Które kolory będą modne w ozdobach świątecznych w tym roku? Jakie materiały i motywy będą dominować? Tegoroczne Boże Narodzenie będzie z pewnością skromniejsze, co nieuchronnie przełoży się na dekoracje świąteczne 2022. Będziemy stawiać na jakość zamiast ilość, naturalność, lokalność i ozdoby hand made. Mniej będzie także światełek bożonarodzeniowych i wszelkich świetlnych ozdób. Co jeszcze nas czeka w święta 2022?
Boże Narodzenie 2022 zapowiada się nieco inaczej niż w minionych sezonach. Mimo iż pandemia zeszła na dalszy plan, to świat i Polskę dręczą inne problemy — wojna na Ukrainie, rosnąca inflacja, wszechobecna drożyzna, czy obawy o utrzymanie ciepła w domach. Nic dziwnego, że motywem przewodnim tych świąt będą oszczędności. Hasło to będzie miało także przełożenie na świąteczne ozdoby 2022. Na bok odejdą blichtr, przepych i złoto. Nawet lamki choinkowe w niektórych domach pójdą z zapomnienie. Nie oznacza to na szczęście, że skromniejsze dekoracje będą się automatycznie przekładać na nudę i brak uroku. Wręcz przeciwnie. Wszak w końcu będziemy zmuszeni podejść kreatywnie do tematu dekoracji bożonarodzeniowych. Zamiast drogich gotowców, będziemy szukać rozwiązań hand made, ozdób naturalnych z ogrodu lub parku i kilku ciekawych ozdób zamiast mnóstwa kiczowatych. Zatem przyjrzyjmy się trendom w ozdobach świątecznych 2022.
Przeczytaj także: Dekoracje świąteczne z papieru. Gwiazdki i śnieżynki
Z jednej strony podczas tych świąt natura będzie odgrywać główną rolę jako źródło inspiracji. To w niej będziemy szukać materiałów, deseni czy tekstur. W dekoracjach świątecznych będą się więc pojawiać motywy grzybów, plastrów miodu, liści, gałązek czy suszonych kwiatów. Do tego tradycyjne śnieżynki, ostrokrzewy, świerki, szyszki i inne zimowe motywy. Z drugiej strony, kwestia zrównoważonego rozwoju będzie zyskiwać na znaczeniu. Staramy się przedłużyć cykl życia i użyteczność produktów poprzez recykling i upcykling. Zamieniamy resztki w coś użytecznego i pięknego jednocześnie. Będziemy więc robić gwiazdki, śnieżynki i łańcuchy z papieru czy piernikowe ozdoby. Na nowo będziemy odkrywać zalety masy solnej czy szyszek.
Ozdoby świąteczne 2022 będą także mocno osadzone w tradycji i lokalności. Odejdziemy od awangardowych rozwiązań czy nietypowych zestawień kolorystycznych. Wszystko po to, aby było przytulnie, ciepło i przyjaźnie.
Z pewnością dekoracje świąteczne 2022 będą bardziej oszczędne, uboższe w oświetlenie i nowe akcesoria. Chętniej będziemy korzystać z już posiadanych ozdób i uzupełniać je o naturalne akcenty, jak samodzielnie zebrane szyszki, gałązki czy jemiołę. Jest to bardzo pozytywny trend, który w końcu pozwala nacieszyć się tym, co mamy, zamiast nieustannie pędzić za nowościami.
Przeczytaj także: Świąteczne dekoracje w filmach. Zobacz i zainspiruj się!
Boże Narodzenie w minimalistycznym wydaniu to trend obecny w świątecznych dekoracjach już od dłuższego czasu. W tym roku da o sobie jeszcze bardziej znać. Ten trend wyróżnia się:
W minimalistycznych ozdobach świątecznych 2022 będą dominować kolory jasno-szary, biały, beże oraz czerń. Możne się także pojawić głęboki brąz. Do tego chłodne błękity, mięta oraz zimowa zieleń. Mile widziane będą także złote akcenty. W minimalistycznych dekoracjach świątecznych istotne są użyte materiały. W tym roku na czasie będą papier, drewno, kamień oraz materiały biodegradowalne. Dla dodania lekkości warto wprowadzić do świątecznego wystroju domu szkło, żywe rośliny oraz pachnące świece sojowe. Te ostatnie pomogą wykreować przytulną atmosferę i romantyczną aurę.
Ozdoby świąteczne w minimalistycznym wydaniu powinny być starannie wyselekcjonowane i ustawione w strategicznych obszarach domu. Dekorowanie każdego skrawka przestrzeni zdecydowanie się tu nie sprawdzi. Dzięki temu powstanie świąteczna aranżacja pełna stylu, subtelności i lekkości.
Ten czysty, zredukowany do minimum styl dekoracji świątecznych szczególnie przyciąga ludzi, którzy świadomie robią zakupy i zwracają uwagę na pochodzenie, warunki wytwarzania i materiały kupowanych produktów. Wolą kupić wstążki z organicznej bawełny i wegańskie świece niż plastikowe bombki z Chin czy jednorazowe serwetki w Mikołaje. Zatem ten styl ozdób świątecznych wpisuje się w szerszy trend, który wywodzi się ze świadomej konsumpcji.
Kremowe biele, srebrne szarości, pudrowy róż, ciemna zieleń i mocne, ziemiste brązy — w takich odcieniach powinny być dekoracje świąteczne zgodnie z trendem „ulotna elegancja”. Z pewnością przypadnie on do gustu wszystkim miłośnikom luksusu, ale bez zbędnej ostentacji, wyróżnia go bowiem szyk, ale w subtelnym wydaniu. Dlatego nie znajdziemy tu typowo świątecznych czerwono-zielonych ozdób. Zamiast tego mile widziana jest choćby biała choinka, a jeśli żywa to świerk srebrny.
W ozdobach świątecznych w tym stylu kolory i wzory powinny być stonowane i wyszukane. Mile widziane są kryształy, szkło, rozmyte desenie oraz połyskujące powierzchnie. Do tego warto dodać ciemne odcienie, jak czerń czy głęboki brąz i zestawić je ze złotem. Świąteczną kolację warto podać na stole z ciemnego drewna. Na takim tle biała porcelana i srebrne lub złote sztućce będą się prezentować wyjątkowo szykownie.
Do eleganckiej aranżacji świątecznej domu doskonale pasują długie, klasyczne świece, jak i te w kształcie grubych walców. Można nimi z powodzeniem udekorować bożonarodzeniowy stół, komody oraz parapety. Warto oczywiście zadbać, aby były to świece ekologiczne, np. sojowe lub z naturalnego wosku pszczelego.
Na choince warto postawić na subtelne dekoracje świąteczne. Dobrze będą się prezentować jasne wstążki, włosie angielskie, kryształowe ozdoby czy szklane bombki.
W tym stylu świąteczne dekoracje są kolorowe, żywotne i pełne indywidualnych motywów. Pełnymi garściami czerpią z tego, co lokalne i ludowe. Warto tu więc sięgnąć po mocne wzory, intensywne kolory i naturalne materiały. To trochę, jak powrót do Bożego Narodzenia z czasów dzieciństwa, kiedy jeszcze nie kupowało się ozdób świątecznych w sieciowych sklepach. Zamiast tego chodziło się do lokalnych sklepików, miejscowych rzemieślników, czy w końcu tworzyło się dekoracje samodzielnie.
Mile widziane są tu tradycyjne dekoracje świąteczne, jak ręcznie malowane bombki, czy tekstylia — obrusy, poduszki — w folklorystyczne wzory. Wszystko to w typowych świątecznych kolorach — czerwieni, zieleni, bieli i złocie. Mile widziane są też akcenty żółtego, naturalne beże i wyrazisty błękit.
Choć ten trend jest najbardziej klasyczny i tradycyjny, to można się w nim pokusić o nowoczesne akcenty. Przykładowo typowe świąteczne barwy można przemycić na dekoracje o współczesnych formach i na odwrót. Elementem zaskoczenia może być też nieoczywisty materiał. Ważne, żeby uzyskać efekt radosny i beztroski.
W tym stylu główną ozdobą świąteczną domu powinna być żywa choinka. Warto też postawić na wianki bożonarodzeniowe oraz żywe girlandy. Dzięki nim dom nie tylko nabierze świątecznego wyglądu, ale i zapachu.
Szykując dekoracje świąteczne na tegoroczne Boże Narodzenie, warto trzymać się kilku zasad:
Nie tylko hollywoodzkie gwiazdy chronią swoją prywatność i dbają o to, by ich domy stanowiły…
Filmy młodzieżowe to jeden z najtrudniejszych gatunków filmowych. Opowiadają o młodych ludziach, nastolatkach, ale tworzą…
Seriale o bogaczach i życiu w luksusie cieszą się dużą popularnością. Okazuje się, że miliony…
Pola lawendy w okresie kwitnienia tworzą piękne fioletowe krajobrazy. To dla nich tysiące ludzi co…
Lawendowe pola to jeden z symboli Prowansji - słynnego regionu na południu Francji. Tworzą one…
W trakcie wakacji, gdy jest upalnie, a promienie słoneczne wyraźnie rozgrzewają naszą skórę, łatwo jest…