„Kevin sam w domu”: Kultowy film i kultowy dom

„Kevin sam w domu” pozostaje bezwzględnym numerem jeden wśród świątecznych filmów. Nieważne czy się go oglądało dwa razy, czy piętnaście – niezmiennie wywołuje ciepłe skojarzenia. Niemałą zasługę ma w tym tytułowy dom, który stał się polem bitwy ośmioletniego Kevina z nieudolnymi włamywaczami.

 
„Kevin sam w domu” to prawdziwa klasyka wśród filmów świątecznych.  Jedną z głównych gwiazd tej komedii jest piękny dom – scena wszystkich wydarzeń. Film był kręcony w rzeczywiście istniejącym domu w stanie Illinois, w Winneteka na przedmieściach Chicago. Jest to okazały, piętrowy budynek, wzniesiony z czerwonej cegły, z białymi okiennicami. Został zbudowany w latach 20. i faktycznie pozostaje jednym z największych w okolicy. Jest tak rozległy, że nie dziwi, iż Kevin musiał narysować jego mapę szykując się do odparcia złodziei. Ma pięć sypialni, trzy łazienki, użytkowe poddasze – na którym Kevin musiał spać za karę – oraz rozległą piwnicę. Centralnym punktem domu jest klatka schodowa, ta sam, z której ośmiolatek zjechał na sankach. Zapewne niemal każde dziecko i niejeden dorosły, zapragnęło powtórzyć ten wyczyn.

Przeczytaj także: Poczuj się jak Kevin sam w Nowym Jorku. Hotel Plaza ze specjalną ofertą inspirowaną filmem


„Kevin sam w domu” – świąteczny dom marzeń

Wraz z Kevinem poznajemy cały dom: zaglądamy do kuchni, sypialni rodziców, salonu, jadalni czy pokoju Buzza – starszego brata małego bohatera. Jedynym pomieszczeniem, którego nie widzimy na filmie jest… pokój samego Kevina (sic!).

Kevin za karę miał spać na strychu, a po zniknięciu rodziny przeprowadza się do sypialni rodziców.

Pokój Buzza

Wnętrza domu rodziny McCallisterów są urządzone w bardzo tradycyjny, żeby nie powiedzieć konserwatywny sposób. Jest jednak w nim też coś ponadczasowego. Jestem w stanie sobie wyobrazić, że po wymienieniu tapet na bardziej nowoczesne, wnętrza mogłyby wyglądać bardzo współcześnie. Niemniej tytułowy dom w filmie „Kevin sam w domu” wygląda niemal archetypicznie: każde pomieszczenie tchnie ciepłem domowego ogniska, jest przytulne i wygodne.

Z pewnością ciepła dodają wzorzyste tapety, w wielu pokojach znajdują się kominki oraz tapicerowane fotele. Większość mebli jest drewnianych, jak krzesła w jadalni z klasycznie toczonymi nogami. Do wnętrz wprowadzono także dużo tkanin oraz bibelotów świadczących o obecności dzieci w domu.

W domu jest dużo przestrzeni wspólnych jak salon, bawialnia czy przykuchenna jadalnia. Te wszystkie pomieszczenia powstały z myślą o dużej rodzinie, jaką są McCallisterowie.

Dekoratorom filmu „Kevin sam w domu” udało się osiągnąć przytulną atmosferę nie tylko za sprawą odpowiednio dobranych mebli i akcesoriów, ale przede wszystkim kolorystyki. Dominującym zestawieniem kolorystycznym jest głęboka zieleń w połączeniu z nasyconą czerwienią.

Poczynając piętra aż od parteru czerwień i zieleń przeplatają się na tapetach, w meblach i sprzętach. W kuchni zielone blaty kontrastują z czerwonymi zasłonkami i garnkami.

Kuchnia to najpiękniejsze pomieszczenie w całym domu. Jest wyjątkowo duża, z wyspą kuchenną na planie litery L. wszystkie blaty kuchenne są wyłożone płytkami w głębokim zielonym odcieniu.

Z kolei na piętrze podłoga została wyłożona czerwoną wykładziną, a ściany pomalowane na jednolity zielony kolor. W sypialni rodziców ogromne łóżko, na którym Kevin skakał po zniknięciu rodziny i pod którym później chował się ze strachu, pokrywa karminowa pościel.

Sypialnia rodziców na czas ich nieobecności stałą się sypialnią samego Kevina. Gdyby nie oldskulowa tapeta, wyglądałaby całkiem współcześnie. 

W kolorystyczny schemat wpisuje się każdy detal, nawet szlafrok Kevina, serwetki czy ręczniki w łazience. Dobór barw oczywiście nie był przypadkowy. Taki zestaw kolorystyczny występuje w niemal wszystkich dekoracjach bożonarodzeniowych i podświadomie wywołuje pozytywne skojarzenia.

„Kevin sam w domu” i święta na każdym kroku

W filmie „Kevin sam w domu” świąteczne akcenty czają się na każdym kroku: gwiazdy betlejemskie, wieńce, skarpety na kominku, stroiki czy w końcu choinka, którą Kevin sam ściął i przyozdobił. Na zewnątrz z kolei Wszystkie te elementy tworzą wręcz magiczną, ponadczasową atmosferę, tak samo aktualną 27 lat (sic!) temu, kiedy „Kevin sam w domu” wchodził na ekrany kin, jak i dziś.

Przeczytaj także: Świąteczne dekoracje w filmach. Zobacz i zainspiruj się!

Za sukcesem filmu stoi jego reżyser Christopher Columbus, który obok dwóch części o przygodach Kevina, zrealizował takie klasyki kina familijnego jak „Pani Doubtfire” czy „Dziewięć miesięcy”. W swojej dalszej karierze filmowej nie porzucił tematyki świątecznej – był producentem „Świątecznej gorączki” z Arnoldem Schwarzeneggerem i scenarzystą „Świąt last minute” z Timeme Allenem i Jamie Lee Curtis. Jak sam mówi o swoich realizacjach:

We wszystkich moich filmach powraca ta sama myśl: najważniejszą rzeczą w naszym życiu jest rodzina.

Tezę tą potwierdza również każdy element „Kevina samego w domu”, od scenariusza po scenografię. Po sukcesie filmu Dan Webster, jeden ze scenografów, także zaangażował się w następną świąteczną produkcję. Tym razem był to „Grinch: świąt nie będzie”, gdzie odpowiadał za dekoracje, jednak film utrzymany w konwencji fantasy, nie osiągnął tak spektakularnego sukcesu jak „Kevin sam w domu”. Zabrakło w nim nieco wyidealizowanego wizerunku domu, za którym większość z nas skrycie tęskni, szczególnie gdy zbliża się Boże Narodzenie.

Anna Oporska

Z wykształcenia historyczka sztuki oraz redaktorka. Zawodowo piszę o designie, wnętrzach, filmach i podróżach. Współpracowałam z czterykaty.pl, domosfera.pl, „Czas na Wnętrze”, Onet.pl, Allegro.pl. Jestem też „opowiadaczem”. Zdobyłam wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowych.

Recent Posts

Jak skutecznie zwiększyć bezpieczeństwo domu – praktyczne wskazówki

Nie tylko hollywoodzkie gwiazdy chronią swoją prywatność i dbają o to, by ich domy stanowiły…

3 miesiące ago

TOP 15: Najlepsze filmy młodzieżowe. Dla młodzieży i o niej

Filmy młodzieżowe to jeden z najtrudniejszych gatunków filmowych. Opowiadają o młodych ludziach, nastolatkach, ale tworzą…

4 miesiące ago

Najlepsze seriale o bogaczach. Ociekają luksusem!

Seriale o bogaczach i życiu w luksusie cieszą się dużą popularnością. Okazuje się, że miliony…

6 miesięcy ago

Pola lawendowe w Polsce. Gdzie są, kiedy kwitną?

Pola lawendy w okresie kwitnienia tworzą piękne fioletowe krajobrazy. To dla nich tysiące ludzi co…

6 miesięcy ago

Pola lawendowe w Prowansji. Kiedy kwitną, kiedy jechać?

Lawendowe pola to jeden z symboli Prowansji - słynnego regionu na południu Francji. Tworzą one…

6 miesięcy ago

Jaki krem z filtrem do twarzy stosować przez cały rok?

W trakcie wakacji, gdy jest upalnie, a promienie słoneczne wyraźnie rozgrzewają naszą skórę, łatwo jest…

6 miesięcy ago