Jeśli lubicie zaglądać do cudzych domów, ta książka jest zdecydowanie dla was. Aleksandra Koperda w „Odwiedziny. Rozmowy o dizajnie” zabiera nas do 23 mieszkań głównie architektów i osób na różne sposoby związanych z designem. Lokatorzy odsłaniają wnętrza domów i własne podejście do projektowania.
Jest pewna magia we wchodzeniu do cudzych mieszkań – najlepiej, gdy nie ma właścicieli. Nie trzeba się wówczas spinać, że popełni się faux pas nie zdejmując butów, czy że pochwali się wystrój nie dość wylewnie. Można za to chłonąć przestrzeń, przejrzeć tytuły książek na półce, wpatrywać się odrobinę zbyt długo w oprawione zdjęcia. Ileż się wówczas można dowiedzieć o mieszkańcach! W takie właśnie odwiedziny zabiera czytelników Aleksandra Koperda.
Książka „Odwiedziny. Rozmowy o dizajnie” to zapis 23 rozmów w 23 mieszkaniach. W większości bohaterami są architekci, projektanci wnętrz oraz osoby na różne sposoby związane z tworzeniem. Są to przede wszystkim młodzi mieszkańcy dużych miast, jak Warszawa czy Kraków. Wśród nich są osoby dość znane w środowisku twórczym, jak choćby Krystian Kowalski, Emila Obrzut czy Ola Niepsuj. Tematem głównym rozmów z nimi są mieszkania uwiecznione na klimatycznych zdjęciach Kachny Baraniewicz i Michała Lichtańskiego. Dowiadujemy się, jak powstawały poszczególne wnętrza i co było priorytetem dla lokatorów.
Aleksandra Koperda już od kilku lat odwiedza domy kreatywnych Polaków. Od 2016 roku prowadzi bloga hygge-blog.com. Od początku jego istnienia Ola prowadziła cykl o niezwykłych mieszkaniach zwykłych mieszkańców Krakowa. Właśnie część z nich została zebrana w książce. „Odwiedziny. Rozmowy o dizajnie” zostały dodatkowo uzupełnione o porady dotyczące urządzania wnętrza oraz notki o niektórych zjawiskach i ikonach designu. Owe dodatki zresztą jakoś zgrzytają. Porady ocierające się o banał tylko odwracają uwagę od tego, co w tej książce najcenniejsze – prawdziwych mieszkań młodych, twórczych Polaków.
Choć każda z zaprezentowanych przestrzeni jest inna, to jednak mają wiele elementów wspólnych. Przede wszystkim na ścianach króluje biel, widać tendencje do prostoty i umiaru, a także szacunek do polskiego wzornictwa doby PRL-u i wielkie uznanie dla skandynawskiego designu. Dużo w tych mieszkaniach sztuki, zieleni i luzu. Widać, że toczy się w nich prawdziwe życie, bez zadęcia, sztuczności i czegokolwiek na pokaz. Są tym samym dalekie od wymuskanych wnętrz z magazynów i właśnie to jest ich największą zaletą – są autentyczne.
Autorka często pyta swoich bohaterów o domy rodzinne, o to jak trafili tu, gdzie są i jakie historie kryją się za poszczególnymi przedmiotami. Te proste pytania pozwalają wydobyć obraz przynajmniej pewnego fragmentu polskiego mieszkalnictwa. W tym wizerunku jest sporo dobrego designu, zamiłowania do estetyki, vintage, szacunek do przeszłości i nostalgia. Nie można jednak ulec złudzeniu, że jest to obraz reprezentatywny, choćby tylko dla dużych miast. W końcu mieszkania zostały wybrane według określonego klucza. Za to jest to wizerunek urzekający, w który po prostu chce się patrzyć.
Książka “Odwiedziny. Rozmowy o dizajnie” ukazała się nakładem wydawnictwa Znak.
Książkę można kupić tutaj >>
Nie tylko hollywoodzkie gwiazdy chronią swoją prywatność i dbają o to, by ich domy stanowiły…
Filmy młodzieżowe to jeden z najtrudniejszych gatunków filmowych. Opowiadają o młodych ludziach, nastolatkach, ale tworzą…
Seriale o bogaczach i życiu w luksusie cieszą się dużą popularnością. Okazuje się, że miliony…
Pola lawendy w okresie kwitnienia tworzą piękne fioletowe krajobrazy. To dla nich tysiące ludzi co…
Lawendowe pola to jeden z symboli Prowansji - słynnego regionu na południu Francji. Tworzą one…
W trakcie wakacji, gdy jest upalnie, a promienie słoneczne wyraźnie rozgrzewają naszą skórę, łatwo jest…