Kuchnia w stylu Hampton wygląda elegancko i swobodnie zarazem. Dużą rolę w jej aranżacji odgrywa światło i przestrzeń. Dlatego właśnie kuchnie w tym stylu cieszą się tak dużą popularnością także w Polsce. Co powinno się w niej znaleźć?
Styl Hampton ma w sobie nadmorski luz i swobodę, a jednocześnie elegancję i wyrafinowanie. Narodził się w domach tworzących grupę wiosek i miasteczek nazywanych Hamptons na Long Island w stanie Nowy York. Tam wakacje spędzają zamożni nowojorczycy. Choć styl Hampton utożsamiany był z elitami, to jednak jest osiągalny dla każdego. Szczególnie dobrze styl Hampton prezentuje się w kuchniach. Są one duże, jasne i doskonale wyposażone. Sprawiają przytulne wrażenie, ale w duchu ponadczasowej elegancji.
Przeczytaj także: Styl Hampton we wnętrzach na przykładzie „Lepiej późno niż później”
Kuchnia w klasycznym stylu Hampton musi być biała, mieć wyspę kuchenną, płytki typu metro, ciemne podłogi i podwójny piekarnik. Typowe są też architektoniczne detale, jak podwieszane sufity, odsłonięte belki czy drewniane panele na ścianach.
Biel jest podstawowym kolorem w kuchni w stylu Hampton. Nadaje wnętrzu świeżości i przestronności. Jednak mile widziane są szafki kuchenne także w innych kolorach – niebieskim, szarym lub zielonym. Fronty w tych odcieniach stanowią alternatywę dla bieli. Do tego odzwierciedlają kolory wody, która jest ważnym elementem kształtującym styl Hampton.
Do kuchni w stylu Hampton bardziej pasują ciemne drewniane podłogi niż jasne. Lepiej kontrastują z białym kolorem, który stanowi podstawę całej aranżacji. Dodają kuchni wyrazistości i elegancji. Warto dodać, że Amerykanie, którzy ten styl ukształtowali, nie boją się drewnianych podłóg w kuchni. I mają zupełną rację. Przy odpowiedniej pielęgnacji, będą służyć równie dobrze jak płytki. Natomiast płytek nie może zabraknąć na ścianie nad kuchennym blatem i najlepiej, żeby to były klasyczne płytki typu metro.
Z kolei jeśli chodzi o blaty to najlepszym wyborem będzie marmur. Piękno marmurowych blatów jest niezaprzeczalne. Pasują do kuchni w stylu Hampton ze względu na naturalność i ponadczasową jakość. Dwa najpopularniejsze rodzaje pochodzą z Włoch, chodzi o marmur Calacatta i Carrara. (Przeczytaj takża: Problemy z marmurowymi blatami, o których nikt nie mówi) Jednak często spotykaną alternatywą dla marmurowych blatów w kuchniach w stylu Hampton są blaty drewniane. Są one zdecydowanie tańsze i równie dobrze wpisują się w ducha tego stylu.
W kuchni w stylu Hampton nie może również zabraknąć wyspy kuchennej oraz stołków barowych. Najlepsze są klasyczne, np. thonetowskie z giętego drewna. Z mebli nie może też zapomnieć o otwartych półkach. Są one dobrym miejscem na wyeksponowanie ceramicznych skarbów, naczyń lub garnków. Do tego dodają optycznie więcej przestrzeni do wnętrza niż zamknięte szafki.
Warto pamiętać, że kuchnia w stylu Hampton to taka, w której faktycznie się gotuje, i to należy pokazać. Dlatego akurat tutaj unika się sprzętów AGD w zabudowie, chyba, że chodzi o zmywarkę. Natomiast kuchenka, piekarnik i lodówka powinny być wyeksponowane. Do tego preferowane są sprzęty stalowe – wyglądają bardziej profesjonalnie i elegancko niż np. białe, a tym bardziej w innych kolorach.
Wszystkie powyżej omówione elementy składają się na kuchnie w stylu Hampton, które uchodzą za najbardziej pożądane – eleganckie, stylowe, ale i swobodne zarazem.
Nie tylko hollywoodzkie gwiazdy chronią swoją prywatność i dbają o to, by ich domy stanowiły…
Filmy młodzieżowe to jeden z najtrudniejszych gatunków filmowych. Opowiadają o młodych ludziach, nastolatkach, ale tworzą…
Seriale o bogaczach i życiu w luksusie cieszą się dużą popularnością. Okazuje się, że miliony…
Pola lawendy w okresie kwitnienia tworzą piękne fioletowe krajobrazy. To dla nich tysiące ludzi co…
Lawendowe pola to jeden z symboli Prowansji - słynnego regionu na południu Francji. Tworzą one…
W trakcie wakacji, gdy jest upalnie, a promienie słoneczne wyraźnie rozgrzewają naszą skórę, łatwo jest…
View Comments
Mam pytanie, czy dopuszczalne w kuchni w stylu Hampton otwarte grube polki drewniane na cala sciane zamiast gornej zabudowy?