej.
Nie tylko hollywoodzkie gwiazdy chronią swoją prywatność i dbają o to, by ich domy stanowiły…
Filmy młodzieżowe to jeden z najtrudniejszych gatunków filmowych. Opowiadają o młodych ludziach, nastolatkach, ale tworzą…
Seriale o bogaczach i życiu w luksusie cieszą się dużą popularnością. Okazuje się, że miliony…
Pola lawendy w okresie kwitnienia tworzą piękne fioletowe krajobrazy. To dla nich tysiące ludzi co…
Lawendowe pola to jeden z symboli Prowansji - słynnego regionu na południu Francji. Tworzą one…
W trakcie wakacji, gdy jest upalnie, a promienie słoneczne wyraźnie rozgrzewają naszą skórę, łatwo jest…