Technologie i inteligentne urządzenia będą coraz bardziej obecne w naszych domach. Jest to rzeczywistość, której nie da się już zatrzymać. Dlatego poznajcie pięć trendów 2022 w domowych technologicznych. Większość dotyczy naszego wellbeing i bezpieczeństwa w domu.
Technologie coraz śmielej wkraczają do naszych do domów, a im więcej w nich przebywamy ten trend będzie się jeszcze nasilał. Już teraz asystenci głosowi i systemy smart home przestają być ciekawostką, a stają się standardem. Ten proces będzie się pogłębiał i jest to rzeczywistość, z którą należy się pogodzić. W 2022 roku po technologie domowe będziemy sięgać przede wszystkim w obszarach zdrowia (czy też wellness) i bezpieczeństwa, ale też komunikacji czy rozrywki. Jakie dokładnie trendy będą się rozwijać? Poniżej pięć najważniejszych z nich zebranych na podstawie nowości zaprezentowanych na targach CES w Las Vegas.
Błyskawiczne rozprzestrzenianie się Omicrona na świecie, a szczególnie w Europie, przypomniało nam, jak bardzo pandemia wciąż zakłóca nasze codzienne życie. Ograniczenia w podróżowaniu i relacjach personalnych sprawiają, że nieustannie musimy wykazywać się kreatywnością, aby pozostać w kontakcie. Stąd wysyp technologii, które mają nam ów kontakt ułatwiać. Jednym z przykładów jest kamera Bravia Cam firmy Sony. Została ona wbudowana w wysokiej klasy modele telewizorów tej marki i umożliwia prowadzenie wideokonferencji bezpośrednio na ekranie. Jak przekonuje Sony, kamerą można sterować gestami, a urządzenie automatycznie wykrywa odległość widzów od telewizora, zapewniając optymalną kalibrację obrazu. To jedna z nowości marki zaprezentowanych na CES.
Na targach w dziedzinie komunikacji pojawiała się także propozycja od marki Dell. Monitor UltraSharp 32 4K powstał z myślą o telekonferencjach. Ma on głośniki z funkcją wyciszania pogłosów, przyciski służące do m.in. włączania kamery, wyciszania mikrofonu – czyli wszystkiego tego, co znamy z programów do wideospotkań, jak Zoom. Do tego ekran można zintegrować z Microsoft Teams. Dla wszystkich pracujących z domu z pewnością są to warte uwagi udogodnienia.
Bezpieczny dom był jednym z tematów przewodnich targów CES. Dlatego odbyły się liczne premierowe pokazy licznych kamer monitorujących nieruchomości czy rozmaitych czujników. I tak Eufy, marka specjalizująca się w rozwiązaniach smart home, przedstawiła zasilaną na baterie podwójną kamerę do obserwacji tego, co dzieje się przed frontowymi drzwiami. Pierwsza oferuje bardzo szerokie pole widzenia obejmujące 160 stopni, a druga obejmuje podłoże w zakresie 120 stopni. Do tego jest w stanie rozpoznać, kto dokładnie punka do naszych drzwi.
Pozostając w strefie wejściowej do domu, na targach zadebiutowały również inteligentne drzwi wejściowe. Powstały one w wyniku współpracy kilku podmiotów i nazywają się M-Pwr Smart Door. Drzwi mają wbudowany dzwonek z kamerą, inteligentny zamek, oświetlenie LED z czujnikiem ruchu. Na tym nie koniec, w telefonie można sprawdzić, czy drzwi są otwarte, czy zamknięte bądź czy je ostatnio otwierano.
Jeszcze jedna nowość z obszaru bezpieczeństwa w domu to mobilny asystent bezpieczeństwa, czyli Spexor od Bosch. To niewielkie przenośne urządzenie może monitorować, czy ktoś się włamuje do domu. Spexor wykorzystuje ciśnienie powietrza, hałasy i czujniki ruchu, aby wykrywać intruzów i powiadamiać o nich. Urządzenie ma też drugą funkcję – mierzy temperaturę i jakość powietrza.
Te wszystkie nowe rozwiązania pokazują, że coraz bardziej obawiamy się o własne bezpieczeństwo w domach i szukamy sposobów na jego poprawę oraz psychiczny spokój.
W 2022 roku smart home to już nie kolekcja błyszczących gadżetów, czy też punktowych rozwiązań. W końcu bardziej niż nad pojedynczymi rozwiązaniami będziemy się skupiać nad ich łączeniem. Stąd hasłem, które podczas CES padało wyjątkowo często, było „interoperacyjność”.
Firmy takie jak Moen czy Masonite zaprezentowały rozwiązania, które łączą różne produkty i usługi, aby stworzyć prawdziwie inteligentny dom. Mitchell Klein z Z-Wave Alliance powiedział podczas targów CES: „Teraz mamy skomunikowane domy. Za pięć lat będziemy mieć prawdziwe smart homes dzięki zaprezentowaniu świadomości kontekstowej”. Może to jednak się udać jedynie, gdy wszystkie inteligentne urządzenia w domu będą mogły się ze sobą komunikować, niezależnie od tego, kto jest ich producentem. To wydaje się dużym wyzwaniem.
Na skutek pandemii rozwiązania dla zdrowia i wellness okazały się ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Chociażby oczyszczacze powietrza czy inne rozwiązania poprawiające jego jakość, cieszą się ogromną popularnością. To samo dotyczy urządzeń do użytku domowego monitorujących stan zdrowia. Targi CES pokazały, że w temacie zdrowia i wellness można zrobić jeszcze więcej.
Firma Sengled zaprezentowała Smart Health Monitoring Light. Jest to inteligentna żarówka, która wykorzystuje technologię radarową do pomiaru jakości snu, rytmu serca i innych czynności życiowych. W razie wykrytych nieprawidłowości, żarówka zmieni kolor światła i wyśle powiadomienie przez przez aplikację Sengled Home.
Sporo ciekawostek pojawiło się też w obszarze wellness. Firma Kohler zaprezentowała PerfectFill. Jest to system napełniana wanny i odpływ, który oszczędza czas i wysiłek. Z jego pomocą można napełnić wannę do określonego poziomu wodą o ściśle określonej temperaturze za pomocą poleceń głosowych lub aplikacji Kohler Konnect. Z jednej strony nie trzeba się już martwić o odkręcony kran, z drugiej kąpiel zawsze będzie idealna. Warto przy okazji dodać, że ta sama marka zaprezentowała jeszcze baterię kuchenną podwieszaną do sufitu (sic!).
Moda na domowe siłownie to nic nowego. Jednak i tu pandemia mocno przyśpieszyła zachodzące przemiany. Sprzęty do domu muszą być nie tylko po prostu sprawne i wytrzymałe, ale też kompaktowe (nie mogą zajmować dużo miejsca), estetyczne i najlepiej wielofunkcyjne. Jednocześnie rośnie zapotrzebowanie na urządzenia do ćwiczeń aktywności typowo outdoorowych. Dobrym tego przykładem jest Clmbr. Jest to wolnostojąca maszyna do wspinania. Pomaga ona przygotować się do prawdziwej wspinaczki, a przy okazji nie zajmuje wiele miejsca. Modni stają się także wirtualni asystenci fitness, jak te od marki Tempo. Z wyglądu urządzenie przypomina stojące lustro, jest to jednak ekran. Zastępuje on personalnego trenera – pokazuje jakie ćwiczenia wykonywać. W podstawie ma dodatkowo schowek z akcesoriami, jak hantle, skakanka, gumy etc.
Nie tylko hollywoodzkie gwiazdy chronią swoją prywatność i dbają o to, by ich domy stanowiły…
Filmy młodzieżowe to jeden z najtrudniejszych gatunków filmowych. Opowiadają o młodych ludziach, nastolatkach, ale tworzą…
Seriale o bogaczach i życiu w luksusie cieszą się dużą popularnością. Okazuje się, że miliony…
Pola lawendy w okresie kwitnienia tworzą piękne fioletowe krajobrazy. To dla nich tysiące ludzi co…
Lawendowe pola to jeden z symboli Prowansji - słynnego regionu na południu Francji. Tworzą one…
W trakcie wakacji, gdy jest upalnie, a promienie słoneczne wyraźnie rozgrzewają naszą skórę, łatwo jest…