Filmy dające do myślenia to te, które pozwalają inaczej spojrzeć na życie. Skłaniają do refleksji, negują status quo, są poza naszą strefą komfortu, odkrywają strony życia być może do tej pory niedostępne. Te filmy zostają z człowiekiem na dłużej, zakorzeniając się w głowie i nie dając o sobie zapomnieć. Zobacz ranking filmów dających do myślenia.
Niektóre filmy mają być po prostu niezobowiązującą rozrywką, a inne są czymś więcej. Pokazują niełatwą często rzeczywistość i zmuszają do refleksji. Te filmy zwyczajnie dają do myślenia. Sprawiają, że zaczynamy inaczej patrzeć na pozornie oczywiste kwestie, pokazują inne oblicze świata i nas samych. Najlepsze filmy pozostają w nas na długo, nie dając się zapomnieć. Jedne mówią o miłości bez instagramowych filtrów, inne o rodzicielstwie czy tym, co znaczymy we wszechświecie. Nie wszystkie są łatwe do oglądania, ale wszystkie zobaczyć warto. Jeśli szukasz czegoś więcej niż prostej rozrywki, sięgnij po jeden z poniższych filmów dających do myślenia. To różnorodne zestawienie odkryje przed tobą wielowymiarowy świat, jakiego być może nie dostrzegałeś do tej pory.
Przeczytaj także: Filmy o miłości, które trzeba zobaczyć. 12 najlepszych produkcji
TOP 12: NAJLEPSZE FILMY DAJĄCE DO MYŚLENIA
12. Musimy porozmawiać o Kevinie (We Need to Talk About Kevin, 2011)
Na początek film, który porusza bardzo trudny, żeby nie powiedzieć kontrowersyjny temat. „Musimy porozmawiać o Kevinie” to mroczna opowieść o tym, jak trudno czasem kochać swoje własne dziecko. Tytułowy Kevin jest niemal demoniczny. Manipuluje swoim otoczeniem i matką. Ta pod wpływem syna w ciągu lat z odnoszącej sukcesy pisarki zmienia się w przybitą kobietę na skraju załamania nerwowego. Ten film trudno zapomnieć.
11. Kolejny rok (Another Year, 2010)
„Kolejny rok” to z kolei bardzo kameralna produkcja. Towarzyszmy bohaterom przez pełen rok, a jest to starsza para małżonków, którzy żyją i pracują na przedmieściach Londynu. W ich życiu pozornie nic się nie dzieje. Są jednak szczęśliwi, czują się dobrze sami ze sobą, nie mają żadnych kompleksów, żali czy uraz. W ciągu owego roku towarzyszą im najbliżsi, którzy jednak pod pozorami zwyczajnego życia są głęboko nieszczęśliwi. Ten film skłania do refleksji nad tym, co jest naprawdę ważne – proste wartości, o których tak często zapominamy.
10. Interstellar (2014)
Ten film to zakrojona z rozmachem produkcja stanowiąca głęboką refleksję nad ludzkością. „Interstellar” przede wszystkim zadaje pytanie o to, co znaczymy we wszechświecie, ale też co zrobiliśmy naszej planecie? W tym filmie ziemia przestała być miejscem nadającym się do życia i jedyną alternatywą jest szukanie innych odpowiednich do zamieszkania planet. W tej walce ujawniają się najniższe ludzkie instynkty.
9. Tully (2018)
Kolejny film o macierzyństwie, ale już w dużo lżejszym wydaniu. Zresztą „Tully” porusza inny problem. Tytułowa bohaterka to matka dwójki dzieci z trzecim w drodze. Przybycie kolejnego dziecka przytłacza kobietę. Jej życie skupia się całkowicie wokół maluchów, mąż jest w zasadzie nieobecny, a ona powoli zapomina kim naprawdę jest. Wszystko zmienia pojawienie się niani. Ten film pokazuje niełatwą prawdę o byciu matką i kobietą we współczesnym świecie.
8. V jak Vendetta (V for Vendetta, 2005)
Kolejny film oferujący inną wizję rzeczywistości, który każe się zastanowić nad rzeczami, które bierzemy za pewniki, jak wolność. Akcja „V jak Vendetta” rozgrywa się w Anglii, gdzie władzę sprawuje faszystowska partia. Obywatele są całkowicie poddani reżimowi i inwigilowani 24 godziny na dobę. Wojnę ustrojowi wypowiada zamaskowany mężczyzna nazywający siebie V. Jego losy przypadkowo splatają się z losami młodej dziewczyny, Evey Hammond.
7. Miłość (Amour, 2012)
O miłości powstało setki komedii romantycznych, które każą wierzyć, że miłość jest łatwa i rozwiązuje wszystkie problemy. Tymczasem zapomina się, że to także ból, poświęcenie oraz trudne wybory. W tym filmie śledzimy losy dwojga starszych ludzi. Ona doznaje udaru i staje się całkowicie zależna od męża. Jest to rozdzierająca serce opowieść o wielkiej miłości i jej granicach.
6. Truman Show (1998)
„Truman Show” nabiera szczególnego znaczenia w dzisiejszych, cyfrowych czasach, w których tak chętnie sprzedajemy swoją prywatność. Truman żyje w niemal idealnym świecie. Jego codzienność jest prosta i pozbawiona problemów. Zaczyna to budzić podejrzenia samego Trumana i słusznie. Okazuje się bowiem, że jego życie jest wyreżyserowanym show, sztucznym i nienaturalnym.
5. Spotlight (2015)
Film „Spotlight” to historia dziennikarskiego śledztwa prowadzącego do odkrycia największej afery pedofilskiej w amerykańskim kościele. Znalazł się na tej liście, żeby przypomnieć, że nie możemy być obojętni. Zło może czaić się wszędzie, nawet tam, gdzie teoretycznie się z nim walczy. Nic nie może usprawiedliwiać krzywdzenia innych, szczególnie dzieci.
4. Stowarzyszenie umarłych poetów (Dead Poets Society, 1989)
„Stowarzyszenie umarłych poetów” to film, który powinien obejrzeć każdy młody człowiek, i niejeden dorosły. Społeczeństwo wbija nas w ramy, skostniałe struktury. Zabija osobowość, każe wybierać utarte ścieżki, nie wychylać się. Gdy w elitarnej szkole dla chłopców pojawia się nauczyciel, który neguje schematy, życie młodych uczniów zaczyna nabierać barw. Ten film jest tak naprawdę o tym, żeby walczyć o siebie.
3. Chce się żyć (2013)
Często nie doceniamy tego, ile mamy od życia. Jesteśmy zdrowi, wolni, mamy niemal nieograniczone możliwości, możemy wybierać, kim być. Łatwo jednak o tym zapomnieć i skupiać się na brakach – że nie mamy wystarczająco dużo pieniędzy, urody, czy powodzenia u płci przeciwnej. Warto w takich sytuacjach obejrzeć ten film o chłopcu, który cierpiał na mózgowe porażenie. To inspirująca opowieść o przezwyciężaniu własnych ograniczeń i o tym, jak życie jest piękne.
2. Wielkie Piękno (La grande bellezza, 2013)
„Wielkie piękno” to film będący refleksją o życiu. Główny bohater to starzejący się dziennikarz, którego dotychczasowe uciechy nie cieszą już tak jak jeszcze przed chwilą. Między przyjęciami, romansami, a pokazami sztuki zaczyna się zastanawiać nad sensem życia, nad swoimi wyborami. Poszukuje tytułowego piękna. Tylko czy nie jest za późno?
1. W pogoni za szczęściem (The Pursuit of Happyness, 2006)
W preambule konstytucji Stanów Zjednoczonych zapisano, że każdy ma prawo do „pogoni za szczęściem”. „Jakby wiedzieli, że trzeba za nim gonić”. Nie jest ono nam bowiem dane raz na zawsze. Trzeba je sobie wypracować i ciągle o nie dbać. Główny bohater tego filmu w krótkim czasie traci niemal wszystko – pracę, żonę, mieszkanie. Nie ma pieniędzy, widoków na karierę i szczęście. A jednak nie może się poddać – ma małego syna. Dzięki niemu podejmuje heroiczny i wydawałoby się beznadziejny wysiłek, żeby podnieść się z dna. Film ku pokrzepieniu serc.