Categories: KinoLIFESTYLEMODA

16 najlepszych filmów kostiumowych wszech czasów

Filmy kostiumowe to nie zawsze to samo, co filmy historyczne. Nie zawsze bowiem muszą opowiadać o autentycznych postaciach. Akcja powinna rozgrywać się w przeszłości, a bohaterami mogą być postacie fikcyjne. Ważne jednak, aby odmalowana rzeczywistość była odległa od naszej i dobrze ubrana.  

Filmy kostiumowe rozpalają wyobraźnię i przenoszą do odległych czasów, które znamy co najwyżej z podręczników. Czasem jednak pod historycznym kostiumem rozprawiają się z zupełnie współczesnymi problemami. Docierają do sedna ludzkiej natury, jej tęsknot i zgryzot. Być może to jest jeden z głownych powodów dla których filmy kostiumowe są tak lubiane. Piękne stroje to z pewnością kolejny z nich.

Filmy kostiumowe, czyli jakie?

Produkcje rozgrywające się 20, a nawet 50 lat temu, trudno nazwać kostiumowymi ze względu na stosunkowo bliski dystans czasowy. U zarania kinematografii filmami kostiumowymi określano te z gatunku płaszcza i szpady. Doskonałymi przykładami są „Trzej muszkieterowie” czy produkcje o legendarnym Zorro. Opowiadały one o fikcyjnych bohaterach, a akcja była osadzona w przeszłości. Zawarte w nazwie kostiumy odgrywają w tego typu produkcjach ogromnie ważną rolę, gdyż są odpowiedzialne za wykreowanie wiarygodniej rzeczywistości, dalekiej od współczesnej. Mają uwiarygadniać przekaz, a przy okazji wnoszą dodatkowe walory estetyczne do filmu. Kostiumy właśnie wychodzą tu na plan pierwszy. Z reguły twórcy filmowi starają się zachować realia epoki, w której rozgrywa się akcja. Jednak w przypadku opowieści o postaciach fantastycznych, ta zasada nie zawsze jest przestrzegana.

A warto wiedzieć, że filmy kostiumowe często odwołują się do literatury. Szczególnym uznaniem filmowców cieszą się powieści Jane Austen czy Emily Brontë, czyli autorek poruszających wątki miłosne. Jest też wiele filmów z gatunku o postaciach legendarnych, jak o Robin Hoodzie czy Królu Arturze, jak i o postaciach historycznych. Wydaje się, że szczególnym afektem filmowców cieszą się angielscy monarchowie, a raczej monarchinie. Na nich jednak nie koniec. Poznajcie bogactwo tego gatunku. Poniżej znajduje się aż 16 najlepszych filmów kostiumowych.

Przeczytaj także: TOP 15: Najlepsze filmy historyczne wszech czasów

TOP 16: NAJLEPSZE FILMY KOSTIUMOWE

 


16. Aviator (2004)


Ranking najlepszych filmów kostiumowych otwiera film z jeszcze nie tak odległej epoki, a jednak przenoszący nas w jakże odmienny świat. Akcja „Aviatora” rozgrywa się od lat 20. do 40. Jest to opowieść o genialnym wynalazcy i wizjonerze, Howardzie Hughesie. Jako milioner i miłośnik kina otaczał się pięknymi kobietami. Znana było jego zażyłość z Katharine Hepburn czy Avą Gardner. Noszą one stroje godne diw kina złotej ery Hollywood. Wyszukane i bogato zdobione kreacje ubierają nie tylko na czerwony dywan, ale nawet na co dzień. Ten film kostiumowy został wyróżniony wieloma nagrodami. 



15. Powiernik królowej (Victoria and Abdul, 2017)


Ten film kostiumowy opowiada mało znany epizod z życia brytyjskiej królowej Wiktorii. Pod koniec panowania zaprzyjaźniła się ona z Hindusem, który został sprowadzony z Indii jako jej służący. Niezwykła przyjaźń nie podobała się otoczeniu, głównie ze względu na swoją egzotykę jak na tamte czasy. Zderzenie kultur widać także w strojach pary głównych bohaterów. Królowa nosi typowe dla epoki suknie, podczas gdy jej kompan wybiera indyjskie turbany i płaszcze. Z czasem w jego odzieniu widać coraz więcej prób połączenia dwóch kultur.



14. Amadeusz (Amadeus, 1984)


Wybitny film kostiumowy Milosa Formana to fantazja, jak mówi sam reżyser, na temat życia Mozarta. Jest to zapis rywalizacji pomiędzy Wolfgangiem Amadeuszem Mozartem, jednym z najsłynniejszych twórców muzyki, a Włochem Antonio Salierim, nadwornym kompozytorem cesarza Austrii, Józefa II. Dzięki temu przenosimy się do cesarskiego Wiednia, do jego pałaców i sal koncertowych. Jesteśmy w samym środku wybujałego stylu drugiej połowy XVIII wieku. Stąd na ekranie znalazła się cała parada obfitych peruk czy strojów nienaturalnie zmieniających proporcje ludzkiego ciała.



13. Fortepian (The Piano, 1993)


Tym razem wkraczamy w zupełnie inną estetyką. „Fortepian” Jane Campion przenosi nas w egzotyczny, a zarazem purytański świat połowy XIX wieku. Główna bohaterka przeprowadza się wraz z córką ze Szkocji do Nowej Zelandii. Tam została wydana za mąż. Jest niemową, a jej jedyną miłością jest przywieziony fortepian. Fakt, że główna bohaterka nic nie mówi, powoduje, że większy nacisk został położony na warstwę wizualną. Szczególne wrażenie wywiera otwierająca sekwencja przypłynięcia na nowozelandzką plażę. Tam matka z córką z całym swoim dobytkiem wyglądają nie mniej egzotycznie niż otaczająca je dzika natura. Ten film kostiumowy zostaje w pamięci na długo w pamięci.



12. Tajemnice lasu (Into the Woods, 2014)


„Tajemnice lasu” to wyjątkowy film kostiumowy i musical zarazem, gdyż zgromadził na ekranie całą plejadę gwiazd, a do tego połączył w jednym filmie wiele wątków z klasycznych bajek i baśni. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że jest to jeden z lepszych musicali ostatnich lat. Przy tym warstwa wizualna po prostu zachwyca. Kostiumy nawiązują do historycznych wzorów, ale zarazem mają elementy baśniowe.



11. Niebezpieczne związki (Dangerous Liaisons, 1989)


Wydaje się, że w tym filmie wszyscy przywdziewają maski, nosząc kostiumy dosłowne i metaforyczne. Jesteśmy w końcu XVIII wieku. Glenn Close gra markizę, która zakłada się z hrabią Valmontem, że ten uwiedzie pewną młodą, cnotliwą dziewczynę. Rokokowe, bogato zdobione suknie mocno podkreślające kobiece biusty stanowią w tym filmie kostiumowym temat sam w sobie. Podobnie zresztą jak tony makijażu nakładane zarówno na kobiece, jak i męskie twarze, aby wydawały się bardziej blade. Scena zmywania makijażu przez markizę należy już do kultowych.



10. Wiek niewinności (The Age of Innocence, 1993)


Ten film kostiumowy przenosi widzów w lata 70. XIX wieku do Nowego Jorku. W mieście tworzą się nowe elity, dlatego każdy „chce się pokazać”. Pewien obiecujący prawnik zakochuje się z rozwódce, choć ma już inne zobowiązania wobec młodej kobiety, dziedziczki fortuny. Piękne kostiumy są tutaj niczym wyjęte z obrazów impresjonistów. Kobiece suknie zaczynają mocno opinać ciało i podkreślać figurę.



9. Duma i uprzedzenie (Pride & Prejudice, 2005)


Klasyka wśród filmów kostiumowych. Perypetie kilku sióstr szukających miłości w zimnym świecie konwenansów i bardziej finansowych niż miłosnych podchodów, zyskały zaskakującą popularność. Jest to ekranizacja bodajże najpopularniejszej powieści Jane Austen. Siostry Bennet są niezamożne, choć dobrze urodzone. Ich empirowe stroje doskonale oddają, nie tylko epokę, w której żyją, ale także ich pozycję społeczną.



8. Królewna Śnieżka (Mirror Mirror, 2012)


Historię o Królewnie Śnieżce znamy chyba wszyscy. Dopiero jednak w aktorskiej wersji z Julią Roberts, jako złą królową zyskała tak piękne oblicze. Kostiumy w tym filmie są absolutnie obłędne — wyraziste, pełne intensywnych barw i odwołań do minionych epok. Nie są osadzone w jednym konkretnym czasie historycznym, za to czerpią garściami z mody średniowiecznej, barokowej czy rokokowej. To czyni je niepowtarzalnymi.



7. Wyznania gejszy (Memoirs of a Geisha, 2005)


Czas przenieść się w scenerię dużo bardziej egzotyczną, do odległej Japonii i zapomnianego już świata Gejsz. Te wytworne damy do towarzystwa otacza wiele mitów i niedomówień, być może dlatego tak fascynują świat zachodu. Na bazie tej fascynacji powstały najpierw książka, a później film kostiumowy „Wyznania gejszy”. W sposób niezwykle malowniczy pokazuje ich świat i kulturę. Akcja filmu rozpoczyna się tuż przed II wojną światową.



6. My Fair Lady (1964)


„My Fair Lady” to klasyka kina kostiumowego. Jesteśmy na przełomie wieków. Profesor fonetyki postanawia z prostej dziewczyny zrobić damę. Jej transformacja została podkreślona przez fantazyjne kostiumy, które należą do najbardziej pamiętnych w historii kina. Szczególną uwagę zwraca biała suknia z czarnymi dodatkami i dużym kapeluszem.



5. Maria Antonina (Marie Antoinette, 2006)


Sophia Coppola słynie z tego, że w swoich filmach na pierwszym miejscu stawia na warstwę wizualną. Ważniejsze niż sama historia są dla niej wrażenia, nastrój i emocje. „Maria Antonina” jest tego doskonałym potwierdzeniem. Film kostiumowy o francuskiej królowej jest bardzo malarski, zrealizowany z przepychem i wiernością dla realiów epoki. Bogate stroje są niczym żywcem wyjęte z dzieł dawnych mistrzów.



4. Anna Karenina (2012)


Ekranizacja powieści Lwa Tołstoja została zrealizowana z dużym rozmachem i fantazją. Historia tragicznej miłości Anny Kareniny i Aleksego Wrońskiego została ujęta w formę na poły teatralnej inscenizacji. Kostiumy również wydają się teatralne, a przez to szalenie ekspresyjne. Nie są to jednak wierne kopie strojów z epoki, a raczej ich luźna interpretacja. Z pewnością jest to jedna z najlepszych ekranizacji XIX-wiecznej prozy.



3. Elizabeth: Złoty wiek (Elizabeth: The Golden Age, 2007)


To już drugi film kostiumowy, w którym Cate Blanchett wcieliła się w angielską królową. W drugiej częściej Elżbieta jest już kobietą w pełni świadomą siebie, swoich ograniczeń, ale też władzy, którą dzierży. To wszystko znajduje odzwierciedlenie w jej wizerunku, który jest zdecydowany i bezkompromisowy. Tak właśnie można sobie wyobrażać władczynię potężnego imperium.



2. Wielki Gatsby (Great Gatsby, 2013)


W zupełnie inny świat przenosi nas „Wielki Gatsby”. Tajemniczy milioner otacza się zbytkiem i przepychem. Urządza dekadenckie przyjęcia, na które ściągają elity Nowego Jorku. Wszystko, co robi, czyni z rozmachem i w ten schemat wpisują się goście Gatsby’ego. Noszą odważne kreacje pełne błysku i szyku. Ten dekadencki świat może widza łatwo pochłonąć.



1. Przeminęło z wiatrem (Gone with the Wind, 1939)


Numerem jeden wśród filmów kostiumowych jest absolutny klasyk. Obraz, który ma już ponad 80. lat, a wciąż zachwyca. Nie mogło być jednak innego numeru jeden. „Przeminęło z wiatrem” to bowiem film, który wyznaczył kierunek w tym gatunku na kolejne dziesięciolecia. Przez lata stanowił niedościgniony wzór. Udramatyzowana historia została odziana w imponujące kostiumy, które mimo dystansu czasowego imponują do dziś.

Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.

Recent Posts

Jak skutecznie zwiększyć bezpieczeństwo domu – praktyczne wskazówki

Nie tylko hollywoodzkie gwiazdy chronią swoją prywatność i dbają o to, by ich domy stanowiły…

4 miesiące ago

TOP 15: Najlepsze filmy młodzieżowe. Dla młodzieży i o niej

Filmy młodzieżowe to jeden z najtrudniejszych gatunków filmowych. Opowiadają o młodych ludziach, nastolatkach, ale tworzą…

5 miesięcy ago

Najlepsze seriale o bogaczach. Ociekają luksusem!

Seriale o bogaczach i życiu w luksusie cieszą się dużą popularnością. Okazuje się, że miliony…

7 miesięcy ago

Pola lawendowe w Polsce. Gdzie są, kiedy kwitną?

Pola lawendy w okresie kwitnienia tworzą piękne fioletowe krajobrazy. To dla nich tysiące ludzi co…

7 miesięcy ago

Pola lawendowe w Prowansji. Kiedy kwitną, kiedy jechać?

Lawendowe pola to jeden z symboli Prowansji - słynnego regionu na południu Francji. Tworzą one…

7 miesięcy ago

Jaki krem z filtrem do twarzy stosować przez cały rok?

W trakcie wakacji, gdy jest upalnie, a promienie słoneczne wyraźnie rozgrzewają naszą skórę, łatwo jest…

7 miesięcy ago